Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weź e-lementarz dla dziadka

Józef Lonczak [email protected] 17 867-22-57
Dla ciebie komputer/laptop to zwykłe narzędzie. A korzystanie z Internetu czynnością tak prozaiczną jak chodzenie, picie, pisanie i czytanie. Czy dla twoich dziadków lub starszych rodziców też?

Masz szczęście, jeśli twoi starsi równie dobrze czują się w cyberprzestrzeni jak ty. Jednak statystyki w tym zakresie wyraźnie pokazują, że penetracja Internetu w grupie wiekowej 45+ nie przekracza 25 proc. Dla porównania dla grupy 15 – 24 lat nie przekracza 80 proc.

Starsi też coś kręcą

Zatem problem jest. „Niechęć” starszych do komputera bierze się m.in. ze strachu przed nowinkami  i brakiem kompetencji, czyli umiejętności posługiwania się komputerem i korzystania z sieci.

Starsi wbrew pozorom mają podobne potrzeby jak młodzi, ale czasem wstydzą się do tego przyznać. Więc zamiast powiedzieć, że „chcą, ale nie umieją” mówią, że „Internet jest im do niczego niepotrzebny” – oczywiście mówią nieprawdę.

Zrób miłą niespodziankę

Wszystko to da się teraz szybko wyprostować. Możesz starszym zrobić miłą niespodziankę i to nawet bez większego wysiłku z twojej strony.

Właśnie masz do tego okazję. Otóż ING rozdaje 1 milion bezpłatnych e-lementarzy Internetu. Więc taki E-LEMENTARZ możesz bez większych zabiegów dostarczyć swoim starszym. Tym bardziej, że e-lementarz Internetu ING to bardzo prosty (może nawet zbyt prosty) podręcznik do obsługi Internetu, dla osób starszych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z komputerem.

W moim odczuciu np. e-lementarz ma mała wadę, a mianowicie, literki i obrazki w nim są zbyt małe jak dla osób starszych i bez okularów go nie poczytasz.

Dla tych którzy już liznęli nieco interetu porady znajdą na stronie www.elementarz-internetu.pl.

Gdzie znaleźć e-lementarz?

1 milion egzemplarzy książki dostępnej za darmo m.in. w placówkach banku. Ze znalezieniem e-lementarza nie powinieneś mieć kłopotu.

Co znajdziesz w podręczniku?

W „E-lementarzu Internetu” początkujący internauci znajdą wskazówki, w jaki sposób uruchomić komputer, co to jest monitor, program, kursor i co oznacza kliknięcie. Podczas swojej internetowej przygody z ING dowiedzą się także, do czego służy przeglądarka, jak można wysyłać pocztę elektroniczną, korzystać z wyszukiwarek, robić zakupy w Internecie, odszukać przyjaciół na portalu społecznościowym, a także założyć konto internetowe. Książkę uzupełniono o słowniczek ikon oraz wykaz przydatnych skrótów klawiaturowych.

Z myślą o czytelnikach książki uruchomiono też infolinię. Pod numerem 801 111 444 pomocy w rozwiązaniu internetowych problemów udzielą specjaliści. Bardziej zaawansowani użytkownicy znajdą dodatkowe porady na stronie www.elementarz-internetu.pl.

 

Po co starszym Internet

Z badań wynika, że duża część polskiego społeczeństwa nie potrafi obsługiwać komputera i sceptycznie odnosi się do potrzeby korzystania z Internetu. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych. Otóż korzystanie z Internetu spada dość radykalnie w rocznikach powyżej 45 r. życia.

 

Zwiększ prędkość dziadka

Jak podkreśla socjolog, profesor Kazimierz Krzysztofek ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, w Polsce mamy do czynienia ze społeczeństwem dwóch prędkości.

Wśród osób niekorzystających z Internetu aż 73 proc. to osoby powyżej 45 roku życia. W tym przedziale wiekowym znajduje się co trzeci Polak. To uzmysławia, jak duża jest skala nieuczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24