Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weź plastikowy kredyt. Ale najpierw sprawdź, który jest najlepszy

Anna Ryznar [email protected] 17 86-72-223
Karty kredytowe są w Polsce coraz popularniejsze. Fot. Archiwum
Karty kredytowe są w Polsce coraz popularniejsze. Fot. Archiwum
Polacy mają w portfelach ponad 10 mln kart kredytowych. Posiadanie ich staje się coraz popularniejsze, więc warto dowiedzieć się, jak używana karta wypada na tle konkurencji.

Które z banków mają najlepsze karty kredytowe? Analitycy Open Finance opracowali ranking - najlepszy Citibank, Alior Bank i Polbank.

- Oceniliśmy propozycje z 29 banków - mówią Mateusz Ostrowski i Michał Sadrak, analitycy z Open Finance. - Niemal jedną trzecią oceny stanowiły koszty wydania i użytkowania karty. Uwzględniliśmy wysokość oprocentowania transakcji bezgotówkowych i gotówkowych. Banki mogły również zyskać punkty za możliwość zamiany kredytu na karcie na tańszy ratalny.

Specjaliści wzięli też pod uwagę długość okresu bezodsetkowego, możliwość wydania karty na oświadczenie, maksymalny limit możliwy do uzyskania i wysokość minimalnego dochodu potrzebnego do złożenia wniosku o kartę.

- Premiowaliśmy systemy rabatowe dołączane do kart, wyposażenie w mikroprocesor i możliwość płacenia w sklepach internetowych. Spore znaczenie miały opłaty za ubezpieczenie transakcji nieuprawnionych i udogodnienia tj. funkcja zbliżeniowa - dodają analitycy.

Zwycięzcą rankingu okazała się srebrna karta Citibanku. Z tym zastrzeżeniem, że jeśli wniosek o kartę składamy przez Internet, to dostajemy ją za darmo.

- Wśród zalet karty Citibanku trzeba wymienić największy program rabatowy, który obejmuje zniżki w prawie 4 tys. punktów handlowo-usługowych - podkreślają eksperci. - Karta ma również darmowe ubezpieczenie nieuprawnionych transakcji.

Jeśli zgubimy kartę kredytową i ktoś użyje jej bez naszej zgody, wówczas bank bierze na siebie koszty nieuprawnionych transakcji dopiero powyżej kwoty 150 euro. Poniżej tej kwoty ochroni nas wspomniane wcześniej ubezpieczenie.

Karta kredytowa Citibanku może być wydana na oświadczenie. Bank wymaga, by minimalne dochody wynosiły 850 zł i oferuje możliwość przejścia na tańszy kredyt ratalny. Dodatkowym plusem jest to, że plastik wyposażony jest w mikroprocesor.

- Srebrny medal przyznaliśmy srebrnej karcie Alior Banku, której podstawową zaletą jest zwrot części transakcji bezgotówkowych wykonanych kartą - wymieniają Mateusz Ostrowski i Michał Sadrak z Open Finance. - Bank oddaje 0,5 proc. zapłaconej kartą sumy. Jeśli dodatkowo wykupimy ubezpieczenie do karty, zwrot wyniesie 1 proc.

Karta Alior Banku ma jeden z najdłuższych okresów bezodsetkowych (wynosi 58 dni), wydawana jest na oświadczenie i ma darmowe ubezpieczenie nieuprawnionych transakcji. Poza tym srebrna karta Alior Banku jest wyposażona w mikroprocesor.

Trzecie miejsce na podium przypadło Polbankowi EFG i Karcie Komfortowej.

- W tym przypadku również mamy zwrot części transakcji wykonanych kartą. Wynosi on 0,75 proc., ale nie więcej niż 30 zł - wyliczają analitycy. - Warto wiedzieć, że równocześnie bank pobiera ubezpieczenie zależne od wysokości salda, które wynosi 0,12 proc., więc rzeczywisty zwrot będzie mniejszy. Karta Polbanku ma możliwość rozłożenia kredytu na ratalny, darmowe ubezpieczenie nieuprawnionych transakcji.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24