Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiadomo kim był i jak wyglądał żołnierz poległy w 1915 r. w Trójczycach koło Przemyśla. Pochowano go na cmentarzu w sąsiednich Hnatkowicach

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Karta ku pamięci Franza Xavera Eiftermeiera, poległego w czasie I wojny światowej, w walkach o Twierdzę Przemyśl.
Karta ku pamięci Franza Xavera Eiftermeiera, poległego w czasie I wojny światowej, w walkach o Twierdzę Przemyśl. Archiwum ZGFTP
Dzięki żmudnej pracy archiwistów udało się ustalić pełne dane personalne i wygląd żołnierza poległego w 1915 r. w Trójczycach w gminie Orły, podczas walk o Twierdzę Przemyśl. To jeden z nielicznych przykładów tak precyzyjnych danych.

Franz Xaver Eistermeier był żołnierzem 7 kompanii, 13 Rezerwowego Pułku Piechoty, 11 Królewskiej Bawarskiej Dywizji Piechoty. W czasie I wojny światowej brał udział w walkach z Rosjanami o Twierdzę Przemyśl. Jego oddział toczył boje na północnym odcinku, o forty Orzechowce, Pruchnicka Droga, Cegielnia, Duńkowiczki. Zginął 22 maja 1915 r. w Trójczycach, na terenie dzisiejszej gminy Orły.

- Kolega przeszukujący różne archiwalia natrafił na taki dokument, w którym mamy nie tylko dokładne dane żołnierza, ale również jego zdjęcie. Jest w niemieckim mundurze. Sprawdziłem jego nazwisko w księgach pochowanych i wynika z nich, że spoczywa na cmentarzu w Hnatkowicach w gm. Orły - mówi Mirosław Majkowski, przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

Archiwalna karteczka z danymi żołnierza, a także modlitwą w jego intencji, została zapisana po niemiecku. To sterbebild, czyli pamiątka ku pamięci.

- Sterbebildy były popularne w czasie I i II wojny światowej. W przypadku śmierci żołnierza drukowano je ku jego pamięci. Kilka słów o nim, jego fotografia, do tego modlitwa lub wspomnienie. Sterbebildy rozdawano wśród rodziny i znajomych - wyjaśnia regionalista Janusz Motyka.

Cmentarz w Hnatkowicach jest jednym ze znaczniejszych na terenie dawnej Twierdzy Przemyśl. Na tablicy wykonanego ponad 100 lat temu pomnika znajduje się informacja, że pochowanych jest tutaj 317 żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich. W 2019 r. odbył się pogrzeb żołnierza węgierskiej o nieustalonej tożsamości. Zginął w 1914 lub 1915 roku, jego szczątki dopiero po ponad 100 latach znaleziono na pobliskim polu. Dzięki pracy członków i wolontariuszy Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl oraz Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "X D.O.K." udało się ustalić, że w okresie międzywojennym, podczas komasacji wojennym cmentarzy, do Hnatkowic przeniesiono szczątki kilku tys. żołnierzy różnych narodowości.

- Mam ustalone imiona i nazwiska już kilkuset żołnierzy pochowanych w Hnatkowicach - twierdzi Majkowski.

Obecnie trwają prace nad udostępnieniem w Internecie Wirtualnej Księgi Poległych w Twierdzy Przemyśl. To spis poległych i pochowanych na różnych cmentarzach Twierdzy Przemyśl. Żmudną pracę wykonują członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geoinformatyków "GeoIT" Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24