Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński w Przemyślu. Ministerstwo pomoże w prowadzeniu Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Wicepremier Piotr Gliński z wizytą w Przemyślu.
Wicepremier Piotr Gliński z wizytą w Przemyślu. Archiwum D. Kozik/UMWP
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, instytucja Województwa Podkarpackiego, będzie współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dla muzeum jest to przede wszystkim nadzieja na wsparcie finansowe.

List intencyjny w tej sprawie, w obecności marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, podpisali w Przemyślu wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i członek zarządu Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch.

Zgodnie z porozumieniem, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, instytucja Województwa Podkarpackiego, będzie współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Podpisujemy list intencyjny dotyczący współprowadzenia muzeum przez ministerstwo, a więc zostaje podjęta decyzja systemowa o wsparciu tej wspaniałej instytucji. Wpisuje się ona w naszą politykę wspierania dziedzictwa narodowego – mówi wicepremier Gliński.

W liście intencyjnym strony wyraziły wolę ścisłej współpracy w celu polepszenia warunków realizacji przez muzeum zadań statutowych i zapewnienia tej instytucji warunków rozwoju dla możliwie szerokiego upowszechnienia wiedzy na temat historii, kultury i tradycji Ziemi Przemyskiej i jej znaczenia w dziejach Polski. W dokumencie znalazły się stwierdzenia podkreślające wysoki poziom działalności ponad 100-letniej MNZP, wagę i znaczenie tej instytucji dla kultury polskiej działalności naukowej, edukacyjnej a także znaczenie muzealnych zbiorów.

- Wszyscy wiemy, jak ważną rzeczą jest dziedzictwo, jak ważna jest kultura, a my na Podkarpaciu chcemy to dziedzictwo kulturowe wiązać z innowacjami, z rozwojem przemysłu. I to się nam udaje. To, że jesteśmy konserwatywni, że szanujemy wszystko to, co u podstaw dobrego życia i funkcjonowania ma miejsce, to w ogóle nie przeszkadza temu, żeby dynamicznie się rozwijać, to wręcz pasuje do siebie - mówi Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki.

Muzeum jako instytucja przemyskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, powstało w 1909 r., w rok później zainaugurowało działalność. W 1921 r. otrzymało nazwę Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. W skład MNZP wchodzi jedyne w Polsce Muzeum Dzwonów i Fajek, również znajdujące się w Przemyślu.

- W 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości mogę także powiedzieć, że najprawdopodobniej uda się wpisać twierdzę przemyską na listę Pomników Historii - zapowiedział wicepremier Gliński.

Obecnie jest na niej ponad 90 obiektów z całej Polski, z Podkarpackiego m.in. zespoły zamkowo - parkowe w Krasi-czynie i Łańcucie i cerkiew w Radrużu.


zobacz też: P. Gliński: Polityk musi używać władzy w interesie publicznym, bo od tego jest

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24