Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział przejście na emeryturę wieloletniego dyrektora łańcuckiego muzeum Wita Karola Wojtowicza

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Krzysztof Kapica
Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński uczestniczył w piątek w Łańcucie w prezentacji elementów cennego XVII-wiecznego chińskiego serwisu porcelanowego, który wrócił po latach na Zamek dzięki ministerialnemu dofinansowaniu. Minister Gliński poinformował także, że wieloletni dyrektor Muzeum Zamku przechodzi na emeryturę.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA:

Minister kultury Piotr Gliński przekazał cenną chińską porce...

- Jest to przykład działania polskiego państwa i muzealnictwa. Staramy się w ostatnim czasie jak najwięcej dokonywać zakupów wzbogacających nasze kolekcje w sposób zrównoważony. Nie tylko Wawel, Zamek Królewski w Warszawie, nie tylko muzea narodowe, ale także Muzeum w Łańcucie otrzymuje środki na zakup kolekcji. Ta kolekcja to jest powrót do domu po latach – powiedział w piątek 27 maja wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński na konferencji prasowej na Zamku w Łańcucie.

Przedwojenni właściciele Łańcuta byli w posiadaniu największej w Europie kolekcji chińskiej porcelany. Odzyskany serwis był częścią tej kolekcji. Podarował go cesarz chiński królowi Janowi III Sobieskiemu, później wszedł on w skład majątku Czartoryskich. Księżna Izabela Lubomirska z Czartoryskich przywiozła go do Łańcuta w II połowie XVIII w. W 1944 roku kolekcja chińskiej porcelany została wywieziona przez okupanta z Łańcuta i przez wiele lat była prywatną własnością. Potem trafiła na rynek dzieł sztuki. Muzeum zakupiło ten serwis na aukcji w Londynie. Cztery talerze i jeden półmisek przedstawiają sceny rycerskie. Zakup został dofinansowany ze środków budżetu państwa w kwocie 399 675 zł. Z innej transzy został zakupiony we Francji XVIII –wieczny zegar.

Wicepremier Piotr Gliński zadeklarował dalsze starania w celu odbudowania łańcuckiej kolekcji chińskiej porcelany, jeśli tylko jej elementy pojawią się na zagranicznym rynku.

Minister przypomniał, że ministerstwo i muzeum zrealizowały wspólnie dwa projekty na 74 mln zł: renowację zamku, ogrodu, ujeżdżalni i oranżerii. Minister dodał, że jego resort w ciągu ostatnich sześciu lat zrealizował 152 projekty europejsko-polskie łącznie na 3 mld złotych.

Wicepremier: Wit Karol Wojtowicz przechodzi na emeryturę

Jednocześnie Piotr Gliński ku zaskoczeniu zebranych podziękował wieloletniemu dyrektorowi łańcuckiego Muzeum Witowi Karolowi Wojtowiczowi za wieloletnią pracę i poinformował, że „odchodzi on z własnej woli, nikt go do tego nie przymusza, na zasłużony odpoczynek, ponieważ takie są koleje losu”.

- To jest wiele lat pracy, która doprowadziła do tego, że Łańcut wygląda tak jak wygląda – powiedział wicepremier.

Wit Karol Wojtowicz urodził się w 1953 roku w Łańcucie. Od 1990 roku był dyrektorem Muzeum – Zamku w Łańcucie. W łańcuckim Muzeum pracował od 1980 roku. Członek m.in. International Council of Museums, członek Rady Muzeum w Wilanowie, a także placówek muzealnych m.in. w Kozłówce, Lublinie, Pszczynie, Rzeszowie i Przemyślu, członek Rady ds. Muzeów przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzotok - Natalia Zastępa - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie