Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział przejście na emeryturę wieloletniego dyrektora łańcuckiego muzeum Wita Karola Wojtowicza

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Krzysztof Kapica
Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński uczestniczył w piątek w Łańcucie w prezentacji elementów cennego XVII-wiecznego chińskiego serwisu porcelanowego, który wrócił po latach na Zamek dzięki ministerialnemu dofinansowaniu. Minister Gliński poinformował także, że wieloletni dyrektor Muzeum Zamku przechodzi na emeryturę.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA:

Minister kultury Piotr Gliński przekazał cenną chińską porce...

- Jest to przykład działania polskiego państwa i muzealnictwa. Staramy się w ostatnim czasie jak najwięcej dokonywać zakupów wzbogacających nasze kolekcje w sposób zrównoważony. Nie tylko Wawel, Zamek Królewski w Warszawie, nie tylko muzea narodowe, ale także Muzeum w Łańcucie otrzymuje środki na zakup kolekcji. Ta kolekcja to jest powrót do domu po latach – powiedział w piątek 27 maja wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński na konferencji prasowej na Zamku w Łańcucie.

Przedwojenni właściciele Łańcuta byli w posiadaniu największej w Europie kolekcji chińskiej porcelany. Odzyskany serwis był częścią tej kolekcji. Podarował go cesarz chiński królowi Janowi III Sobieskiemu, później wszedł on w skład majątku Czartoryskich. Księżna Izabela Lubomirska z Czartoryskich przywiozła go do Łańcuta w II połowie XVIII w. W 1944 roku kolekcja chińskiej porcelany została wywieziona przez okupanta z Łańcuta i przez wiele lat była prywatną własnością. Potem trafiła na rynek dzieł sztuki. Muzeum zakupiło ten serwis na aukcji w Londynie. Cztery talerze i jeden półmisek przedstawiają sceny rycerskie. Zakup został dofinansowany ze środków budżetu państwa w kwocie 399 675 zł. Z innej transzy został zakupiony we Francji XVIII –wieczny zegar.

Wicepremier Piotr Gliński zadeklarował dalsze starania w celu odbudowania łańcuckiej kolekcji chińskiej porcelany, jeśli tylko jej elementy pojawią się na zagranicznym rynku.

Minister przypomniał, że ministerstwo i muzeum zrealizowały wspólnie dwa projekty na 74 mln zł: renowację zamku, ogrodu, ujeżdżalni i oranżerii. Minister dodał, że jego resort w ciągu ostatnich sześciu lat zrealizował 152 projekty europejsko-polskie łącznie na 3 mld złotych.

Wicepremier: Wit Karol Wojtowicz przechodzi na emeryturę

Jednocześnie Piotr Gliński ku zaskoczeniu zebranych podziękował wieloletniemu dyrektorowi łańcuckiego Muzeum Witowi Karolowi Wojtowiczowi za wieloletnią pracę i poinformował, że „odchodzi on z własnej woli, nikt go do tego nie przymusza, na zasłużony odpoczynek, ponieważ takie są koleje losu”.

- To jest wiele lat pracy, która doprowadziła do tego, że Łańcut wygląda tak jak wygląda – powiedział wicepremier.

Wit Karol Wojtowicz urodził się w 1953 roku w Łańcucie. Od 1990 roku był dyrektorem Muzeum – Zamku w Łańcucie. W łańcuckim Muzeum pracował od 1980 roku. Członek m.in. International Council of Museums, członek Rady Muzeum w Wilanowie, a także placówek muzealnych m.in. w Kozłówce, Lublinie, Pszczynie, Rzeszowie i Przemyślu, członek Rady ds. Muzeów przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24