Widać pewne symptomy schładzania. Lista największych firm Podkarpacia wg rentowności sprzedaży netto w 2019 [ZŁOTA SETKA FIRM]

RED.
Fotorech / pixabay.com
Udostępnij:
Analizowanie rentowności przedsiębiorstw w roku poprzednim, w warunkach aktualnych problemów gospodarczych spowodowanych pandemią koronawirusa, ma pewien wymiar nostalgiczny.

Komentuje Artur Chmaj, dyrektor Centrum Transferu Technologii i Przedsiębiorczości Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Wiadomo bowiem, że bieżący rok przyniesie mnóstwo zawirowań w rankingach przedsiębiorstw, będących konsekwencją zmian w dotychczasowych, utartych trendach i tendencjach. Zapewne będzie to dotyczyć także rentowności firm. Oby potencjał podkarpackich (i nie tylko) przedsiębiorstw pozwolił na możliwie szybkie zaleczenie covidowych ran.

Przeciętna rentowność sprzedaży uczestników tegorocznej Listy 100 nieco zmalała w porównaniu do roku poprzedniego (6,57% wobec 7,2% za rok 2018), ale i tak jest to drugi co do wysokości poziom wskaźnika dla całej „setki” w jej niemal dwudziestoletniej historii. Pewne symptomy schładzania wyników uwidaczniają się także w innych danych Listy 100, ale nie jest to zaskoczeniem, gdyż wpisuje się w tendencje typowe dla całej polskiej gospodarki. Mimo to, rok 2019 można uznać za bardzo udany. Jedynie trzy podmioty z listy odnotowały stratę bilansową, a liczne firmy zwiększyły swoją zyskowność. Nieco więcej podmiotów niż przed rokiem obniżyło swój wynik finansowy, ale wynika to przede wszystkim ze zjawisk powszechnych w gospodarce, związanych z szybko rosnącym poziomem kosztów operacyjnych (płace z narzutami, ceny energii, droższe materiały itd.). Mimo to, wyniki finansowe uczestników Listy 100 budzą szacunek, radość i nadzieję, że do kłopotów roku 2020 były względnie dobrze przygotowane.

Wśród liderów rentowności znajdziemy podmioty reprezentujące branże, w których Podkarpacie specjalizuje się już od dłuższego czasu. Informatyka, przemysł lotniczy, motoryzacja, branża chemiczna są mocnymi stronami naszej regionalnej gospodarki. Na tle kraju podkarpackie przedsiębiorstwa, jak zwykle, miały się nieźle. Oby nowe, nieprzewidywalne warunki gospodarowania w obecnym okresie nie zmieniły tej opinii.

LISTA 10 NAJWIĘKSZYCH PRZEDSIĘBIORSTW PODKARPACIA WG RENTOWNOŚCI SPRZEDAŻY NETTO W 2019 R.


Lp.Nazwa firmyStopa rentowności sprzedaży (w %)
1ASSECO South Eastern Europe S.A. 62,2%
2GAMRAT S.A.34,9%
3POLWAX S.A.25,9%
4ASSECO Poland S.A.25,7%
5Polenergia Elektrociepłownia NOWA SARZYNA Sp. z o.o.15,9%
6BIMEX-BOLLHOFF Sp. z o.o.
15,5%
7BURY Sp. z o.o.
13,9%
8IWAMET Sp. z o.o.
12,3%
9Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o.
11,6%
10KIRCHHOFF Polska Sp. z o.o.
11,50%

Pozostałe "Złote Dziesiątki"

To już XIV edycja rankingu Złota Setka Firm Podkarpacia organizowanego przez Nowiny, przy współudziale podkarpackiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Obok listy podstawowej, opracowano także „Złote Dziesiątki” – zestawienia dziesięciu najlepszych firm według:

***

Tradycyjnie już ogłoszenie wyników rankingu Złota Setka Firm Podkarpacia wieńczone było uroczystą galą. Rok 2020 przyniósł nam jednak nowe wyzwania i konieczność przeniesienia się do rzeczywistości wirtualnej. Z tego powodu ranking główny, "Złote Dziesiątki" oraz wyróżnienia Kapituły Redakcyjnej, opublikowaliśmy nie tylko w papierowym dodatku do "Nowin", ale też w nietypowej, filmowej odsłonie.

Wideo

Dodaj ogłoszenie