Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej atrakcji turystycznych w Bieszczadach. Polacy i Słowacy otrzymają 1,6 mln euro na budowę wspólnej trasy turystycznej

Norbert Ziętal
Dzięki pieniądzom z programu Interreg Polska-Słowacja w Bieszczadach powstanie polsko-słowacki szlak turystyczny.
Dzięki pieniądzom z programu Interreg Polska-Słowacja w Bieszczadach powstanie polsko-słowacki szlak turystyczny. Archiwum
Starostwo Powiatowe w Lesku oraz nadleśnictwo w Cisnej i słowackie leśnictwo z Ulič otrzymają ponad 1,6 mln euro z programu Interreg Polska-Słowacja na budowę wspólnej trasy turystycznej. Chodzi o projekt „Porta Rusica – z Połonin w Bieszczady”.

Starostwo Powiatowe w Lesku oraz nadleśnictwo w Cisnej i słowackie leśnictwo z Ulič otrzymają ponad 1,6 mln euro z programu Interreg Polska-Słowacja na budowę wspólnej trasy turystycznej.

Polsko-słowacki szlak powstanie na historycznym transkarpackim trakcie handlowym Michalovce-Baligród. Będzie on przecinał Przełęcz nad Roztokami, zwaną niegdyś Porta Rusica (z łacińskiego Brama Ruska).

- Inwestycje w turystykę dają nowe możliwości rozwojowe. Taką szansę zyskują szczególnie regiony, które mają unikalne walory przyrodnicze i kulturowe. Taki potencjał mają Bieszczady. Nowy szlak turystyczny zachęci mieszkańców polsko-słowackiego pogranicza i osób je odwiedzających do aktywnego wypoczynku. Zwiększy się liczba turystów, co przełoży się na wzrost popytu na usługi. Przedsięwzięcie będzie także kolejnym impulsem do zacieśniania transgranicznej współpracy – mówi Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Mapa szlaku.
Mapa szlaku. MIiR

W ramach projekt „Porta Rusica - z Połonin w Bieszczady” zostanie wytyczony i oznakowany ponad 50 km szlak rowerowy, biegnący na terenie powiatu leskiego (około 34 km) i nadleśnictwa w Cisnej (około 14 km).

Ponadto wyremontowanych będzie niemal 5 km istniejącego szlaku rowerowego po stronie słowackiej. Będą to głównie leśne ścieżki, wzdłuż których powstanie 7 wiat i 2 wieże widokowe, dzięki którym turyści będą mogli wygodnie odpocząć i podziwiać walory bieszczadzkiego krajobrazu. Mapa całej trasy będzie udostępniona za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji.

Inwestycja będzie zrealizowana w ciągu 24 miesięcy.

BIESZCZADZKIE KLIMATY:

Wilczy terror w Wołkowyi. Drapieżniki przestały się bać

W Bieszczadach narciarze pobiegli tropem wilka [ZDJĘCIA]

W Bieszczadach przeprowadzono szkolenie skiturowe dla SG

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24