Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej pieniędzy na leczenie pacjentów na Podkarpaciu

Agata Flak
O prawie 116 mln zł wzrósł budżet podkarpackiego NFZ. Większość z tej kwoty zostanie rozdzielona między szpitale.

Sieć szpitali zacznie funkcjonować od 1 października br. Przypomnijmy, że jej skład wejdzie 31 zakładów leczniczych z Podkarpacia. Zostały one podzielone na stopnie.

Podział ten nie ma jednak związku z poziomem referencyjności, tylko ze stopniem wyspecjalizowania oddziałów.

Wszystkie protesty oddalone

Nie wszystkim szpitalom spodobały się jednak zaproponowane zmiany. W związku z tym do podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia trafiły cztery protesty. Trzy z nich dotyczyły szpitali wojewódzkich, jeden szpitala powiatowego.

- Jeden z protestów został złożony po terminie i nie był merytorycznie rozpatrywany. Trzy pozostałe zostały przez nas oddalone - wyjaśnia Robert Bugaj, dyrektor podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Odwołanie od decyzji trafiło do prezesa NFZ. Ten jednak nie przychylił się do protestów i oddalił je w całości. Jak się dowiedzieliśmy, powodem takiej decyzji był brak wystarczających argumentów, które przemówiły za tym, aby szpitale mogły zostać przekwalifikowane do innych grup.

Nie dla wszystkich jasny okazał się być także sposób finansowania szpitali, które znajdą się w sieci.

- Szpitale te mają zagwarantowane 100 procent finansowania swoich oddziałów. Umowę dostaną z automatu, bez konkursu na cztery lata - tłumaczy Bugaj.

Pozostałe podmioty, które nie spełniły warunków i które nie znalazły się w sieci, o świadczenie medyczne będą musiały starać się drogą konkursową.

Większy budżet podkarpackiego NFZ

Dyrektor podkarpackiego oddziału funduszu poinformował także o zmienionym planie finansowym.

- Uzyskaliśmy dodatkową kwotę 115 mln 734 tys. zł na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej - mówi Bugaj.

Pieniądze zostaną przeznaczone na lecznictwo szpitalne, a także na podstawową opiekę zdrowotną, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną oraz na rehabilitację.

Fundusz chce także zwiększyć nakłady na drogie badania diagnostyczne, takie jak rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa, do których wydłużyły się w ostatnim czasie kolejki.

W sierpniu zostaną ogłoszone konkursy

- Pieniądze te przeznaczymy na leczenie szpitalne (ponad 66 mln zł), podstawową opiekę zdrowotną (ponad 9 mln zł), ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (ponad 9 mln zł), rehabilitację leczniczą (5 mln zł), świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze (5 mln zł), opiekę paliatywną i hospicyjną (ponad 2 mln zł), zaopatrzenie w wyroby medyczne ( 8 mln zł) oraz na refundację leków (ponad 9 mln zł) - wymienia dyrektor podkarpackiego oddziału NFZ.

Obecnie wyliczany jest poziom finansowania placówek, które weszły do tzw. sieci szpitali. W związku z czym nie udało się jeszcze ogłosić konkursów dla pozostałych szpitali.

Koszty wprowadzenia nowego systemu opieki zdrowotnej znane będą w drugiej połowie sierpnia. Dopiero wtedy dla pozostałych placówek zostaną ogłoszone konkursy. Na razie ze szpitalami, które nie weszły do sieci podpisane zostaną aneksy do dotychczas obowiązujących umów. Jak przekonują pracownicy podkarpackiego oddziału NFZ, będą one ważne do końca tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24