Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej sprzętu do odmulania rzeszowskiego zalewu. Prace ponownie ruszą już w sierpniu?

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Na zalewie trwają przygotowania do budowy nowego taśmociągu, którym muł będzie transportowany na brzeg.
Na zalewie trwają przygotowania do budowy nowego taśmociągu, którym muł będzie transportowany na brzeg. Krzysztof Kapica
Niewykluczone, że odmulanie zalewu na Wisłoku uda się wznowić wcześniej, niż zakłada harmonogram uzgodniony ze służbami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska. Wody Polskie chcą, aby refuler ponownie odsysał muł już w połowie sierpnia.
Trwają przygotowania do wznowienia odmulania Wisłoka w Rzeszowie

Trwają przygotowania do wznowienia odmulania Wisłoka w Rzesz...

Wykonawca robót musiał je przerwać pod koniec lutego. od tej pory, do końca września odmulania nie można prowadzić głownie ze względu na okres lęgowy ptaków, których mieszka tu bardzo wiele. Niestety w styczniu i lutym zalew był skuty grubą warstwą lodu i prac nie można było prowadzić w pełnym zakresie.

Dlatego Wody Polskie, które prowadzą inwestycję chcą skrócić przerwę. - Złożyliśmy wniosek o pozwolenie na wznowienie robót w połowie sierpnia. Czekamy na odpowiedź Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jeśli będzie pozytywna, firma zajmująca się odmulaniem będzie mogła szybciej zabrać się do dalszej pracy – mówi Krzysztof Gwizdak z Wód Polskich w Rzeszowie.

Ale próba skrócenia przerwy to nie jedyny pomysł na przyspieszenie odmulania. Na zalewie montowane są właśnie długie na 60 metrów pontony. Zostaną połączone w jeden system i mają one stworzyć podstawę dla taśmociągu, którym urobek będzie transportowany na brzeg. Co ciekawe, ma go wydobywać dodatkowa koparka, która niebawem zostanie zwodowana na zbiorniku. Na potrzeby budowy taśmociągu inna koparka usuwa już z wody trzcinowiska.

- Zależy nam, aby do końca 2022 roku pierwszy etap odmulania zalewu został zakończony. Zakłada on oczyszczenie około kilometra rzeki od zapory w kierunku Lisiej Góry. To tutaj do wydobycia jest najwięcej mułu - mówi Krzysztof Gwizdak.

W drugim etapie oczyszczony będzie zbiornik na długości około dwóch kilometrów, ale tutaj refuler ma pracować na znacznie węższym obszarze. Na wysokości Lisiej Góry zalew jest terenem objętym ochroną, ponieważ to obszar Natura 2000. Wody Polskie w drugiej połowie tego roku będą widziały, ile mułu udało się wydobyć z dna Wisłoka w pierwszym etapie prac.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24