MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieczornica w Duninowie. Konstytucja 3 Maja, święta i wiele innych atrakcji

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Wieczornica w Duninowie
Wieczornica w Duninowie Centrum Kultury Gminy Ustka
Biblioteka w Duninowie w gminie Ustka nie traci wysokiego poziomu. Tym razem jej goście spotkali się przy muzyce i recytacjach, by porozmawiać o historii, o świętach majowych i powspominać dawne czasy.

- Kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz omówieniem szeregu zagadnień w kontekście historycznym, związanych przede wszystkim z Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Świętem Pracy, podkreślono podczas wieczornicy w bibliotece w Duninowie – informuje Zbigniew Podolak z Centrum Kultury Gminy Ustka, które było organizatorem uroczystego spotkania o charakterze patriotyczno-społecznym z liczną frekwencją.

Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali referatu o procesie uchwalenia Konstytucji 3 Maja, który wygłosiła dr Małgorzata Mastalerz-Krystjańczuk, adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku.

- Chociaż zainteresowania badawcze prelegentki skupiają się głównie na polskiej myśli politycznej XX wieku oraz historii regionalnej, a szczególnie powojennym dziejom ludności zwanej słowińską, której efektem jest wydanie książki "Ostatni Mohikanie", to temat trzeciomajowej Konstytucji został omówiony w sposób niezwykle interesujący – podkreśla organizator.

Święto Pracy i Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej omówili bibliotekarze Bożena Duda i Jarosław Stencel oraz Agnieszka Langer-Ocimek z aktywnego duninowskiego Koła Lokalnych Historyków.

- Od pewnego czasu rocznicowym obchodom towarzyszy wykonywanie patriotycznych pieśni. Jak zwykle akompaniował niezawodny Jakub Szwiec z Możdżanowa, którego wokalnie wspierała niezwykle utalentowana Agata Frankiewicz z Zaleskich. Muzycy wprawili uczestników spotkania w wyśmienity nastrój. Były pytania do prelegentki, a także masa wspomnień z obchodów pierwszomajowych w PRL-u. Jednym z gości, który podzielił się swoimi wspomnieniami, był Kazimierz Adach, brązowy medalista olimpijski, mieszkaniec Pęplina. Serca uczestników uroczystości skradły dzieci - Beniamin Szwiec śpiewając "Moją ojczyznę" oraz Oliwier Maciąg recytując "Ojczyste barwy" – relacjonuje Zbigniew Podolak. - Ważnym elementem wydarzenia była recytacja wierszy, odwołujących się do wartości patriotycznych i narodowych w wykonaniu ich autorki Danuty Kmiecik z miejscowości Zaleskie.

Pani Danuta pisze wiersze od 20 lat. Ma na koncie jeden wydany tomik. Drugi, sfinansowany przez gminę Ustka, wkrótce ukaże się pod tytułem "To moja bajka".
- Wiersze Danuty Kmiecik cechuje niebywały humor. W zabawnych historyjkach poznamy między innymi losy bociana, koguta, kreta czy nornicy. Nie są to jednakże bajki dla dzieci – recenzuje Zbigniew Podolak. - Zapewniamy, że z wierszy tryska feeria barw, ironia, żart oraz zachwyt nad pięknem otaczającej nas natury. Już dzisiaj gorąco zachęcamy do udziału w majowych spotkaniach z autorką.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza