Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiedzą, żeby pomagać

ALINA PUDŁO
RZESZÓW. Tylko 20 proc. osób niepełnosprawnych, mieszkających w stolicy Podkarpacia jest zrzeszonych w jakimkolwiek stowarzyszeniu lub grupie wsparcia. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z myślą o tych, którzy nie zawsze potrafią znaleźć instytucję zdolną im pomóc, opracował bazę danych na temat niepełnosprawnych z Rzeszowa.

Realizację projektu MOPS rozpoczął w maju ubiegłego roku. Od września studenci socjologii Wyższe Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie odwiedzili wszystkie mieszkania w mieście. Wszędzie, gdzie trafili na osobę niepełnosprawną prosili o wypełnienie specjalnej ankiety. W ten sposób udało się uzyskać ponad 10 tys. adresów osób niepełnosprawnych.
? Dzięki ?Bazie Danych o Osobach Niepełnosprawnych zamieszkałych w powiecie grodzkim Miasto Rzeszów? wiemy, czego najbardziej oni potrzebują ? podkreśla Beata Mierzejewska, zastępca dyrektora MOPS w Rzeszowie. ? Już w trakcie realizacji ankiety, rozpoczęliśmy na podstawie zebranych informacji, kolejne programy. I tak na przykład w ramach programu ?Domino? pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych w najbliższych miesiącach otworzymy w mieście wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. W listopadzie rusza natomiast Środowiskowa Samopomoc (DPS przy ul. Powstańców Styczniowych 37) dla 15 osób z zaburzeniami psychicznymi.
Baza zawiera dane bardzo szczegółowe i ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych będzie wykorzystywana wyłącznie przez MOPS. Ośrodek dla wszystkich zainteresowanych instytucji opracował jednak broszurę, która jest obiektywnym przedstawieniem problemu niepełnosprawności w mieście. Wynika z niej, że niepełnosprawni to około 11 proc. populacji Rzeszowa. Z tego 80 proc. cierpi na niepełnosprawność nabytą, a tylko 16 proc. na wrodzoną. W większości są to choroby związane z układem ruchu, najrzadziej natomiast z wiekiem.
? Wśród potrzeb niepełnosprawni najczęściej wymieniają brak sprzętu do rehabilitacji i bariery architektoniczne, które wciąż w wielu przypadkach uniemożliwiają im uczestnictwo w normalnym życiu ? dodaje B. Mierzejewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24