Wiele firm na Podkarpaciu przetrwa kryzys dzięki funduszom unijnym

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z PARLAMENTEM EUROPEJSKIM
W trudnym okresie pandemii firmy z województwa podkarpackiego, od tych najmniejszych po największe, korzystały z różnych form wsparcia unijnego. Było to w dużej mierze możliwe dzięki szybkim działaniom podejmowanym przez Parlament Europejski.

26 marca 2020 r. na nadzwyczajnym posiedzeniu plenarnym zwołanym w ramach wspólnej reakcji Unii Europejskiej na wybuch epidemii COVID-19 posłowie do PE przyjęli w trybie pilnym trzy wnioski. Przegłosowano je niemal jednomyślnie, zaledwie w niecałe dwa tygodnie po ich złożeniu przez Komisję Europejską. Były to: inicjatywa inwestycyjna w odpowiedzi na koronawirusa, rozszerzenie zakresu Funduszu Solidarności UE oraz tymczasowe zawieszenie przepisów UE dotyczących przydziałów czasu na start lub lądowanie samolotów na lotniskach.

Parlament Europejski udzielił bardzo szybkiego wsparcia dla Polski, dla polskich przedsiębiorstw i nie tylko dla nich. Jest to ponad 7 mld złotych dla małych i średnich firm, na zdalne nauczanie i na zakupy w obszarze służby zdrowia, czyli nabycie niezbędnego sprzętu do szeroko pojętych spraw związanych z koronawirusem. Mam na myśli m.in. respiratory, tomografy, łóżka intensywnej terapii. To także pożyczki dla przedsiębiorców na preferencyjnych warunkach. To był jeden zestaw pomocy, bardzo szybki, który był adresowany dla Polski — mówi Elżbieta Łukacijewska (Europejska Partia Ludowa, PO) posłanka do PE z okręgu województwa podkarpackiego.

Elżbieta Łukacijewska © Parlament Europejski 2020
Elżbieta Łukacijewska © Parlament Europejski 2020

Unijne wsparcie dotyczyło również puli środków na zakup sprzętu pomocnego w przeciwdziałaniu skutkom COVID-19 dla przedsiębiorstw, a także na różne zakupy w obszarze zdrowia. Na ten cel województwo podkarpackie mogło przeznaczyć 350 mln złotych. Z pieniędzy tych m.in. doposażono stacje dializ, kupiono urządzenia do dezynfekcji czy specjalną komorę laminarną dla centrum krwiodawstwa w Rzeszowie. Ponadto do placówek ochrony zdrowia w naszym regionie trafiły zestawy do automatycznej izolacji chorych, ambulanse i karetki transportowe. Wszystko to było możliwe dzięki zgodzie Parlamentu Europejskiego na to, aby niewykorzystane i podlegające zwrotowi środki z unijnych funduszy spożytkować na działania związane z pandemią koronawirusa. Na tym właśnie polegała tzw. inicjatywa inwestycyjna Unii.

— Oprócz tego Parlament Europejski przeznaczył środki finansowe na zapewnienie sprzętu medycznego. To są pieniądze wydatkowane w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności. Chodzi o wspólne dla krajów Unii Europejskiej zakupy testów, maseczek ochronnych, respiratorów. Na ten cel przeznaczono ponad 3 mld euro — wylicza europosłanka Łukacijewska.

— Istotną formą pomocy było też uchwalenie przez Parlament Europejski przepisów pozwalających na to, aby państwa członkowie, w przypadkach kryzysowych, wzięły pieniądze z Funduszu Solidarności. Chodzi o sytuacje, które miały miejsce w Hiszpanii czy we Włoszech, gdzie tak wiele ludzi umierało i było zarażonych koronawirusem. W przypadku tego wsparcia mówimy o 800 mln euro dla państw członkowskich — twierdzi Elżbieta Łukacijewska.

Pandemia koronawirusa już wywarła i zapewne jeszcze przez długi czas będzie wywierać wpływ na gospodarkę. Parlament Europejski podjął działania, które mają wspomóc państwa członkowskie w walce z negatywnymi skutkami pandemii dla gospodarki.

Tutaj mówimy już o przyszłości. Chodzi o projekt wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, który ma m.in. zawierać pakiet stymulacyjny, czyli właśnie pomagający w powrocie gospodarki na tory, na których była przed koronawirusem — tłumaczy Łukacijewska.

Na wsparcie gospodarki przewidziano około 1,29 biliona euro. Osobną pulę na zmniejszenie długu publicznego w państwach członkowskich przeznaczył Europejski Bank Centralny. Chodzi o 1,35 bln euro w ramach tymczasowego programu zakupu aktywów papierów wartościowych sektora publicznego i prywatnego.

— Mamy jeszcze program SURE w wysokości 100 mld euro, który zaproponowała Komisja Europejska dla wspierania skróconego czasu pracy. Pozwala on udzielać specjalnych gwarancji, aby zachęcić banki do zapewnienia płynności dla co najmniej 100 tys. małych i średnich przedsiębiorstw w Europie — mówi posłanka Łukacijewska.

Do zestawu różnych działań pomocowych należy jeszcze dodać osobną pulę pieniędzy, która została wyasygnowana na finasowanie powrotów do odmów obywateli Unii Europejskiej.

Działań podejmowanych przez Parlament Europejski i inne instytucje unijne, wspierających małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, służbę zdrowia, bezpieczeństwo finansowe jest cała masa. Ktoś, kto mówi, że tego nie widzi, że tej pomocy nie ma, zwyczajnie kłamie — podsumowuje posłanka Łukacijewska.

Jakie są możliwości spłaty mikropożyczki? Ekspert radzi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie