Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc przeżywajmy w swoim domowym Kościele. Księża podpowiadają, jak to zrobić

Anna Janik
Anna Janik
Na takie obrazki podczas tegorocznej Wielkanocy liczyć nie możemy...
Na takie obrazki podczas tegorocznej Wielkanocy liczyć nie możemy... Przemyslaw Swiderski
Jak podkreśla Kościół, sprawowanie wielkanocnej liturgii w domach jest możliwe i nie wymaga przygotowań innych, niż te, które co rok zwykliśmy robić.

Wielki Piątek to dzień, w którym Kościół nie sprawuje Eucharystii. Zamiast niej odbywa się Liturgia Męki Pańskiej, podczas której wierni razem z Chrystusem przeżywają jego mękę i śmierć.

- Liturgia Wielkiego Piątku w kościele jest bardzo prosta. Sporo ciszy, prostoty, pokory. Elementy tej celebracji spróbujmy przeżyć w naszych domach - mówi ks. Tomasz Bać, współautor poradnika "Święte Triduum Paschalne przeżywane w rodzinach", który można pobrać ze strony Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

Podobnie jak w Wielki Czwartek rodzina powinna zgromadzić się na liturgii w swoim domowym Kościele wokół stołu, przy którym zwykle zbierają się na rodzinnych uroczystościach. Może to być o godz.15 lub czas, gdy rozpoczyna się Liturgia Męki Pańskiej w kościele parafialnym, najpóźniej do godz. 21. Liturgii przewodniczy głowa rodziny, ewentualnie ktoś inny z dorosłych. Stół, podobnie jak ołtarz w kościele, powinien być obnażony: bez obrusu i kwiatów. Pośrodku stołu należy położyć Pismo Święte i krzyż do adoracji (warto, aby był odpowiednio duży i okazały: może być to krzyż, który na co dzień wisi na ścianie). Celebracja rozpoczyna się od wprowadzenia przewodniczącego: opuszcza się śpiew pieśni i znak krzyża, przechodząc do wysłuchania opisu Męki Pańskiej. Później następuje wspólna modlitwa, adoracja krzyża i przyjęcie Komunii świętej duchowej.

Bez udziału wiernych odbyła się w Wielki Czwartek msza Wieczerzy Pańskiej w rzeszowskiej katedrze. Eucharystię celebrował biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Wielki Czwartek w Rzeszowie. Msza Wieczerzy Pańskiej w niema...

- W naszych domowych liturgiach piękne jest to, że ten krzyż naprawdę będzie blisko, będzie go można przytulić, adorować, ucałować. To bardzo ważny, intymny moment. Podczas niego odkrywajmy nasz codzienny krzyż i jednoczmy go z Krzyżem Pana, prośmy o odwagę przyjmowania krzyża tak, jak On go przyjął

- dodaje ks. Sławomir Jeziorski, drugi z autorów poradnika.

Po zakończonej indywidualnej adoracji, krzyż umieszcza się na centralnym miejscu (gdzie będzie stał przez całą Wielką Sobotę, aż do Wigilii Paschalnej). Wielkopiątkową liturgię można wydłużyć śpiewem pieśni pasyjnych, Gorzkich Żali, rozważaniem nabożeństwa Drogi Krzyżowej lub odmówieniem bolesnej części Różańca. Wielki Piątek jest też pierwszym dniem nowenny do Bożego Miłosierdzia, więc można wspólnie odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Stół, aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę, pozostaje obnażony i pusty. Znajduje się na nim jedynie krzyż, księga Pisma świętego i chleb z Wielkiego Czwartku.

Z kolei wielkosobotnia Wigilia Paschalna składa się z czterech części: liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej oraz eucharystii.

- Liturgia Wigilii Paschalnej należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Zakończyła się Wielka Sobota, dzień ciszy i pustki
Rozpoczyna się Wielka Noc Zmartwychwstania - podkreśla ks. Bać.

W domowych warunkach możliwe jest celebrowanie niektórych z elementów wielkosobotniej liturgii. Gdy w kościele parafialnym rozpoczynają się wieczorne obrzędy Wigilii Paschalnej, rodzina ponownie spotyka się wokół stołu, w swoim domowym Kościele. Przed rozpoczęciem modlitwy stół należy nakryć białym obrusem iw miarę możliwości udekorować kwiatami. Na stole pozostają elementy z wielkopiątkowej liturgii, na środku ustawiamy też świecę, która zostanie zapalona na początku celebracji. Dla wszystkich domowników można przygotować świece, które będą trzymali w rękach i które zapalą od głównej świecy. Jeśli mamy w domu wodę święconą, możemy ją umieścić na stole w niewielkim naczyniu. Jeśli nie ma wody święconej, warto przygotować zwykłą wodę. Światła w domu mogą pozostać zgaszone.

Teksty do wypowiadania podczas liturgii światła, Ewangelii o zmartwychwstaniu Chrystusa, odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i pieśni można znaleźć we wspomnianym przewodniku na stronie rzeszowskiej kurii. Jak podkreślają duchowni najlepiej, jeśli obrzęd odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych prowadzą wspólnie ojciec i matka. To wtedy członkowie rodziny zapalają trzymane w dłoniach świece, od świecy stojącej na stole. Wtedy też wszyscy domownicy po kolei zanurzają swoją prawą dłoń w wodzie i w ciszy kreślą nią znak krzyża na swoim ciele. Po tym gasi się świece, za wyjątkiem świecy głównej.

W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rodzina spotyka się przy stole na uroczystym śniadaniu. Na środku umieszcza się świecę, która była używana podczas Wigilii Paschalnej oraz chleb z Wielkiego Czwartku. Odczytuje się wtedy Ewangelię wg. świętego Mateusza lub słowa listu św. Pawła do Tesaloniczan. Przewodniczący liturgii odczytuje tekst modlitwy błogosławieństwa pokarmów.


ZOBACZ TEŻ: Monika z Kolbuszowej rozkręciła akcję szycia maseczek

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24