Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Piątek – post ścisły czy nie? Co można jeść w Wielki Piątek? Post – kogo obowiązuje?

ak
Wielki Piątek - post ścisły, a może żaden? Sprawdź, co można jeść w Wielki Piątek i kogo obowiązuje post.
Wielki Piątek - post ścisły, a może żaden? Sprawdź, co można jeść w Wielki Piątek i kogo obowiązuje post. unsplash.com
Post w Wielki Piątek co roku budzi wiele pytań. Jest czy nie? Kogo obowiązuje? Co można jeść w Wielki Piątek? Wszystkim tym, którzy nie mają pewności, co do tego, czy w Wielki Piątek jest post i co się z tym wiąże, przychodzimy z pomocą.

Jeden z przełomowych dni dla chrześcijaństwa – taki jest Wielki Piątek. Post ścisły w tym dniu jest więc dość oczywisty, tak jak w inne ważne dla religii katolickiej dni. Zatem na pytanie czy w Wielki Piątek jest post, odpowiedź jest tylko jedna: tak! Poniżej zaś znajdziesz bardziej szczegółowe informacje na temat postu w Wielki Piątek.

Wielki Piątek – post ścisły, czyli jaki?

Obowiązujący w Wielki Piątek post ścisły nie dla każdego jest jasny. Co to właściwie oznacza? Co można jeść w Wielki Piątek? Tłumaczymy.
W katolicyzmie wyróżnia się cztery rodzaje postów:

  • post jakościowy – czyli taki, w którym powstrzymujemy się od spożywania mięsa
  • post ilościowy – czyli taki, w którym ograniczamy liczbę posiłków do jednego do syta dziennie
  • post ścisły – czyli taki, który łączy w jedno post jakościowy i ilościowy
  • post eucharystyczny – czyli taki, w którym na godzinę przed przyjęciem Komunii Świętej powstrzymujemy się od spożywania pokarmów i napojów

Ważną informacją jest, że post jakościowy dopuszcza spożywanie jajek, nabiału, przypraw i tłuszczów zwierzęcych. Taki post obowiązuje katolików we wszystkie piątki roku.
W poście ilościowym można pozwolić sobie dodatkowo na dwa skromne, pozostawiające niedosyt, posiłki rano i wieczorem. Jeśli nie jest to post ścisły, dozwolone jest spożycie mięsa. Taki post obowiązywał we wszystkie poniedziałki, wtorki, środy i czwartki Wielkiego Postu.
Post ścisły, czyli łączący w sobie post jakościowy i ilościowy, obowiązuje w Środę Popielcową oraz Wielki Piątek.

Wielki Piątek – post. Kogo obowiązuje?

W Wielki Piątek post ścisły obowiązuje niemal wszystkich katolików. Zwolnione są z niego jedynie dzieci do 14. roku życia. Osoby w wieku 14-18 lat oraz ci, którzy mają 60 i więcej lat nie są zobowiązane do postu ścisłego, powinny jednak zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wszyscy pomiędzy 18. a 60. rokiem życia muszą pościć w Wielki Piątek – post ścisły obowiązuje ich bez wyjątku.

Co można jeść w Wielki Piątek? Jaki zrobić obiad na Wielki Piątek?

To, że obowiązuje nas w Wielki Piątek post ścisły, powoduje, że wiele osób zastanawia się nad tym, co można jeść i jaki może być postny obiad na Wielki Piątek.
Potrawy mięsne to jedyne, czego nie można jeść w Wielki Piątek. Poza tym możemy jeść właściwie wszystko, pamiętając jedynie o ograniczeniu wielkości spożywanych posiłków. Niewielkie śniadanie i kolacja oraz sycący obiad - na Wielki Piątek właśnie tak powinien wyglądać nasz jadłospis.
Post w Wielki Piątek możemy więc przeżyć, odejmując z naszych codziennych potraw mięso, zmniejszając śniadanie i kolację oraz rezygnując z przekąsek. Sycący obiad na Wielki Piątek uwzględniający wymagania postne to na przykład placki ziemniaczane ze śmietaną i surówka oraz zupa warzywna.

Wielki Piątek 2019 - informacje

Zebraliśmy dla ciebie wszystkie informacje na temat Wielkiego Piątku. Dowiedz się:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24