Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki skarb z XVIII wieku

MIECZYSŁAW NYCZEK
Kustosz kalwaryjskiego sanktuarium, gwardian klasztoru oo. franciszkanów o. Paweł Solecki, zaprezentował nam odsłonięte ślady polichromii na wysokości II piętra.
Kustosz kalwaryjskiego sanktuarium, gwardian klasztoru oo. franciszkanów o. Paweł Solecki, zaprezentował nam odsłonięte ślady polichromii na wysokości II piętra. DARIUSZ DELMANOWICZ
KALWARIA PACŁAWSKA. W kościele oo. franciszkanów, dokąd pielgrzymują tysiące osób, dokonano sensacyjnego odkrycia.

Tuż po demontażu i zdjęciu zwieńczenia i skrzydeł konserwowanego ołtarza głównego, na ścianach części prezbiterialnej ukazały się w pełnej krasie pierwotne warstwy malarskie (polichromia). Powstały w latach 1770-1775, a więc przed budową ołtarza, który konsekrowano 29 września 1776. Czas zrobił swoje. Odsłonięte partie zdobnicze (rozety i fryzy w postaci girland kwiatowych i liści akantu) są dla laika dość słabo czytelne, ale dla konserwatora dzieł sztuki mają ogromną wartość.
W środę na miejsce udała się komisja konserwatorska pod przewodnictwem Mariusza Czuby, podkarpackiego konserwatora zabytków. Postanowiono kontynuację badań. - To bardzo znaczące odkrycie konserwatorskie, niewątpliwie jedno z najważniejszych w ostatnim okresie na terenie województwa - podkreśla Czuba. - Będzie ono rzutować na dalszy tok prac konserwatorskich w tym kościele, które są prowadzone ze środków wojewody, będących w dyspozycji służby ochrony zabytków. Celem badań jest sprawdzenie, czy istnieją pierwotne warstwy malarskie w innych częściach kościoła. Jeśli przyniosą pozytywny rezultat, sanktuarium zostanie przywrócony pierwotny wystrój malarski z lat 70-tych XVIII wieku.
MARIUSZ CZUBA: - Przypuszczamy, że te dekoracje mogły powstać w kręgu twórczości Stanisława Stroińskiego (1719-1802). Uznawany za najwybitniejszego spośród lwowskich artystów był twórcą fresków m.in. w katedrze lwowskiej, klasztorze oo. bernardynów w Przeworsku i kościele św. Trójcy w Przemyślu.

o. PAWEŁ SOLECKI: - Nie waham się tego odkrycia nazwać sensacją, choć, przyznam, istniały domysły, że mogły zachować się ukryte fragmenty oryginalnych polichromii. Gdyby udało się odsłonić całość pierwotnych warstw malowideł i przywrócić ich dawne piękno, odzyskalibyśmy wielki skarb.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24