Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki sukces filmu o Karpackiej Troi

Ewa Wawro
Kadr z filmu "Trzcinica – Karpacka Troja
Film "Trzcinica - Karpacka Troja" odniósł ogromny sukces na 1. Festiwalu Filmów Archeologicznych Kraków 2010.

O filmie Trzcinica - Karpacka Troja nowoczesny film o prastarym grodzisku

O filmie Trzcinica - Karpacka Troja nowoczesny film o prastarym grodzisku

Trzcinica - Karpacka Troja jest wyjątkowym filmem o wyjątkowym miejscu. Opowiada historię jednego
z najstarszych i najpotężniejszych grodów obronnych w Polsce liczącego ponad 4000 lat i stanowiącego wielki fenomen archeologiczny w skali Europy! Niespotykane połączenie nowoczesnej sztuki filmowej z edukacyjnymi walorami obrazu dokumentalnego dało niezwykle atrakcyjny efekt końcowy odpowiadający najlepszym światowym produkcjom dokumentalnym znanym z takich kanałów jak Discovery czy National Geographic.

Rok produkcji - 2010
Scenariusz - Jan Gancarski, Zdzisław Cozac
Reżyseria - Zdzisław Cozac
Produkcja - Zdzisław Cozac MEDIA Promocja
Patron medialny filmu - Focus Historia

Film powstał dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Urzędu Miasta Jasło.

Został on doceniony zarówno przez specjalistów jak i festiwalową publiczność i wraca z Krakowa z dwiema najcenniejszymi statuetkami.

Krakowski Festiwal Filmów Archeologicznych, odbywający się w dniach 15-19 listopada 2010 r. w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, był pierwszą tego typu imprezą zorganizowaną w Polsce - wyjaśnia Dawid Iwaniec, ze Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja. - Podczas festiwalu publiczność zobaczyła niemal 50 filmów, z których 25 brało udział w walce o nagrody w 3 kategoriach - Grand Prix festiwalu, nagrodę specjalną dyrektora Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz nagrodę publiczności.

Film pt. "Trzcinica - Karpacka Troja", opowiadający dzieje liczącego ponad 4000 lat grodziska w Trzcinicy, został niekwestionowanym zwycięzcą festiwalu zajmując dwukrotnie pierwsze oraz raz drugie miejsce w poszczególnych kategoriach.

Dokument w reżyserii Zdzisława Cozaca został nagrodzony statuetką Światowita (festiwalową nagrodą za pierwsze miejsce) przez dyrektora Muzeum Archeologicznego w Krakowie, który docenił przede wszystkim merytoryczne walory filmu. Drugi Światowit przyznany został "Trzcinicy - Karpackiej Troi" decyzją publiczności, która przez cały czas trwania festiwalu oddawała głosy na swoich faworytów. Nagroda publiczności jest dowodem na to, że twórcom filmu udało się połączyć rzetelny przekaz informacyjny z niezwykle atrakcyjną formą, dzięki czemu z łatwością przemawia on do osób nie zajmujących się archeologią zawodowo.

W walce o Grand Prix festiwalu "Trzcinica - Karpacka Troja" ostatecznie zajęła drugie miejsce, zaś nagroda główna przyznana została filmowi pt. "Tajemnice doliny Nilu" w reżyserii Władysława Jurkowa.

- Jury wprawdzie doceniło kunsztowne zdjęcia, doskonały montaż, wysokie walory artystyczne filmu, a przede wszystkim nowatorstwo w prezentacji "trudnego" tematu pradziejów Polski, jednak nie wystarczyło to do pokonania atrakcyjności tematu zwycięskiego dokumentu, stanowiącego podsumowanie pełnej sukcesów, kilkudziesięcioletniej obecności polskich archeologów w Egipcie - podkreśla Iwaniec.

Twórcy filmu - Zdzisław Cozac i Jan Gancarski - zgodnie podkreślają, że mimo pewnego niedosytu pozostawionego przez werdykt jury, który potwierdził wciąż funkcjonujące w świadomości społeczeństwa przekonanie o wyższości imponujących zabytków starożytnych cywilizacji basenu Morza Śródziemnego nad rodzimą archeologią, "Trzcinica - Karpacka Troja" osiągnęła dwa najważniejsze cele, które postawili przed nią zgłaszając film do konkursu.

- Po pierwsze, film zwrócił uwagę szerszej publiczności na temat najdawniejszych dziejów ziem Polski, którego promocja dotychczas pozbawiona była wsparcia w postaci profesjonalnych i atrakcyjnych w formie produkcji filmowych - mówi Iwaniec. - Po drugie, pokaz i ogromny sukces filmu na krakowskim festiwalu od razu przełożyły się na wzrost zainteresowania grodziskiem i skansenem archeologicznym w Trzcinicy. Zapowiadają także, że to dopiero początek festiwalowej kariery dokumentu - w przyszłym roku zostanie on zgłoszony do kilku najważniejszych międzynarodowych konkursów filmów archeologicznych.

Więcej informacji o filmie znaleźć można w specjalnej zakładce poświęconej dokumentowi na oficjalnej stronie internetowej Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy - www.karpackatroja.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24