Wielkie roszady w Rzeszowie. Muzeum dla księży, Ferenc...

  Wielkie roszady w Rzeszowie. Muzeum dla księży, Ferenc bierze zamek

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  To już niemal pewne. Jeżeli Muzeum Okręgowe przeniesie się do zamku Lubomirskich, jego budynek przy ul. 3-maja w Rzeszowie przejmie Kuria Diecezjalna. - To prawda. Nikogo nie wypraszamy, ale jeśli będzie taka możliwość, chętnie z niej skorzystamy - potwierdzają księża.
  Wielkie roszady w Rzeszowie. Muzeum dla księży, Ferenc bierze zamek

  ©Łukasz Białorucki

  Zabytkowy budynek zamku Lubomirskich zajmują w tej chwili Sąd Okręgowy i Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie. Do początku 2010 roku mieścił się tu jeszcze Sąd Rejonowy. Latem jego ostatnie wydziały przeniesiono do nowego gmachu przy ul. Kustronia.

  Zgodnie z planem resortu sprawiedliwości, w ciągu najbliższych lat jego los ma podzielić okręgówka. Jej gmach powstanie obok, na działce po bazarze przy ul. Dołowej. Z kolei budowa nowej siedziby Prokuratury Okręgowej trwa przy ul. Hetmańskiej. Zakończy się najpóźniej w kwietniu 2013 roku.

  Miejsce na centrum kulturalne

  Sytuację od dawna chcą wykorzystać władze Rzeszowa, które w zamku widzą centrum kulturalne. M.in. w tej sprawie prezydent Tadeusz Ferenc spotka się dzisiaj z Jarosławem Gowinem, ministrem Sprawiedliwości.

  - Kultura to naturalne przeznaczenie tego pięknego obiektu. Chciałbym przenieść do niego muzeum, być może także nasze galerie. Zamek tętniący życiem, a obok multimedialna fontanna byłyby znakomitą wizytówką miasta - przekonuje prezydent Ferenc.

  Ponieważ formalne zamek jest własnością Skarbu Państwa, miasto już przygotowuje ofertę przejęcia zarządu nad zabytkowym kompleksem. W zamian zamierza zaoferować resortowi sprawiedliwości grunt pod budowę nowego sądu. Optymistyczny wariant zakłada, że kompleks przy placu Śreniawitów będzie wolny za dwa-trzy lata. Minimum tyle czasu trzeba na zaprojektowanie i budowę nowej siedziby sądu.

  Bogdan Kaczmar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie przyznaje, że pomysłem przeniesienia zbiorów do zamku jest zainteresowany.

  - Bo rzeczywiście przy ul. 3-Maja nie mamy zbyt wiele przestrzeni na naszą ekspozycję. Ale temat trzeba dokładnie przemyśleć i zaplanować, zwłaszcza, jeśli mielibyśmy dzielić budynek z innymi instytucjami. Dodatkowy kłopot to potężne koszty, jakie pochłonie adaptacja zamku na pomieszczenia muzealne. Według mnie cała operacja zajmie znacznie dłużej niż 3 lata - ocenia dyrektor Kaczmar.

  Jak ustaliliśmy, za przeniesienie muzeum do zamku trzyma kciuki Kuria Diecezjalna, która chciałaby z kolei przejąć kamienicę przy 3-Maja. Nasze informacje potwierdza dyrektor Kaczmar.

  - Podczas jednego z ostatnich spotkań w ratuszu władze Rzeszowa zdradziły, że jest taki plan - mówi Bogdan Kaczmar.

  Póki co informacji nie potwierdza jednak prezydent Ferenc. Zachowawczo wypowiada się także marszałek województwa, Mirosław Karapyta, który zarządza budynkiem muzeum.

  - Wiem, że w mieście krąży taka plotka, ale póki co żadne oficjalne pismo w tej sprawie do nas nie wpłynęło - komentuje marszałek.

  Duchowni potwierdzają

  Wczoraj informację potwierdziliśmy jednak u źródła. Okazuje się, że kuria chciałaby przenieść na 3-Maja Muzeum Diecezjalne.

  - To nasze marzenie. W tej chwili ciśniemy się w kilku małych salkach przy ul. Zamkowej. Dlatego nie jestem w stanie zaprezentować wszystkich z ponad tysiąca eksponatów. Wiele z nich to cenne, unikalne przedmioty, nawet ze średniowiecza. Kiedy 13 lat temu powstawało muzeum, nawet nie śniłem, że będziemy mieć takie cuda - mówi ksiądz Franciszek Dziedzic, dyrektor Muzeum Diecezjalnego.

  Jak twierdzi nasz informator, dzisiaj po spotkaniu z Tadeuszem Ferencem, w tej sprawie minister Gowin ma rozmawiać także z biskupem rzeszowskim. Ten swoje plany miał już dawno zdradzić Ferencowi.

  - Zaznaczam jednak, że my nikogo nie chcemy stąd przeganiać. Budynek chcielibyśmy zająć tylko wówczas, jeśli muzeum okręgowe przeniesie się do zamku. My też rozważaliśmy taką możliwość, ale na nasze cele lepsze będzie 3-Maja. Ta kamienica już kiedyś należał do Kościoła i byłaby idealna na nasza ekspozycję - dodaje ksiądz Dziedzic.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (47)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (47) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  NAUCZYCIEL NA MEDAL

  NAUCZYCIEL NA MEDAL

  "Przebój sezonu" - komedia omyłek w listopadzie w Rzeszowie