Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieńce dla sowieckich "wyzwolicieli" Rzeszowa. A co z ich ofiarami? [ZDJĘCIA]

red
Świeże kwiaty dla sowieckich "wyzwolicieli". A co z pamięcią o ich ofiarach?
Świeże kwiaty dla sowieckich "wyzwolicieli". A co z pamięcią o ich ofiarach? Paweł Dubiel
2 sierpnia 1944 czerwonoarmiści wyparli ze stolicy dzisiejszego Podkarpacia resztki wojsk hitlerowskich. Z okazji rocznicy tego wydarzenia w Rzeszowie pod pomnikiem wdzięczności Armii Radzieckiej na Placu Ofiar Getta oraz na cmentarzu żołnierzy Armii Radzieckiej przy ul. Lwowskiej pojawiły się świeże wieńce. Czy inicjatorzy tej akcji oddali także hołd i pamięć rzeszowianom zamordowanym przez sowieckich "wyzwolicieli?"

Od wielu lat toczy się, nie tylko wśród historyków, spór o to, czy wejście Armii Czerwonej na teren Rzeczypospolitej było wyzwoleniem czy też wprowadzeniem nowej okupacji.

Jak wyglądało to „wyzwolenie” na Rzeszowszczyźnie? Na podstawie zachowanych dokumentów i relacji szczegółowo opisał ten czas Piotr Szopa z rzeszowskiego IPN, w artykule publikowanym w 2020 roku na portalu polskatimes.pl.

Możemy w nim przeczytać m.in.:

Od sierpnia 1944 do stycznia 1945 r. z obszaru Podokręgu AK Rzeszów wywieziono do łagrów w ZSRR około 2,5 tysiąca żołnierzy AK, NOW/NZW (Narodowa Organizacja Wojskowa / Narodowe Siły Zbrojne), ziemian i działaczy społecznych. Transporty do łagrów formowano w obozie w Bakończycach w Przemyślu. Ofiarami tych represji padali m.in. żołnierze Inspektoratu AK Rzeszów, starający się wykonać rozkaz KG AK z 14 sierpnia 1944 r., nakazujący przedostać się z pomocą dla powstańczej Warszawy.

16 października 1944 r. do Rzeszowa przybył tysiąc stuosobowy 104 oddział 64. Zbiorczej Dywizji Wojsk Wewnętrznych NKWD, której głównym zadaniem było zwalczanie podziemia. Pograniczne formacje NKWD „strzegły” także „nowej” (narzuconej) wschodniej granicy Polski. W 1945 r. w całym kraju stacjonowało 15 pułków NKWD, łącznie ponad 30 tys. żołnierzy. Na Rzeszowszczyźnie symbolem zbrodniczym działań NKWD stał się obóz filtracyjny w Trzebusce koło Sokołowa Młp., w którym mordowano m.in. żołnierzy AK.

Pobyt Armii Czerwonej był także bardzo uciążliwy dla ludności cywilnej. Oprócz rujnujących kontyngentów żywnościowych na rzecz Armii Czerwonej, dotkliwy był poziom zdemoralizowania czerwonoarmistów, którzy notorycznie dopuszczali się pijackich ekscesów z użyciem broni, kradzieży i rozbojów, gwałtów i innych aktów bandytyzmu. Tylko w okresie lipca i sierpnia 1945 r. na Rzeszowszczyźnie zewidencjonowano 194 przestępstwa z udziałem sowietów, w tym 19 zabójstw, 86 napadów na osoby cywilne, a także 13 napadów na placówki lub funkcjonariuszy UB i MO. Rabunki prowadzono również na większą skalę, niszcząc zakłady przemysłowe, budynki użyteczności publicznej, dwory, zbiory biblioteczne, zabytki kultury polskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24