Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieniec dożynkowy z Babic najładniejszy w Polsce

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wieniec dożynkowy z Babic w gm. Krzywcza. Najładniejszy w Polsce.
Wieniec dożynkowy z Babic w gm. Krzywcza. Najładniejszy w Polsce. Archiwum
Wieniec dożynkowy wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Babicach w gm. Krzywcza zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie na Najwspanialszy Wieniec Dożynkowy pn. „Zbierzcie Kłosy na Wieniec!”.

Autorkami wieńca były Teresa Kwasiżur, Elżbieta Burchała, Jolanta Osypanka, Grażyna Karpińska. Główną nagroda w konkursie jest wycieczka do Rzymu z wizytą na grobie papieża św. Jana Pawła II w Watykanie dla 5 osób z koła.

Konkurs składał się z dwóch etapów, regionalnego i ogólnopolskiego. Komisja konkursowa na etapie regionalnym wyłaniała trzy zwycięskie miejsca. Laureat z pierwszego miejsca awansował do etapu ogólnopolskiego.

W regionie przemyskim obejmującym teren dawnego województwa przemyskiego, obecne powiaty przemyski, przeworski, jarosławski, lubaczowski, pierwsze miejsce zdobył wieniec przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Babicach. W gronie 47 wieńców z całej Polski walczył on o zwycięstwo. O wygranej zdecydowały głosy internautów (tzw. kłosy) gromadzone na portalu www.konkurs.mojekgw.pl przez okres od 1 października do 21 października br. Właśnie ogłoszono oficjalnie wyniki.

Wieniec przedstawia zaprzęg konny z woźnicą, jaki w przeszłości używali rolnicy z Babic zwożąc swoje plony z pól, głównie babickich błoni. Na drewnianym podeście będącym imitacją łąki stoi drewniany wóz z żelaznymi kołami zaprzęgnięty w konia. Na wozie siedzi rolnik ubrany w tradycyjny strój rolniczy. Wiezie on plony z babickich pól: kłosy zbóż oraz kwiaty i zioła z wiejskich ogródków (m.in. cynie, astry, mieczyki, barwinek).

Do wykonania wieńca użyto: kłosy zbóż, ziarna zbóż (pszenicy, jęczmienia, owsa, żyta), ziarna maku oraz kasze, zioła, m.in. miętę, kminek, barwinek, kalinę, suszone kwiaty, tzw. sucharki, len, kwiaty z wiejskich ogródków, rolnik wykonany jest z siana i ma na sobie ręcznie uszyte ubranie. Podest będący imitacją babickiej łąki jest wykonany z drewna przyozdobionego ziołami, barwinkiem, kaliną i sucharami, ziarnami i kłosami zbóż. Wóz jest wykonany z kłosów zbóż, ziaren zbóż, kaszy, maku. Konstrukcja jest z drewna. Koń zrobiony jest ze styropianu i obsypano go lnem oraz makiem. Dodatkowo wykonano dla niego lejce oraz uprząż z paska, grzywę wykonano z kłosów jęczmienia.

Woźnica jest wykonany z siana, a jego kapelusz zrobiono z styropianu, który obszyto makiem. Ma on na sobie ręcznie wykonany strój z materiału. Na wozie znajduje się kosz z kłosami zbóż, ziołami i kwiatami z wiejskich ogródków. Długość wieńca 150 cm, szerokość wieńca 60 cm, wysokość wieńca 80 cm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24