Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieża na Cergowej w Beskidzie Niskim ponownie otwarta dla turystów. Ma dodatkową platformę [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Dzięki budowie dodatkowej platformy będą lepsze widoki z wieży widokowej na szczycie Cergowej. Od weekendu wieża jest ponownie otwarta dla turystów.

Ponad 20-metrowa wieża na szczycie Cergowej to jedna z największych atrakcji Beskidu Niskiego. Odwiedzają ją tysiące turystów. Teraz będą mogli obserwować panoramę Beskidu Niskiego z wyższej wysokości niż do tej pory.

Poprawie walorów widokowych ma służyć inwestycja, którą zleciły władze gminy Dukla. Nad ostatnią kondygnacją wież powstała dodatkowa platforma. Turyści będą mogli wspiąć się jeszcze o cztery metry wyżej niż do tej pory.

Odsłonięta została panorama od strony dukielskiej, do tej pory przysłonięta przez wysokie drzewa. Nie można było przyciąć ich koron, ze względu na to, że jest to teren objęty ochroną.

Budowa dodatkowej platformy nie wymagała rozbiórki konstrukcji. Wykorzystano przestrzeń pod dachem.

Prace zakończyły się w czwartek. Od piątku (18 grudnia) wieża widokowa na Cergowej jest ponownie dostępna dla turystów.
Najwyższa platforma jest mniejsza niż pozostałe. Jednocześnie mogą tam przebywać tylko cztery osoby.

- Apelujemy do turystów o ostrożność, gdyż warunki na wieży są trudne ze względu na oblodzenie – przestrzega Michał Szopa, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dukli, który zarządza wieżą.

POLECAMY: 12 niezwykłych wież, z których widać nie tylko Podkarpacie

Wieża w MucznemOddana do użytku turystów w listopadzie br. Wieża, o konstrukcji stalowo-drewnianej, ma aż 34 metry wysokości. Stanęła na zalesionym grzbiecie Jeleniowatego, który od północy wznosi się nad Mucznem, w gminie Lutowiska. Tymczasowe dojście do wieży prowadzi od strony polany Brenzberg, gdzie stała niegdyś leśniczówka (w tym miejscu w nocy z 15 na 16 sierpnia 1944 roku oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonał bestialskiego mordu na 74 Polakach; byli to głównie uchodźcy z województwa wołyńskiego, którzy uciekali przed Rzezią Wołyńską, a także ludność uciekająca się przed frontem; to największa zbrodnia UPA w Bieszczadach, nazywana „cichą zbrodnią”, bo została dokonana bez jednego wystrzału, przy użyciu narzędzi rolniczych). Z najwyżej położonego tarasu widokowego rozciąga się panorama na najwyższe szczyty polskich Bieszczadów, z Haliczem, Kopą Bukowską, Bukowym Berdem. Bardziej na zachodzie widać Połoninę Caryńską i Wetlińską aż po Smerek. Prawdziwą rewelacją jest natomiast widok (na wschód) na dolinę górnego Sanu i ukraińskie Bieszczady. Przy doskonałej widoczności można stąd dojrzeć oddalone stąd o ponad 100 km na wschód Gorgany. To absolutnie jeden z najciekawszych punktów widokowych w całych polskich Karpatach.

12 niezwykłych wież, z których widać nie tylko Podkarpacie. ...

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24