Więzień zaczął głodówkę, bo nie skrócili mu kary

  Więzień zaczął głodówkę, bo nie skrócili mu kary

  Sławomir Oskarbski

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Więzień nie dostał zwolnienia warunkowego. Teraz głoduje.

  Więzień nie dostał zwolnienia warunkowego. Teraz głoduje. ©archiwum

  Więzień skazany za jazdę pod wpływem alkoholu i bez uprawnień przestał przyjmować posiłki. To jego protest przeciwko decyzji sądu penitencjarnego, który nie zgodził się na przedterminowe warunkowe zwolnienie.
  Więzień nie dostał zwolnienia warunkowego. Teraz głoduje.

  Więzień nie dostał zwolnienia warunkowego. Teraz głoduje. ©archiwum

  43-letni Stanisław K. z Lipnicy Wielkiej (woj. małopolskie) odbywa w Zakładzie Karnym w Dębicy dwa wyroki. Do odsiadki ma w sumie 15 miesięcy. Jego kara kończy się 5 sierpnia.

  Mężczyzna w grudniu nabył prawo ubiegania się o przedterminowe warunkowe zwolnienie. Kilka tygodni temu złożył wniosek. Sąd zdecydował jednak, że ma zostać w więzieniu. Wpływ na takie postanowienie miała negatywna prognoza kryminologiczno-społeczna.

  Przygotowuje się ją każdemu więźniowi, który ma wyjść z więzienia na przepustkę, warunkowe zwolnienie czy przerwę w odbywaniu kary. Na podstawie zebranych materiałów, wywiadu środowiskowego, historii życia, zachowania przed, w trakcie i po popełnieniu przestępstwa, określa się, jakie jest prawdopodobieństwo, że skazany na wolności będzie przestrzegał prawa.

  W przypadku Stanisława K. ta prognoza wypadła źle. Nic dziwnego, skoro w 2008 r., korzystając z przerwy w wykonaniu kary, znowu wsiadł za kółko po alkoholu.
  - Skazany po otrzymaniu decyzji od sędziego poinformował wychowawcę, że począwszy od obiadu we wtorek przestaje przyjmować posiłki - powiedział nam wczoraj kpt. Krzysztof Maźnicki, oficer prasowy Zakładu Karnego w Dębicy.

  Jeszcze tego samego dnia więźnia poddano konsultacji psychologicznej i badaniom lekarskim. Poinformowano go, że głodówka jest niekorzystna dla zdrowia i psychiki, a w dodatku bezsensowna.

  Wczoraj dyrektor więzienia wymierzył skazanemu karę dyscyplinarną za odmowę przyjmowania posiłków. 43-latek przez 3 miesiące nie będzie mógł dostawać paczek żywnościowych.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (13)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (13) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo