Więźniowie znajdą pracę w podkarpackich lasach. Jest porozumienie w tej sprawie między Służbą Więzienną w Rzeszowie i RDLP w Krośnie

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Obecnie w podkarpackich zakładach karnych przebywa ok. 3 tys. osadzonych
Obecnie w podkarpackich zakładach karnych przebywa ok. 3 tys. osadzonych
Udostępnij:
Nadleśnictwa będą zatrudniać osoby pozbawione wolności – podstawy do tego stwarza umowa podpisana między Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie i Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Rzeszowie. Zakłada ona ściślejszą współpracę jednostek penitencjarnych i nadleśnictw z Podkarpacia, także w zakresie resocjalizacji osadzonych.

Program „Praca dla więźniów” został zainicjowany jeszcze w 2016 roku. Jego głównym celem było zwiększenie zatrudnienia wśród skazanych oraz wspieranie szeroko rozumianej readaptacji społecznej osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych, a w szczególności ich aktywizacji zawodowej.

We wrześniu tego roku oficjalne porozumienie o współpracy (w obecności wiceministrów dwóch resortów: sprawiedliwości oraz klimatu i środowiska) podpisali Dyrektor Generalny Służby Więziennej i Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Otworzyło ono do zawierania podobnych umów na szczeblu regionalnym.

Taka właśnie umowa podpisana została 21 października w Krośnie. Dotyczy ona odpłatnego i nieodpłatnego zatrudniania osób pozbawionych wolności, mogących świadczyć pracę na rzecz lasów.

Więźniowie znajdą pracę w podkarpackich lasach. Jest porozumienie w tej sprawie między Służbą Więzienną w Rzeszowie i RDLP w Krośnie
Edward Marszałek

W spotkaniu, oprócz dyrektorów obu jednostek, wzięli również udział dyrektorzy zakładów karnych z Podkarpacia i nadleśniczowie nadleśnictw podległych RDLP w Krośnie.

- Była to okazja do zapoznania przedstawicieli obu stron z prowadzonymi działaniami i szczegółowego uzgodnienia obszarów wspólnych w przyszłej współpracy. Zaprezentowano też korzyści wynikające z zatrudnienia osadzonych i zasady na jakich odbywa się zatrudnienie osób pozbawionych wolności w ramach programu „Praca dla więźniów” - informuje Edward Marszałek, rzecznik RDLP w Krośnie.

Jak podkreśla ppłk Krzysztof Kulczycki, dyrektor OISW w Rzeszowie, Lasy Państwowe mogą zaoferować więźniom nie tylko pracę. Także projekty edukacyjne, programy resocjalizacyjne, zajęcia kulturalno-oświatowe.

- To wszystko składa się na niewymierny, a jednocześnie bardzo ważny element współpracy. Z drugiej strony nasz partner zyskuje pewnych i odpowiednio zmotywowanych pracowników a korzyści ekonomiczne wynikające bezpośrednio z zatrudnienia osób pozbawionych wolności, np. możliwość uzyskania 35-procentowego zwrotu kosztów wynagrodzenia, są elementem obok którego żaden pracodawca nie może przejść obojętnie - zaznacza ppłk Kulczycki.

Marek Marecki, dyrektor RDLP w Krośnie przyznaje, że pracy w lesie nie brakuje, dlatego każda para chętnych rąk jest mile widziana.

- Doświadczenie i wiedza, jaką zdobyliśmy przez dziesięciolecia, nakładają na nas obowiązek, by się nią dzielić, tym bardziej, jeśli służyć ma ona dobru społeczeństwa. Zaangażowanie w działania edukacyjne i resocjalizacyjne z pewnością temu celowi się przysłużą - mówi.

Zaznacza też, że program nie jest wymierzony przeciwko partnerom z zakładów usług leśnych, ale ma być dla nich i dla nadleśnictw formą wsparcia. Szczegóły tego, jakie pracę będą mogli wykonywać więźniowie, ustalą nadleśniczowie bezpośrednio z dyrektorami zakładów penitencjarnych.

Jak podaje Służba Więzienna, obecnie w podkarpackich zakładach karnych przebywa ok. 3 tys. osadzonych. W różnych formach zatrudnienia uczestniczy ok. 50 procent z nich. Łącznie jednostki penitencjarne z Podkarpacia realizują ok. 70 umów o zatrudnienie osób pozbawionych wolności na rzecz firm i przedsiębiorstw.

ZOBACZ TEŻ:

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądają zakłady karne, areszty śledcze wewnątrz? Zebraliśmy dla Was zdjęcia z naszych archiwów  przedstawiające więzienia od środka. Zobaczcie zdjęcia >>>>>>>Co zabija Polaków?

Tak wyglądają zakłady karne w Polsce. Zobaczcie!

Polecamy:

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie