Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilgoć zniszczy twój dom

Józef Lonczak
Jeśli fundamenty znajdują się powyżej poziomu wód gruntowych wystarczy wtedy pomalować dwukrotnie fundamenty Gumbitem lub Izolbetem.
Jeśli fundamenty znajdują się powyżej poziomu wód gruntowych wystarczy wtedy pomalować dwukrotnie fundamenty Gumbitem lub Izolbetem.
Dla własnego zdrowia fundamenty należy dobrze izolować.

Izolować przed wilgocią należy każdy dom.

- Nie warto oszczędzać, na izolacji, ponieważ usuwanie skutków zawilgocenia i wykonanie izolacji w domu już wybudowanym jest nie tyko skomplikowane, ale i bardzo kosztowne - przestrzegają fachowcy.

Jedna z podstawowych zasad dobrego budowania głosi: wszystkie elementy domu znajdujące się pod powierzchnią gruntu muszą być dobrze zabezpieczone przed wpływem nie tylko wody, ale także wilgoci.

Podstępne działanie wody

Woda może dostać się do budynku np. przez fundamenty najczęściej z gruntu przylegającego do muru (ścian fundamentowych), albo z opadów atmosferycznych . Dlatego izolacje powinny chronić dom przed niszczącym działaniem wody przesiąkającej wzdłuż ścian lub podciąganej kapilarnie oraz przed zbyt wysoką wodą gruntową.

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Jan Głuszak: - Jeśli fundamenty znajdują się powyżej poziomu wód gruntowych do ich izolacji można zastosować lekkie izolacje powłokowe. Wystarczy wtedy pomalować dwukrotnie fundamenty Gumbitem lub Izolbetem. Taką izolację warto jeszcze zabezpieczyć czarną folią budowlaną, aby nie uszkodzić powłoki podczas obsypywania fundamentów ziemią. W przypadku występowania wyższego poziomu wód gruntowych należy wykonać solidną izolację przeciwwodną.

Zwiększona wilgotność potrafi być bardzo niebezpieczna nie tylko dla samej konstrukcji domu, ale także dla zdrowia jego mieszkańców. Po pierwsze, wpływa na osłabienie izolacji cieplnej, a co za tym idzie zwiększenie rachunków za ogrzewanie.
Po drugie, znacznie przyśpiesza niszczenie ścian i stropów poprzez krystalizację soli mineralnych zawartych w wodzie gruntowej.

Ponadto ciągłe zamarzanie i odmarzanie wody w konstrukcji budynku w czasie zimy, wzmaga ten niszczycielski proces. Skutki widoczne po kilku (kilkunastu) latach. Z zawilgoconych murów odpadają tynki. Złuszczają się powłoki malarskie, a fragmenty muru wykruszają się. To zgubny wpływ znajdujących się w murze soli, które pochłaniają wilgoć z powietrza i zatrzymują wodę w murze.

Po trzecie, wilgoć w murze to wymarzone środowisko do rozwoju grzybów i pleśni. Z kolei ich obecność może powodować choroby alergiczne, choroby układu kostnego, oddechowego, skóry, a czasami zwiększają możliwość wystąpienia chorób nowotworowych.

Po czwarte, woda gruntowa ma właściwości korodujące poprzez agresywne związki chemiczne, które występują w atmosferze i gruncie. Znajdujące się w wodzie sole mineralne przedostają się do muru i z czasem "żżerają" nawet zbrojenie.

Wilgoć w budynku powoduje szkody:

Wilgoć w budynku powoduje szkody:

- osłabia izolację cieplną, - w efekcie zwiększają się rachunki za ogrzewanie;
- niszczy mur - poprzez ciągły kontakt z wodą oraz zamarzanie i odmarzanie w czasie zimy,
- sprzyja rozwojowi się grzybów i pleśni - ich obecność wywołuje m.in. alergie, choroby układu kostnego, oddechowego, skóry.

Solidna podstawa

Fundamenty to część konstrukcji domu, narażony na największe obciążenia. Właśnie z tych powodów fundamenty powinny być wykonane z materiałów dobrej jakości. Dotyczy to także domu jednorodzinnego. Wprawdzie w przypadku domku, obciążenia, konstrukcji są niewielkie, (w porównaniu do wielopiętrowych bloków), ale trzeba się liczyć także z wpływem w/w czynników.

- Przede wszystkim fundamenty powinny być dobrze zabezpieczone przed negatywnym wpływem wód gruntowych. Lekka izolacja przeciwwilgociowa może nie wystarczyć. Jeśli dom jest budowany na gruncie podmokłym, koniecznością staje się wykonanie ciężkiej izolacji przeciwwodnej - przestrzega inż. Jan Głuszak, z rzeszowskiej firmy BJS.

Jeżeli budynek posadowiono powyżej poziomu zwierciadła wód gruntowych można do budowy ścian fundamentowych użyć mniej odpornych na wilgoć materiałów np. cegły silikatowej a nawet betonu komórkowego. Jeśli natomiast, fundamenty znajdują się poniżej zwierciadła wody gruntowej, a do tego domek posadowiono na gruntach spoistych, (gliny, czy iły), należy zastosować izolację wodoodporną - radzą fachowcy.

Izolacja fundamentów typu ciężkiego

Izolacja fundamentów typu ciężkiego

Tradycyjna izolacja fundamentów, z zastosowaniem papy i lepiku jest pracochłonna. Dlatego wypierana jest przez systemy ochrony fundamentów, wykorzystujące bitumiczne masy uszczelniające. Do wykonywania hydroizolacji przeciwwodnych budynków stosuje się masy grubowarstwowe KMB. PO prostu szpachluje się nią fundamenty oraz mury piwnic. Konieczne jest usunięcie luźnych i niezwiązanych cząstek i zastosowanie się do instrukcji stosowania.

Ocieplaj piwnice

Jeśli budowany jest dom z podpiwniczeniem należy oprócz izolacji przeciwwilgociowej lub przeciw wodnej wykonać jeszcze izolację termiczną. Jakich materiałów użyć?

- Do tego celu najlepiej użyć płyt ze polistyrenu ekstrudowanego, lub styropianu o niskiej nasiąkliwości, a wyższej twardości. Stosuje się także do tego celu płyty z pianki poliuretanowej PIR powleczonych welonem szklanym bituminizowanym - odpowiada Jan Głuszak.

Izolacja termiczna fundamentów powinna sięgać, co najmniej na 1m poniżej poziomu gruntu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24