Wiosną PZU ubezpiecza uprawy z 65-proc. dopłatą. Przez cały rok - kompleksowo chroni rolnika, jego gospodarstwo i mienie

Materiał informacyjny PZU

Początek wiosny to czas, w którym rolnicy powinni ubezpieczyć swoje uprawy – zwłaszcza rzepak ozimy i buraki cukrowe – na wypadek niekorzystnych zjawisk pogodowych. W tym roku, dzięki rekordowo dużym środkom, przyznanym na ten cel przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rolnicy mogą otrzymać dofinansowanie do wysokości aż 65 proc. składki ubezpieczeniowej.

Wykupując tak ważne w tym czasie ubezpieczenia warto zrobić bilans innych polis i uzupełnić ochronę według własnych potrzeb. W PZU można skorzystać z dofinansowania z budżetu Skarbu Państwa w ubezpieczeniu upraw oraz ofert promocyjnych, co w znaczący sposób obniża koszt ochrony przed konkretnymi zdarzeniami losowymi.

W rolnictwie, część ubezpieczeń jest dobrowolna, a część obowiązkowa. Ochrona upraw przez PZU obejmuje jeden i drugi typ polis. Zacznijmy jednak od wspomnianej już dotowanej oferty na uprawy dostępnej w PZU już od 8 marca.

Ubezpieczenie upraw z dopłatą

Z dofinansowania przez Skarb Państwa do 65 proc. wysokości składki skorzystać można zarówno w odniesieniu do ubezpieczenia obowiązkowego, jak i dobrowolnego dotowanego upraw. W pierwszym przypadku trzeba pamiętać, producenci rolni otrzymujący dopłaty bezpośrednie muszą, zgodnie z prawem, posiadać polisę na co najmniej połowę powierzchni dotowanych upraw – od przynajmniej jednego ryzyka obowiązkowego: gradu, przymrozków wiosennych, ujemnych skutków przezimowania, powodzi czy suszy.

Ubezpieczenia dotowane w PZU obejmują zarówno uprawy polowe jak również uprawy warzyw i owoców. W pierwszym przypadku obejmują: zboża, kukurydzę, rzepak, rzepik, buraki cukrowe, rośliny strączkowe, ziemniaki, chmiel, tytoń. w drugim: owoce i nasadzenia drzew i krzewów owocowych i truskawek oraz warzywa gruntowe.

Można ubezpieczyć się przed takimi zdarzeniami jak: grad, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, powódź, huragan, deszcz nawalny. Jeżeli wystąpią i zniszczą lub uszkodzą uprawy, PZU wypłaci pokryje straty.

Oferta największego polskiego ubezpieczyciela to wygoda i elastyczność – można samemu wybierać ryzyka, przed którymi chce się chronić swoje uprawy. Oprócz ubezpieczenia pojedynczych ryzyk, np. przymrozków wiosennych czy gradu, PZU proponuje także polisy pakietowe: „Pakiet Wiosna” oraz „Pakiet 5 Ryzyk”. Pierwszy zabezpiecza uprawy przed szkodami spowodowanymi przez grad i przymrozki wiosenne, a drugi chroni je przed skutkami deszczu nawalnego, huraganu, pioruna, lawiny lub obsunięcia się ziemi.

Rolnicy mający wykupione ubezpieczenie budynków rolnych (o szczegółach tej oferty – w dalszej części artykułu), decydując się na pakiet „Wiosna” lub grad, otrzymają dodatkowo specjalną, 20 proc. zniżkę na ubezpieczenie zboża na wypadek gradu lub pakietu Wiosna.

Ubezpieczenie upraw przez cały rok

Warto przy okazji dodać, że oprócz sezonowych ofert ubezpieczeń dotowanych, PZU przez cały rok oferuje komercyjne ubezpieczenia wszelkich upraw - w tym ziół, roślin ozdobnych, upraw w szklarniach i tunelach foliowych.

Aktualnie PZU chroni łącznie blisko 1,5 mln ha różnych upraw w Polsce. W PZU klienci mogą rozłożyć składkę na raty bez żadnych dodatkowych opłat lub przesunąć termin płatności na czas po żniwach. Mogą też wykupić udział własny oraz obniżyć franszyzę integralną (procent sumy ubezpieczenia, do którego zakład ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności) – do 8 proc.

- W marcu rozpoczęliśmy sprzedaż ubezpieczeń chroniących uprawy zbóż oraz innych roślin jarych i ozimych. Oferujemy też sprzedaż ubezpieczeń dla owoców drzew i krzewów oraz truskawek, które chronią na wypadek szkód spowodowanych gradem, Dla tych, którzy ubezpieczą się z nami teraz, mamy 15 proc. zniżki na ubezpieczenie NNW. Atrakcyjny poziom dopłat sprawia, że klient sam zapłaci mniejszą część składki i będzie mógł ubezpieczyć uprawę zbóż w PZU na przykład od ryzyka gradu w cenie już od 8 zł za hektar – wskazuje Paweł Ochmański, dyrektor Biura Produktów Detalicznych i MSP w PZU.

W pakiecie PZU Gospodarstwo Rolne: kompleksowo i taniej

PZU kompleksowo chroni zarówno rolników indywidualnych jak i wszelkie firmy działające w tym dziale gospodarki, mając dla segmentu agro pełen wachlarz ubezpieczeń, m.in. dobrowolne i obowiązkowe OC rolników, budynków w gospodarstwach rolnych, sprzętu rolniczego i innego mienia ruchomego, zwierząt, drobiu, słomy lub siana, składowanych poza budynkami, ubezpieczenie na życie i zdrowie, a także NNW rolników i ich współmałżonków oraz polisy komunikacyjne.

PZU oferuje takie ubezpieczenie w ramach pakietu - PZU Gospodarstwo Rolne. Stworzono go z myślą zapewnienia pełnej ochrony (obowiązkowej i dobrowolnej) gospodarstwa i osób, które w nim pracują. Ubezpieczenie dotyczy np. domu, budynków rolnych, sprzętu rolniczego, wyposażenia gospodarstwa, ziemiopłodów oraz zwierząt.

Z warto skorzystać z niego, gdyż ma wiele atutów. Przede wszystkim daje pełne zabezpieczenie prowadzonego gospodarstwa rolnego. Poza spełnieniem obowiązku ustawowego w zakresie ubezpieczenia budynków i OC rolników, stwarza możliwość elastycznego dopasowania pakietu do indywidualnych potrzeb. Na dodatek składka może być rozłożona nawet do 12 rat.

Dla przykładu rolnik - osoba fizyczna, która prowadzi gospodarstwo, ma obowiązek ubezpieczenia swoich budynków. W PZU można ubezpieczyć każdy budynek w gospodarstwie (np. dom, garaż, stodołę, oborę, magazyn) jak również wiaty i przybudówki.
Ponadto można ubezpieczyć wszystko co wiąże się z gospodarstwem. Po pierwsze tzw. mienie ruchome, czyli np. sprzęt rolniczy (np. maszyny i narzędzia), ziemiopłody (np. zbiory zboża), materiały i zapasy (np. nawozy, środki ochrony roślin, materiały budowlane, rowery), zwierzęta gospodarskie (np. konie, bydło, trzodę chlewną, owce, kozy, drób) oraz elementy stałe w budynku mieszkalnym, czyli np. meble wbudowane, drzwi, okna, podłogi, glazurę, armaturę czy kominki. Po drugie – sprzęt gospodarstwa domowego: sprzęt audio-wideo, komputery, meble, dywany, książki, ubrania i inne tzw. ruchomości domowe w budynku mieszkalnym, a nawet słomę i siano składowane poza budynkami. Wszystkie te ruchomości i nieruchomości chronione są od szkód spowodowanych przez: ogień, powódź lub podtopienie, huragan, opad śniegu lub grad, deszcz nawalny lub od pioruna.

Nie inaczej jest w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC rolnika. Zgodnie z prawem każdy, kto prowadzi gospodarstwo rolne jako osoba fizyczna, ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego.
Ubezpieczenie chroni gdy rolnik, członek jego rodziny lub pracownik wyrządzi szkodę innej osobie podczas pracy w gospodarstwie.

W pakiecie PZU Gospodarstwo Rolne jest również ubezpieczenie dobrowolne NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków).

Warto z niego skorzystać, ponieważ ubezpieczyciel - PZU - wypłaci pieniądze, jeśli zdrowie rolnika poważnie i trwale ucierpi (czyli np. nieodwracalnie pogorszy się jego wzrok, tak że nie odzyska pełnej sprawności fizycznej) w wyniku nieszczęśliwego wypadku, omdlenia lub ataku epilepsji albo zawału serca lub krwotoku śródczaszkowego.

Z takiej polisy PZU pokryje też koszty m.in.: leczenia uciążliwego (operacja lub pobyt w szpitalu powyżej 5 dni), przeszkolenia osób niepełnosprawnych, zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, transportu medycznego i dostawy leków, rehabilitacji, pomocy psychologicznej, pomocy domowej po pobycie w szpitalu czy opieki nad dziećmi i osobami niesamodzielnymi.

Advertisement

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wiosną PZU ubezpiecza uprawy z 65-proc. dopłatą. Przez cały rok - kompleksowo chroni rolnika, jego gospodarstwo i mienie - Strefa Agro

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie