Wizy - na pewno ich nie zniosą

  Wizy - na pewno ich nie zniosą

  NORBERT ZIĘTAL

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Janusz Szlechta

  Janusz Szlechta ©NORBERT ZIĘTAL

  Rozmowa z Januszem Szlechtą, redaktorem - wydawcą Nowego Dziennika w Nowym Jorku, największej polonijnej gazety na świecie.
  Janusz Szlechta

  Janusz Szlechta ©NORBERT ZIĘTAL

  - W Polsce żyjemy nadzieją zniesienia wiz dla Polaków przyjeżdżających do USA. Czy taka sama atmosfera panuje wśród amerykańskiej Polonii?

  - Stanowiska są podzielone. Z jednej strony pragmatyzm i zdrowy rozsądek, z drugiej nadzieja. Najbardziej zainteresowani zniesieniem wiz są Polacy, którzy przebywają w USA nielegalnie lub którym kończy się wiza.

  - "Nowy Dziennik" zaproponował swoim czytelnikom masowe wysyłanie listów do prezydenta USA Georga Busha, z prośbą o zniesienie wiz?

  - Byliśmy pierwsi.
  Sporo gazet polskich poszło naszym śladem i cieszymy się z tego. Liczymy na sporą aktywność, chociaż szczerze mówiąc nie wierzę, że wizy zostaną szybko zniesione. Amerykanie to pragmatycy. Poczekają aż spełnimy wszystkie warunki, m.in. ekonomiczne. Nie będą Polski traktować wyjątkowo.

  - Przecież byliśmy sojusznikiem podczas wojny z Irakiem. Dla Polaków to ważna sprawa.

  - W Polsce jest to sprawa pierwszorzędna, jednak nie w USA. Dyplomacja amerykańska z uznaniem wyraża się o naszym zaangażowaniu. Tymczasem przeciętny Amerykanin do niedawna nawet nie wiedział, że Polska była Dopiero półtora miesiąca temu pojawił się w "New York Timesie" ciepły artykuł o nas. Przedtem informacje na ten temat w amerykańskich pojawiały się sporadycznie. Dla Amerykanów jesteśmy tylko jednym Z sojuszników.

  - Jak przebiega akcja wysyłania listów do Busha?

  - Cieszy się powodzeniem. Jednak odebraliśmy również nieco e-maili i telefonów od Polaków mieszkających w USA, którzy nie popierają tej akcji. Twierdzą, że wielu Polaków żyje jeszcze z przekonaniem, że się im coś należy i już.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo