Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce łatwo zmienisz bank

Józef Lonczak [email protected] 17 867-22-57
w 2010 roku będzie można ławiej zmienić bank
w 2010 roku będzie można ławiej zmienić bank
Już za niespełna 3 miesiące przeniesienie konta do innego banku będzie łatwe i bezstresowe. Twój nowo wybrany bank zlikwiduje twoje konto w dotychczasowym banku, który nie dbał o twoje interesy.

Mało tego, zawiadomi twojego pracodawcę i np. ZUS, że masz już inny numer konta, na które mają przelewać wynagrodzenia za pracę czy pieniądze z innego tytułu.

Właściwie dla wielu klientów skończy się udręka z procedurą związaną z przenoszeniem konta do innego banku. Do tej pory klienci korzystali z tej możliwości niezbyt często.

 

Rekomendacja już jest

Co ciekawe zdecydowaną większość formalności załatwi za ciebie bank i to zaledwie w ciągu 7 dni. Mówi o tym „Rekomendacja Związku Banków Polskich dotycząca dobrych praktyk w zakresie przenoszenia rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych dla klientów indywidualnych na polskim rynku bankowym”.

 

Zobowiązania trzeba spłacić Oczywiście, przeniesienie rachunku do nowego banku nie zwalnia nas ze zobowiązań wobec dotychczasowego banku wynikających chociażby z zaciągniętego kredytu. Musimy też zwrócić dotychczasowemu bankowi wszystkie karty płatnicze.

Natomiast, aby utrzymać ciągłość płatności otrzymywanych i dokonywanych, powinniśmy ustalić dokładną datę, do której jego płatności mają być realizowane przez dotychczasowy bank, a od której przez nowy bank.

Gdy rachunek został zablokowany

W rekomendacji określone zostały dość precyzyjnie obowiązki i prawa banków i klienta.

Wskazano też listę rachunków oraz usług bankowych, których przeniesienie może być niemożliwe w standardowej procedurze lub też może się opóźnić. Chodzi np. o rachunki, na których istnieje blokada z tytułu nierozliczonej transakcji dokonanej kartą debetową czy rachunki z zajęciem egzekucyjnym oraz rachunki wspólne.

 

Przeniesienie rachunku do nowego banku nie oznacza automatycznego rozwiązania umowy rachunku w dotychczasowym banku. Rekomendacja uwzględnia też sytuację, w której możemy mieć równolegle dwa rachunki.

Bank ma to jasno wytłumaczyć

Zdecydowana większość z nas nie orientuje się w skomplikowanej materii bankowej. Dlatego wielu z nas może mieć kłopot ze zrozumieniem niektórych kwestii przy zmianie rachunku. Według rekomendacji, jeśli klient zwróci się o informacje z tym związane, to zarówno dotychczasowy bank, jak i nowy bezpłatnie mają udzielić jasnych i pełnych informacji dotyczących procesu przeniesienia rachunku.

 

Wymaga tego Unia Europejska

Te ułatwienia związane z przenoszeniem rachunku od nowego roku wymusiła Komisja Europejska. Urzędników z Brukseli niepokoi niewielka liczba Polaków decydujących się na zmianę banku. Zresztą jest to problem całej Unii.

W przypadku rachunków bieżących wskaźnik przechodzenia do innych banków wynosi jedynie 9 proc. dla lat 2007-2008 i jest niski w porównaniu np. z 25 proc. w odniesieniu do ubezpieczeń samochodowych.

W praktyce co dziesiąta osoba decyduje się na zmianę banku (podczas, gdy polisę ubezpieczeniową zmienia co czwarty klient). Wykorzystują to niektóre banki nie dbając należycie o swoich klientów.

Banki zarabiają na klientach

Na większość bankowych rachunków co miesiąc wpływają nasze pensje. Bankowcy lubią takie regularne wpływy, bo to dla nich tanie źródło kapitału. Pieniądze trafiają na bardzo nisko oprocentowane konta i przez jakiś czas leżą tam bezczynnie. W tym czasie banki mogą te pieniądze puszczać w obieg i zarabiać.

 

- Są jednak banki, które takie zachowanie premiują, obniżając opłatę za jego prowadzenie. Tak będzie w Banku Zachodnim WBK, Citbanku, Lukas Banku, MultiBanku i Nordea Banku. Z kolei w Banku DnB Nord przelew wynagrodzenia daje możliwość zakupu pakietów usług, które są tańsze niż koszty za usługi kupowane osobno, a do tego wiążą się z promocyjnymi ofertami dla klientów. To, o ile mniej można zapłacić w poszczególnych bankach za prowadzenie rachunku, pokazuje tabela – wyjaśnia mateusz Ostrowski, analityk Open Finace.

Bank           Konto                 Min. wpływ w zł      Opł. /m-c) Opł. po obniżce/m-c)

BZ WBK      Wydajesz&Zarabiasz* 1 000                      7                  0

                  Konto24                       1 000                      7,5               5

Citi Handlowy CitiKonto                 1 500                     6,99             0        

                      CitiOne                      5 000                   17,99             0

Euro Bank      Konto Online               800                     4                   0

Lukas Bank    e-konto PRO            5 000                    11                  0

                      Konto Wygodne        1 200                      8                 6

Nordea Bank Nordea Spektrum      1 500                     8                   0

* dotyczy kont założonych w promocji dla klientów, którzy nie posiadają jeszcze ROR

w BZ WBK

źródło: Open Finance

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24