Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce otwarcie Karpackiej Troi. Zarejestruj się po bilet

Ewa Wawro
Muzeum Podkarpackie w Krośnie
Otwarcie Karpackiej Troi już niedługo. Na początek wielkie widowisko plenerowe, potem Karpacki Festiwal Archeologiczny.

W Trzcinicy odkryto najstarsze w Polsce, silnie ufortyfikowane osady z początków epoki brązu, a także monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne. W trakcie prac archeologicznych znaleziono ok. 160 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów i obiektów. Skansen zajmuje powierzchnię 8 ha. Na jej terenie znajduje się ponad 150 m zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 zrekonstruowanych chat oraz 2 bramy prowadzące do grodu. Karpacka Troja oprócz wyjątkowej wędrówki w przeszłość oferuje także nowoczesność - pawilon wystawy z najwyższej klasy ekspozycją muzealną, komfortową sala konferencyjna, multimedialną sala lekcyjną dla uczniów, "Salką Małego Odkrywcy" przeznaczona dla najmłodszych oraz zaplecze gastronomiczne.

W Trzcinicy trwają przygotowania do nocnego widowiska plenerowego "Karpacka Troja - Dwa Oblicza", które 24 czerwca zainauguruje działalność niezwykłego skansenu archeologicznego.

Będzie to wyjątkowa, nowoczesna opowieść o przeszłości sięgającej nawet 4100 lat wstecz. W trakcie spektaklu widzowie zobaczyć będą mogli m.in. inscenizacje najważniejszych wydarzeń z historii grodu w Trzcinicy, pokazy świetlne, w tym narodziny i zagłada grodu, sceny z budowy grodu z wczesnej epoki brązu i wczesnośredniowieczny obrzędu ciałopalenia.

Widowisko na żywo obejrzy jedynie ok. 800 osób.

- Wstęp na nie będzie bezpłatny pod warunkiem zarejestrowania się poprzez internet i otrzymania potwierdzenia rezerwacji - podkreśla Jan Garncarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Rejestracja prowadzona będzie od 6 czerwca od godz. 10. poprzez oficjalną stronę imprezy otwarcia Karpackiej Troi, która znajduje się pod adresem www.karpackatroja.pl/festiwal.

Widowisko to jednak nie jedyna czekająca nas atrakcja. 25-26 czerwca w skansenie odbędzie się 1. edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego Dwa Oblicza, podczas której turyści cofną się wstecz o 1000, 3500 a nawet 4100 lat. W imprezie weźmie udział ponad 200 odtwórców z całej Polski, którzy przez dwa dni prezentować będą przeróżne aspekty kultury materialnej i duchowej naszych przodków. Podczas Festiwalu nie będzie limitu miejsc, wystarczy kupić bilet osoby, by dotknąć przeszłości.

Rok temu, na kilka dni przed planowanym otwarciem, skansen zniszczała powódź. Odbudowa kosztowała ok. 4,2 mln zł. Pieniądze pochodziły ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na usuwanie skutków powodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24