Władysław Ortyl, marszałek województwa: Podkarpacie jest regionem otwartym i przyjaznym przedsiębiorcom

Stanisław Sowa
Stanisław Sowa
Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.
Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego. Krzysztof Kapica
Udostępnij:
Z Władysławem Ortylem, Marszałkiem Województwa Podkarpackiego, rozmawiamy z okazji XIV edycji rankingu Złota Setka Firm Podkarpacia. Publikacja zestawienia organizowana jest przez Nowiny, przy współudziale podkarpackiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Marszałek Władysław Ortyl jest patronem przedsięwzięcia, natomiast partnerem akcji zostało Województwo Podkarpackie.

Czy na Podkarpaciu mamy dobry klimat dla biznesu?

Ten klimat jest od lat zdecydowanie przyjazny, mimo niekorzystnej ostatnio sytuacji związanej z pandemią. Samorząd województwa jest instytucją zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 i współpraca oraz pomoc z przedsiębiorcom była dla nas priorytetem już na etapie planowania programu. Proponujemy przede wszystkim projekty badawczo-naukowe, tworzenie od podstaw laboratoriów lub rozbudowę już istniejących, realizację szeroko pojętych inwestycji przyczyniających się do rozwoju samych firm jak i województwa podkarpackiego.

W jaki sposób samorząd województwa wspiera działających w naszym regionie przedsiębiorców?

Na pożyczki dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z Podkarpacia przeznaczonych jest prawie 500 mln zł. Wsparcie skierowane jest na finansowanie zarówno bieżących potrzeb inwestycyjnych, jaki i wprowadzanie innowacyjnych rozwiań technologicznych. Głównym atutem tej formy wsparcia jest niskie oprocentowanie oraz atrakcyjne terminy spłaty zobowiązań. Pandemia, której nikt nie mógł przewidzieć, musiała wpłynąć na funkcjonowanie biznesu także na Podkarpaciu. Przedsiębiorcy, których dotknęły problemy z niej wynikające, mogą również liczyć na dodatkowe ulgi w postaci wydłużonej karencji, wakacji kredytowych, obniżenia oprocentowania. Zostały też uruchomione dodatkowe środki na wsparcie wydatków obrotowych w związku z trudnościami spowodowanymi epidemią COVID.

Wsparcie udzielane jest przez pośredników finansowych, m.in. Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego, Regionalną Izbę Gospodarczą czy Agencję Rozwoju Regionalnego „MARR“ S.A., Biłgorajską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A., Lubelską Fundację Rozwoju, Fundację Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach, Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości lub Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej. To tylko niektóre formy wsparcia.

Co Podkarpacie może zaoferować nowym inwestorom. Jakie mamy atuty?

Atutem województwa jest konsekwentnie kreowana wizja województwa otwartego, przyjaznego przedsiębiorcom. I tak, jedną z ofert jest projekt promocyjny, w ramach którego przewidziane zostały konkretne środki dla przedsiębiorców, którzy - razem z samorządem - mogą uczestniczyć w targach lub misjach gospodarczych, co jest doskonałym sposobem na poznanie nowych rynków i nawiązana nowych kontaktów handlowych. Kolejny przykład to Podkarpacka Platforma Wsparcia Biznesu. Jest to projekt w formule internetowej platformy, którego celem jest ułatwienie podkarpackim przedsiębiorstwom w dotarciu do wysokich jakościowo usług doradczych, oferowanych przez wyspecjalizowane podmioty, w tym podkarpackie instytucje otoczenia biznesu.

W województwie działa również Podkarpackie Centrum Innowacji - inicjatywa, która została wykreowana we współpracy samorządu województwa z ekspertami Banku Światowego. Jest to nowy, pilotażowy pomysł, innowacyjny nawet w skali Europy. Jego głównym celem jest wypracowanie ścisłej współpracy pomiędzy podkarpackimi uczelniami a podkarpackimi przedsiębiorstwami w celu wsparcia ich rozwoju i myśli technologicznej.

Powstaje Podkarpacka Sieć Laboratoriów Badawczych, co pozwoli na ułatwienie dostępu przedsiębiorcom do innowacyjnych laboratoriów naszych uczelni, przede wszystkim pozwoli przedsiębiorcom lepiej zorientować się w możliwościach sprzętowych i rodzaju badań oferowanych przez nasze uczelnie. Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski czy WSIiZ dysponują bardzo dobrze wyposażonymi laboratoriami, a celem działań podejmowanych przez samorząd województwa, we współpracy z PCI, jest otwarcie się tych laboratoriów na potrzeby biznesu.

To także strefy ekonomiczne, które szczególnie sprawdziły się na Podkarpaciu?

Na obszarze Podkarpackiego Parku Naukowo-technologicznego AEROPOLIS w Jasionce koło Rzeszowa niedługo rozpocznie się budowa Parku Biznesowego z nowoczesną powierzchnią dla inwestorów, w bardzo dogodnym położeniu, blisko lokalnego lotniska, z łatwym dostępem do głównych węzłów komunikacyjnych. Środki regionalnego programu operacyjnego pozwoliły również na sfinansowanie szeregu inwestycji oferujących wsparcie dla nowo powstających firm. W obecnej perspektywie finansowej powstają nowe inkubatory przedsiębiorczości, m.in. w Jaśle, w Przemyślu i w Krośnie. Województwo może też zaoferować atrakcyjne, w pełni uzbrojone tereny inwestycyjne. W perspektywie 2014-2020 wsparcie uzyskały gminy Strzyżów i Żyraków, a także gminy z obszaru Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego: Trzebownisko, Głogów Małopolski, Świlcza, Boguchwała i Łańcut. Łączny obszar wsparcia to ponad 67 ha.

Czy ranking Złota Setka Firm Podkarpacia, w opinii pana marszałka, to dobry pomysł na uhonorowanie przedsiębiorców i podziękowanie im za budowanie potencjału gospodarczego Podkarpacia?

Nie pamiętam, która to już nasza rozmowa o „Złotej Setce”, ale było ich wiele. To najlepszy dowód, że Państwa ranking cieszy się popularnością. Przedsiębiorcy lubią tego typu inicjatywy, zarówno z tych większych, jak i mniejszych firm. Dla wielu to dodatkowa reklama. Ranking ma już swoją historię, a co za tym idzie, renomę i znalezienie się w nim to dla przedsiębiorców również forma nobilitacji. Więc tym samym również, jako gazeta i portal, wspieracie podkarpacki biznes.

***

Tradycyjnie już ogłoszenie wyników rankingu Złota Setka Firm Podkarpacia wieńczone było uroczystą galą. Rok 2020 przyniósł nam jednak nowe wyzwania i konieczność przeniesienia się do rzeczywistości wirtualnej. Z tego powodu ranking główny, "Złote Dziesiątki" oraz wyróżnienia Kapituły Redakcyjnej, opublikowaliśmy nie tylko w papierowym dodatku do "Nowin", ale też w nietypowej, filmowej odsłonie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie