Władysław Ortyl marszałek województwa podkarpackiego: Co trzecia innowacyjna firma sięga po środki unijne

Rozmawiała Anna JanikZaktualizowano 
Władysław Ortyl: Podkarpackie ma duży potencjał innowacyjny. Należy do regionów, w których wydatki na działalność badawczo-rozwojową są bardzo wysokie<br>
Władysław Ortyl: Podkarpackie ma duży potencjał innowacyjny. Należy do regionów, w których wydatki na działalność badawczo-rozwojową są bardzo wysokie archiwum
O szansach rozwojowych regionu rozmawiamy z Władysławem Ortylem, marszałkiem województwa podkarpackiego.

Jak obecnie można określić sytuację naszej podkarpackiej przedsiębiorczości? Gdzie są nasze silne strony, a gdzie braki?
Województwo podkarpackie można uznać za region rozwojowy, startujący co prawda ze słabszej pozycji wyjściowej, ale mający szansę na bardziej dynamiczny rozwój. Przykładem tego jest rozwój przedsiębiorczości. Pomiędzy 2006 a 2017 rokiem w Podkarpackiem wzrosła liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w rejestrze REGON o ponad 30 tys. Potencjał produkcyjny naszego województwa stanowią przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa. Wartość dodana brutto, czyli wartość wszystkich wyrobów i usług wytworzonych przez wszystkie podmioty pomniejszona o koszty związane z ich wytworzeniem w 2015 r. na Podkarpaciu, wyniosła 62 613 mln zł, co uplasowało województwo na 9. miejscu w kraju.

Cechą charakterystyczną jest ponadto fakt, iż Podkarpackie posiada duży potencjał innowacyjny. Należy do regionów, w których wydatki na działalność badawczo-rozwojową w relacji do PKB są bardzo wysokie. W 2015 r. stanowiły one 1,29% PKB regionu, co dawało województwu podkarpackiemu 3. pozycję w kraju. Na szczególną uwagę zasługuje jeden z najwyższych w kraju udział nakładów na działalność B+R finansowanych ze środków przedsiębiorstw. W naszym województwie najwięcej środków na badania i rozwój przeznacza się na dziedziny techniczne i inżynieryjne. Postawiliśmy nasz gospodarczy rozwój na czterech filarach, czyli inteligentnych specjalizacjach: Lotnictwo i Kosmonautyka, Motoryzacja, Informacja i Telekomunikacja oraz Jakość Życia. Są to takie branże, w których działalność B+R to podstawa. Niech przykładem będzie firma Asseco, która buduje centrum badawcze za 80 mln zł.

- Startujemy co prawda ze słabszej pozycji wyjściowej, ale mamy szansę na bardziej dynamiczny rozwój. - Władysław Ortyl

Panie marszałku, ale wróćmy do tych naszych silnych i słabych stron…

Silne strony to na pewno zaplecze badawcze oraz wykwalifikowani pracownicy. Stąd takie a nie inne wskazanie inteligentnych specjalizacji. Możemy pochwalić się wysoką jakością kształcenia, mierzoną średnimi wynikami uczniów w egzaminach po ukończeniu kolejnych etapów edukacji. Pozytywnym zjawiskiem jest bardzo wysoki udział studentów studiujących na kierunkach technicznych i przyrodniczych, a także wysoka dynamika zmian w tym zakresie. Atutem województwa staje się coraz lepszy układ transportowy, w którym istotne znaczenie odgrywa lotnisko Rzeszów-Jasionka czy autostrada A4. Budowana będzie już niebawem dalsza część S19 jako element Via Carpatii.

Słabe strony to przede wszystkim jeden z wyższych w kraju wskaźnik bezrobocia, który udaje się obniżać. Obecnie stopa bezrobocia rejestrowanego w naszym województwie wynosiła 8,7%. Problemem podstawowym jest nierówne tempo rozwoju poszczególnych obszarów województwa. Dlatego zagadnienie równoważenia procesów rozwojowych i dynamizowanie pozytywnych zmian w obszarach oddalonych od centrum jest jednym z głównych wyzwań dla samorządu województwa na najbliższe lata. Zjawiskami niekorzystnymi są ponadto wysoka sfera ubóstwa, będąca wynikiem niskich dochodów ludności, jak również migracyjny odpływ młodych ludzi, głównie do Warszawy i Krakowa.

Pracujemy nad tym, tworzymy warunki dla rozwoju przedsiębiorczości, konieczna jest praca, aby zatrzymać w województwie potencjał, jakim są młodzi, dobrze wykształceni ludzie. Przypomnę, że powołaliśmy Podkarpacki Fundusz Rozwoju i Podkarpackie Centrum Innowacji, czyli instytucje wspierające przedsiębiorczość. Najważniejszą osią priorytetową w Regionalnym Programie Operacyjnym jest ta poświęcona rozwojowi przedsiębiorczości.

Wspomniał pan o Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego. Tu nasz region notuje ostatnio bardzo dobre wyniki.

Jesteśmy na drugim miejscu w najważniejszej klasyfikacji - w wydatkowaniu funduszy. To z tego rozlicza nas w pierwszej kolejności Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, ale także Komisja Europejska. To jest również istotne z punktu widzenia starań o środki z rezerwy wykonania, czyli dodatkowych funduszy. Mamy duże szanse, aby z nich skorzystać. RPO to nie tylko drogi, mosty, ale także wsparcie dla przedsiębiorców. To szereg propozycji, które także na ten dobry wynik wpływają.

Niestety od wielu lat dystans pomiędzy innymi województwami a naszym w obszarze MŚP się zwiększa i to zarówno jeżeli chodzi o poziom inwestycji, jak i zarobki oraz PKB. Co aktualnie robi zarząd województwa, żeby wesprzeć rozwój sektora MŚP.
Ale ta negatywna tendencja się zmienia. Cały czas idziemy w górę, z roku na rok rozwijamy się dynamiczniej. Mimo że charakteryzuje się stosunkowo niskim poziomem produktu krajowego brutto, to już w 2015 r. wyniósł on 70,3 mld zł, co dawało nam 9. miejsce wśród wszystkich województw w kraju, stanowiąc 3,9% PKB Polski. Należy jednak zauważyć, iż tempo wzrostu PKB w latach 2011-2015 w naszym województwie wyróżnia się wyraźnie wyższą dynamiką w porównaniu z pozostałymi województwami Polski Wschodniej i jest jedną z najwyższych w kraju. W tym okresie w województwie wystąpił wzrost PKB o 16,2% (5. miejsce w kraju) i był to wynik wyższy niż przeciętnie w kraju (14,8%).

Podobnie w przypadku PKB per capita. Pomimo niskiej wartości wynoszącej 33 176 zł na mieszkańca (15. miejsce w kraju) zanotowano wzrost o 4,8% w porównaniu z rokiem poprzednim (w kraju 4,7). Pomimo że w latach 2012-2015 odnotowano w województwie podkarpackim zmniejszenie się nakładów inwestycyjnych w gospodarce narodowej, to wzrosły nakłady inwestycyjne w przedsiębiorstwach mających siedzibę na terenie województwa (o 5,2% w stosunku do poprzedniego roku). Te procesy są spowodowane przepływem środków unijnych. Średnio co dziesiąta złotówka na tę działalność pochodziła z funduszy strukturalnych, średnio co trzecia podkarpacka firma innowacyjna korzystała z dotacji na realizację innowacyjnych przedsięwzięć. W naszym województwie udział firm, które otrzymały wsparcie z UE na działalność innowacyjną w przedsiębiorstwach aktywnych innowacyjnie, należał do jednych z najwyższych w kraju.

polecane: FLESZ: Umacnia się rynek pracownika. Oto zawody najbardziej pożądane.

Wideo

Materiał oryginalny: Władysław Ortyl marszałek województwa podkarpackiego: Co trzecia innowacyjna firma sięga po środki unijne - Nowiny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3