Właściciel sklepu AGD: Producenci odkurzaczy nie dadzą się...

  Właściciel sklepu AGD: Producenci odkurzaczy nie dadzą się Unii

  Rozmawiał Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Kazimierz Lasota.

  Kazimierz Lasota. ©Krzysztof Kapica

  Rozmowa z Kazimierzem Lasotą, współwłaścicielem sklepu AGD Gosposia w Rzeszowie.
  Kazimierz Lasota.

  Kazimierz Lasota. ©Krzysztof Kapica

  - Zgodnie z unijnym prawem od września przyszłego roku nie będzie można używać odkurzaczy o mocy wyższej niż 1600 W. Co to oznacza?

  - Ograniczenie wynika ze względów ekologicznych. Im słabszy silnik, tym mniejszy pobór prądu, a co za tym idzie większa dbałość o środowisko. Na nowe zasady trudno się będzie jednak przestawić. W tej chwili w sklepach najlepiej sprzedają się odkurzacze z silnikami od 1500 do 2200 W, które odkurzają najlepiej.

  Pozornie może się to wydawać dziwne, bo kiedyś najpopularniejsze odkurzacze Zelmera miały silniki 400-Watowe i nie było z nimi problemu. Wytrzymywały dłużej i odkurzały lepiej. Większą siłę ssania zawdzięczały prostej konstrukcji i dobremu uszczelnieniu.

  Dzisiejsze silniki o mocy poniżej 1500 W radzą sobie ze sprzątaniem znacznie gorzej, bo są budowane w oparciu o inną konstrukcję. Dlatego kilka dni temu przyszła do mnie klientka i poprosiła o najmocniejszy odkurzacz, jaki miałem na sklepie. Powiedziała, że Unia nie będzie jej dyktować, czym ma czyścić dywany. Kupiła model z silnikiem o mocy 2200 W.

  - Do 2017 roku maksymalna moc odkurzacza zostanie ograniczona przepisami do 900 W a minimalna żywotność będzie musiała wynosić 500 godzin.

  - Skonstruowanie wydajnego silnika o takich parametrach dla wielu producentów będzie nie lada wyzwaniem. Dlatego spodziewam się, że sprzęt podrożeje. Niestety będzie też bardziej awaryjny, bo niewielkiej mocy silniki trzeba będzie wysilić.

  Pracując w wysokich temperaturach będzie bardziej narażony na usterki. Wątpliwości mam także w kwestii ekologii. Słabym odkurzaczem dywan trzeba będzie odkurzać dłużej. Czy w ten sposób obniżymy zużycie energii? Nie sadzę.

  - Przykład nieudanego ograniczenia mocy żarówek pokazuje jednak, że unijne prawo można obejść.

  - To prawda. Pamiętam, jak Unia Europejska kazała wycofywać z produkcji i sprzedaży kolejne rodzaje żarówek, zmuszając klientów do zakupu świetlówek. Ludzie robili wówczas zapasy. Producenci znaleźli jednak lukę w prawie i żarówki wróciły do sklepów w pełnym wachlarzu mocy. Z tym, że teraz oznacza się je jako żarówki specjalne, wstrząsoodporne, albo przemysłowe.

  Podobnie będzie z odkurzaczami. Jestem pewien, że prędzej czy później powrócą w pełnej ofercie. Zapewne jako urządzenia specjalne, albo przemysłowe, ale nie powinno to mieć większego znaczenia dla klientów.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo