Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Właściciele firm zastraszają kobiety w ciąży

Karolina Jamróg [email protected] 17 867-22-33
Fot. Karolina Jamróg
Fot. Karolina Jamróg
Rozmowa z MAGDALENĄ BALAWENDER ze Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji Kobiet „Blanka”.

- Wiele kobiet po urlopie macierzyńskim zostaje w domu. Jakie utrudnienia spotykają te panie, które po urodzeniu dziecka chcą wrócić do pracy?

- Kobiety nie znają swoich praw, a z mojego doświadczenia i doświadczenia stowarzyszenia jasno wynika, że pracodawca im w tym nie pomaga. Kobiety nie wiedzą, że zamiast urlopu macierzyńskiego mogą zdecydować się na obniżony czas pracy, czyli podpisać z pracodawcą umowę na rok. W zakładach pracy nie ma warunków BHP do ściągania pokarmu, pracodawca często stosuje formę zastraszania - niepewności warunków pracy, do jakich kobieta może wrócić, panie stają się łatwym kąskiem do zastępstwa.

- Czego obawiają się kobiety przed powrotem do zawodu?

- Kobieta boi się, że jest outsiderem kwalifikacyjnym na rynku pracy. Krótko mówiąc wydaje jej się, że przez ten czas, kiedy opiekowała się dzieckiem, zapomniała wiele rzeczy, będzie musiała się dokształcać.

 - Badania przeprowadzone przez BD Center pokazują, że podkarpaccy pracodawcy nie mają oporów przed zatrudnianiem kobiet, nie pytają o plany związane z macierzyństwem. Jest tak dobrze?

- Jestem zaskoczona i mam obawy, co do szczerości wypowiedzi pracodawców. Właściciel firmy nigdy nie pójdzie na daleko posuniętą ugodę, bo to oznacza dla niego straty. Kobiety często wykorzystują fakt, że są w ciąży. Idą na płatne chorobowe, a dla pracodawcy to jak utrata pracownika z dnia na dzień.

- Czy urlopy tacierzyńskie to dobre rozwiązanie dla tych matek, które chcą podzielić obowiązki między siebie a partnera i nie rezygnować z kariery zawodowej?

- Tak. To rozwiązanie bardzo dobre, ale krótkie. Pamiętajmy, że urlop tacierzyński można brać od tego roku i trwa zaledwie tydzień. Od 2012 r. będą to dwa tygodnie.

 

Pod koniec czerwca w Hotelu Ambasador w Rzeszowie odbyło się podsumowanie projektu: „Pod wiatr - analiza ograniczeń w powrocie do pracy kobiet po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka”. W konferencji wzięli udział przedstawiciele Uniwersytetu Rzeszowskiego i organizacji pozarządowych broniących praw kobiet. Organizatorem konferencji był Instytut Badawczy BD Center.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24