Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Własny kawałek ziemi

pot
Coraz więcej osób myśli o wybudowaniu domu. A na początek - o kupnie działki.
Coraz więcej osób myśli o wybudowaniu domu. A na początek - o kupnie działki.
Szukując wymarzonego miejsca, trzeba pamiętać, że cechy wybranej przez nas działki mogą mieć wpływ na to, czy dostaniemy kredyt na jej zakup.

Coraz więcej osób myśli o wybudowaniu domu. A na początek - o kupnie działki. Niekoniecznie po to, by od razu budować; także jako formę lokaty kapitału. Co jest najważniejsze przy przygotowaniach do takiej transakcji?

Wybór odpowiedniej działki to proces, w którym konieczne będzie rozważenie szeregu czynników lokalizacji, dojazdu, ukształtowania terenu, otoczenia.

Poszukując wymarzonego miejsca, należy jednak pamiętać, że cechy wybranej przez nas działki mogą mieć wpływ na to, jak łatwo (lub trudno) będzie starać się o kredyt na sfinansowanie jej zakupu.

Koniecznie sprawdź księgi

Koniecznie sprawdź księgi

Przy przygotowaniach do kupna działki bardzo ważne są zagadnienia związane z własnością nieruchomości - fakt istnienia księgi wieczystej, jej aktualność, czy mamy do czynienia z własnością, współwłasnością, czy też z użytkowaniem wieczystym itp. Sytuacja prawna działki powinna zostać ustalona ze stuprocentową pewnością przed skierowaniem się do banku po kredyt. Wszelkie niejasności wokół statusu prawnego działki mogą bowiem skomplikować późniejszą procedurę udzielania pożyczki.

Budowlana albo leśna

Przy wyborze działki podstawowe znaczenie ma też rodzaj kupowanej działki, określony w planie zabudowy na określonym terenie. Na rynku możemy napotkać działki:

* Budowlane, przeznaczone przede wszystkim na budownictwo jednorodzinne, jak również nieuciążliwą dla otoczenia działalność produkcyjną i usługową.

* Przemysłowe, na których można wznosić obiekty związane z działalnością gospodarczą, także uciążliwe dla otoczenia (w granicach działki).

* Rekreacyjne, przeznaczone pod budowę domków letniskowych, a jeśli przewiduje taką możliwość miejscowy plan zabudowy, również domów całorocznych.

* Siedliskowe, ściśle powiązane z gruntami rolnymi. Na działce siedliskowej można wybudować budynki gospodarcze oraz dom pod warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę, co uzależnione jest m. in. od powierzchni związanego z działką gruntu rolnego (musi ona co najmniej dorównywać wielkością średniej wielkości gospodarstwa rolnego na terenie danej gminy).

* Rolne, w zasadzie nie przeznaczone do zabudowania. Możliwe jest jednakże tzw. odrolnienie działki, a zabieg ten może być łatwiejszy w przypadku gruntów rolnych niższej klasy.

* Leśne, nie nadające się do spożytkowania na cele mieszkaniowe.
W większości banków przedmiotem kredytowania mogą być działki budowlane, trochę rzadziej siedliskowe i rekreacyjne. Uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup działki rolnej może okazać się problematyczne, nawet, jeśli mamy uzasadnione nadzieje na zmianę jej przeznaczenia.

Uciążliwe prowizje

Uciążliwe prowizje

W zestawieniu ofert złotowych kredytów przeznaczonych na zakup działek dostrzec można, iż najbardziej odczuwalną dla portfela kredytobiorcy opłatą są prowizje pobierane za przygotowanie kredytu oraz za jego uruchomienie. Zwykle zawierają się one w przedziale od 1 do 3 procent. Dla planujących szybszą spłatę kredytu istotne mogą być również opłaty związane z wcześniejszym spłaceniem zobowiązania (w większości przypadków mieszczące się w przedziale 1-2 procent pozostałego długu).

Portfel odczuje prowizję

Dla późniejszego wykorzystania działki, oraz ewentualnych starań o kredyt na budowę domu, istotne znaczenie ma także istnienie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Określa on m. in. rodzaj możliwej do wzniesienia na działce zabudowy, dopuszczalną wysokość budynków, rodzaj dachu. Brak miejscowego planu oznacza konieczność starania się o decyzję o warunkach zabudowy (jeśli nie została wydana dla poprzedniego właściciela nieruchomości).

Kolejnym etapem po wyborze działki i najkorzystniejszej oferty kredytowej powinno być skompletowanie wymaganych dokumentów. W większości przypadków potrzebować będziemy:

* udokumentowania osiąganych przez nas dochodów,
* wypisu z rejestru gruntów i budynków dotyczącego kupowanej działki,
* decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego,
* odpisu z księgi wieczystej,
* wyceny nieruchomości (dokonanej przez rzeczoznawcę z listy akceptowanej przez bank lub dokonanej przez bank),
* umowy sprzedaży działki w formie aktu notarialnego lub umowy przedwstępnej.

Ważne!

1-2 proc. wynosi zazwyczaj prowizja, której żądają banki za wcześniejszą spłatę długu. Opłata liczona jest od kwoty pozostającej jeszcze do spłacenia. W niektórych przypadkach można spłacić kredyt przed terminem bez dodatkowej prowizji.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24