Włochy: Skradziono relikwie Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki

Aleksandra Gersz AIP
wikimediacommon/Rob Croes (ANEFO)
Udostępnij:
Z włoskiego sanktuarium Montecastello ukradziono relikwię z krwią papieża Jana Pawła II, a także fragment kości księdza Jerzego Popiełuszki. O ich oddanie zaapelował już do złodziei proboszcz parafii, który podkreśla, że relikwie są katalogowane i nie da się ich sprzedać.

O kradzieży w kościele Montecastello w Tignale nad jeziorem Garda w północnych Włoszech jest głośno we włoskich mediach. Jak pisze dziennik „La Republicca”, który powołał się na lokalną gazetę „Brescia Today”, do zdarzenia doszło 16 października (ujawniono je jednak dopiero w mediach w środę) wieczorem. Złodzieje, których najprawdopodobniej było dwóch, weszli do sanktuarium wraz z innymi turystami i nie wzbudzali żadnych podejrzeń. Niezauważeni ukryli się oni w świątyni i w kryjówce czekali do zamknięcia sanktuarium. Wtedy zaczęli plądrować pusty kościół i uciekli pod osłoną nocy, nie wywoławszy żadnego alarmu. Kradzież dopiero następnego dnia zauważył strażnik.

https://polskatimes.pl/wlochy-skradziono-relikwie-jana-pawla-ii-i-ks-jerzego-popieluszki/ar/12618895

Kradzież ampułki z krwią i fragmentu kości

Jak pisze „La Republicca”, złodzieje ukradli ampułkę z krwią świętego Jana Pawła II, a także kawałek kości błogosławionego Jerzego Popiełuszki. Obie relikwie były przechowywane przy ołtarzu. W 2014 r. przekazał je sanktuarium Montecastello kardynał Stanisław Dziwisz, prawa ręka polskiego papieża przez 39 lat (najpierw był kapelanem Karola Wojtyły, kiedy ten był arcybiskupem metropolitą krakowskim, potem jego sekretarzem w Watykanie). Oprócz tych dwóch niezwykle cennych relikwii złodzieje ukradli także kilka innych wartościowych przedmiotów, m.in. złote kielichy oraz kandelabry.

Proboszcz apeluje o zwrot relikwii

Kradzież ampułki z krwią kanonizowanego w 2014 r. Jana Pawła II oraz fragment kości księdza Popiełuszki, który został zamordowany w 1984 r. przez Służby Bezpieczeństwa i beatyfikowany w 2010 r., włoska prasa nazywa wprost świętokradztwem. Proboszcz kościoła w Tignale Giuseppe Mattanza zaapelował już do złodziei o zwrot relikwii, nawet anonimowo. Jak jednak podkreślił, pamiątki po słynnych Polakach nie mogą zostać sprzedane. Zostały one bowiem skatalogowane. Oznacza to więc, że złodzieje będą mieli duży problem ze spieniężeniem swoich „łupów”. Tymczasem śledztwo w sprawie głośnej kradzieży prowadzą już włoscy karabinierzy.

Ukradzione we Włoszech pamiątki to jedne z licznych relikwii Jana Pawła II i Jerzego Popiełuszki na świecie. Każda z nich ma dla Kościoła katolickiego olbrzymią wartość i jest przedmiotem kultu wiernych. Szczątki ciał kanonizowanych osób lub związane z nimi przedmioty są bowiem uważane za święte i mające szczególne właściwości.

Relikwie Jana Pawła II znajdują się w ponad 100 kościołach w Polsce

Relikwiami świętego papieża (m.in. kroplami krwi, kawałkami zębów i włosami) rozporządza zgodnie z życzeniem Jana Pawła II kardynał Stanisław Dziwisz. Znajdują się one nie tylko w ponad 100 kościołach i kaplicach w Polsce (jak podawała w 2012 r. Katolicka Agencja Informacyjna), ale również w świątyniach w USA, Włoszech, Austrii, Francji, Niemczech, Meksyku czy Kanadzie. Z kolei relikwie Jerzego Popiełuszki, którego proces kanonizacyjny rozpoczął się w 2014 r., można znaleźć m.in. w Hiszpanii, Brazylii, Czechach czy na Filipinach.

To nie pierwsza kradzież relikwii

To nie pierwszy raz kiedy relikwia Jana Pawła II została skradziona. Na początku 2014 r. w L’Aquili we Włoszech ukradziono fragment sutanny papieża, którą ten miał na sobie podczas zamachu na jego życie 13 maja 1981 r. „Choć historia Kościoła jest pełna kradzieży obiektów sakralnych, po raz pierwszy ukradziona została relikwia umiłowanego papieża Wojtyły. To ciężki cios dla nas wszystkich” - mówił wtedy Stanisław Dziwisz. Kilka godzin po kradzieży materiał z sutanny jednak odnaleziono.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Włochy: Skradziono relikwie Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki - Polska Times

Komentarze 30

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
lucyper
nawet siebie nie dopilnują a co mówić o modlących się do nich,módlcie się do mnie taki sam pożytek
P
Prawdziwy Katolik
Zabrali Jacyś polscy turyści patrioci co stwierdzili że jedyne godne miejsce dla tych relikwii to Kościół w Polsce a nie jakieś tam Włoskie Tignale Amen
g
goość
W dniu 27.10.2017 o 10:34, m+ napisał:

ble.., ble.., ble.jąkaty goościu.

No ja rozumiem, że możesz tylko ble ble ble, boś jąkaty. Nie musisz tłumaczyć.

Tylko po kiego tak się natężasz, żeby coś napisać, skoro nie masz nic do powiedzenia?

k
kadra
nic się nie stało
A
Agape
Zostaly uzyte w bluznierczm rytuale przyzwania Chronozona jako ofiary do zbeszczeszczenia przez niego po przybyciu.
11
Szkukajcie na fB;

K
z

N
s
z
z

S
o
l
i
d
a
r
n
o
s
c

O
r
g
a
n
i
s
t
o
w 11
m
m+
W dniu 27.10.2017 o 09:16, goość napisał:

Uczynki miłosierdzia co do ciała:... 7. Umarłych pogrzebać. Sami macie w nosie kanony swojej wiary.

ble.., ble.., ble.jąkaty goościu.

h
heron
W dniu 27.10.2017 o 09:12, Brzeszczot napisał:

Zbluźniłeś kozi synu, czerwony pomiocie. Ukorz się, upadnij na twarz i proś o przebaczenie, a być może to świętokradztwo będzie ci zapomniane.

Dopiero prawie rano a ty już jesteś narąbany. Jakie świętokradztwo widzisz w moim wpisie.Tam jest napisana szczera prawda.

g
goość
W dniu 27.10.2017 o 07:43, gd napisał:

Wierzący Lud od wiekow czci Relikwie swoich Świętych, a ty zaliczyłeś się do satanistów.

Uczynki miłosierdzia co do ciała:

... 7. Umarłych pogrzebać.

 

Sami macie w nosie kanony swojej wiary.

B
Brzeszczot
W dniu 26.10.2017 o 18:14, heron napisał:

Dziwne,że relikwie nie wróciły do właściciela. One przecież mają "moc". Parę lat temu,proboszcz kościoła w Legionowie pod Warszawą, wypożyczał za opłatą wiernym posiadaną relikwię /zepsutego zęba Wojtyły/, aby do niej się modlono i przedstawiano prośby i cierpliwie oczekiwano na pozytywną reakcję Stwórcy. Tamtejszy wierny,który zapewne żarliwie się modlił i prosił o wstawiennictwo, pan Błaszczak, otrzymał w nagrodę za cierpliwość stanowisko ministra w rządzie pani Szydło. Gdyby nie relikwia byłby nadal podrzędnym urzędnikiem tamtejszego urzędu miasta.

Zbluźniłeś kozi synu, czerwony pomiocie. Ukorz się, upadnij na twarz i proś o przebaczenie, a być może to świętokradztwo będzie ci zapomniane.

G
Gość

do gd ; udowodnij wg BIBLII . Katolik to bałwochwalca ,czci bałwany ,dzieła rąk ludzkich ,które nic nie mogą . Ksiądz to fucha !!!.

g
gd
W dniu 27.10.2017 o 06:53, nie święty napisał:

Czy mocz ma większą wartość od krwi ? Jaki satanista wymyślił relikwie ? . Głupi lud wszystko kupi ? .

Wierzący Lud od wiekow czci Relikwie swoich Świętych, a ty zaliczyłeś się do satanistów.

n
nie święty

Czy mocz ma większą wartość od krwi ? Jaki satanista wymyślił relikwie ? . Głupi lud wszystko kupi ? .

G
Gość
Twój problem polega na tym, że jesteś głupim lewackim śmieciem.
G
Gość
Relikwie to pogaństwo nie mające nic wspólnego z Pismem świętym.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie