Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wnętrze zapory w Solinie otwarte dla zwiedzających

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
Każdy chętny ma możliwość zobaczenia, co kryje wnętrze największego obiektu hydrotechnicznego w Polsce.

W sezonie (od maja do końca września) wnętrze zapory mogą zwiedzać nie tylko umówione wcześniej grupy wycieczkowe, ale także turyści indywidualni.

Trasa prowadzi przez halę produkcyjną, maszyn i turbin, do chłodnych (ok. 7 st. C) podziemnych tuneli.

Jedną z galerii można zejść nawet pięć metrów poniżej dna zbiornika. W miejscu tym odwiedzający poznają zasady wznoszenia poszczególnych sekcji, instalacji urządzeń kontrolno-pomiarowych zapory oraz sposoby uszczelniania podłoża.

Urządzenia we wnętrzu zapory zapewniają stałą kontrolę i pomiary odkształceń, przemieszczeń, odchyleń zapory, szczelin, przecieków, poziomu ciśnienia, temperatury wody, betonu i powietrza.

W drugiej galerii można zobaczyć ciekawostkę zapory solińskiej, jaką jest jedna z 28 szczelin pomiędzy najwyższymi sekcjami zapory. Tzw. fugi oszczędnościowe to szczeliny, ciągnące się aż do korony zapory, z widoczną na dnie wodą.

Choć Solina to zapora typu ciężkiego (waży ponad 2 mln ton) nie jest monolitem. Składa się z 43 niezależnie pracujących bloków betonowych. Taka struktura zapobiega powstawaniu niekontrolowanych naprężeń, które mogą skutkować pękaniem elementów zapory.

Dla zwiedzających przygotowano też seans filmowy na temat produkcji energii z wykorzystaniem odnawialnych źródeł środowiska naturalnego oraz wystawę archiwalnych fotografii z budowy elektrowni.

Indywidualni turyści mogą zwiedzać zaporę "od środka" codziennie, ale tylko z przewodnikiem, wejścia o godz. 10, 12, 14). Musi się zebrać 15 osób. Bilety kosztują 14 zł, ulgowe (dla dzieci do lat 16) - 10 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24