Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wnioski o paszport wypełniają teraz elektronicznie urzędnicy

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Od 14 listopada nie trzeba już wypełniać ręcznie papierowych wniosków o paszport w Oddziałach Paszportowych, gdyż wniosek wypełnia elektronicznie urzędnik. Do urzędu nadal przychodzimy z ważnym dokumentem tożsamości.

Uproszczenie wielu procedur związanych z paszportami zapewnia nowy cyfrowy system o nazwie Rejestr Dokumentów Paszportowych. Nowy Rejestr Dokumentów Paszportowych jest częścią sześciu innych rejestrów centralnych, w tym dowodów osobistych, stanu cywilnego, czy numerów PESEL.

Najważniejszą zmianą w procedurach jest nowy sposób wypełniania wniosków.

– Za klienta zrobi to urzędnik, który wypełni wniosek przy użyciu elektronicznego formularza. Wnioskodawca sprawdza poprawność danych w tym wniosku, podpisuje go za pomocą specjalnego urządzenia sanger pad i zostawia odcisk palca - wyjaśnia kierownik Oddziału Paszportowego w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie Piotr Grasza.

Inna zmiana związana jest z małoletnimi.

Paszporty z terminem ważności 10 lat i podpis wnioskodawcy na wniosku paszportowym, który był później odwzorowywany cyfrowo na paszporcie, były dotychczas składane przez małoletnich powyżej 13 roku życia. W tej chwili te wartości zostały zunifikowane do granicy 12 lat. Powyżej 12 roku życia pobiera się odciski palców, powyżej 12 roku życia paszport jest już 10-letni, a nie 5 – letni, powyżej 12 roku życia składa się podpis na wniosku.

Pozostałe zmiany:

  • Rejestr Dokumentów Paszportowych umożliwia sprawdzenie przez klienta ważności swojego paszportu. Po wpisaniu do rejestru serii paszportu będzie mógł on też zweryfikować prawidłowość swoich danych w Rejestrze, może śledzić proces realizacji paszportu, na jakim jest on etapie, aż do jego odbioru, a przede wszystkim może bezzwłocznie zgłosić utratę dokumentu bez konieczności stawienia się w urzędzie. Dostęp do rejestrów ma też policja i straż graniczna.
  • Odejście od rygorystycznego żądania ważnego dowodu osobistego przy składaniu wniosku od osób pełnoletnich i zamieszkałych w Polsce, czyli od takich, które mają obowiązek posiadania dowodu osobistego. Wg nowych przepisów jeśli osoba posiada dowód, to ma go przedłożyć, a jeśli nie posiada ani dowodu, ani paszportu, to organ paszportowy może na podstawie danych w rejestrach państwowych porównać dane i potwierdzić tożsamość i obywatelstwo. Tylko w szczególnych sytuacjach, gdy istnieją uzasadnione wątpliwości co do ustalenia tożsamości czy obywatelstwa, organ może domagać się dodatkowych dokumentów, takie jak akty stanu cywilnego.
  • Opłata paszportowa po złożeniu wniosku nie podlega zwrotowi. Opłata jest na dotychczasowych poziomie 140 zł, ale rozszerzono grupę osób, którym przysługuje mniejsza opłata (strażacy ochotnicy, terytorialsi, osoby pobierające świadczenia socjalne i zasiłek opiekuńczy i dla opiekuna, weterani poszkodowani w trakcie służby za granicą pobierający rentę socjalną). Została zniesiona opłata podwyższona. Jeśli ktoś utraci paszport albo zniszczy z przyczyn przez siebie zawinionych też płaci 140 zł.
  • Rozszerzono krąg osób, które mogą uzyskać paszport tymczasowy. Do tej pory nie były one wydawane w zasadzie osobom małoletnim. Obecnie paszport tymczasowy może zostać wydany małoletniemu w celu wyjazdu za granicę i kontynuacji nauki, rozwoju umiejętności albo konieczności roztoczenia opieki nad małoletnim przez rodzica, który wyjeżdża za granicę w celu podjęcia pracy lub kontynuacji pracy zawodowej.
  • W przyszłym roku, po całkowitym wdrożeniu nowego systemu, będzie można złożyć elektronicznie wnioski o paszport dla osób małoletnich, które nie skończyły 12 roku życia, czyli tej grupy wiekowej, od której nie pobiera się odcisków palców. Będzie wymagana zgoda obu rodziców drogą elektroniczną oraz stawienie się w urzędzie po paszport rodzica z małoletnim, który skończył 5 lat. Dzieci do 5 roku życia nie muszą być obecne przy składaniu wniosku o wydanie paszportu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24