Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woda uzdatniana z Rzeszowa podobna do źródlanej

Józef Lonczak
Dziś prezentujemy kolejny nietypowy produkt, ale o europejskiej jakości. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) zgłosiło do konkursu Nasze Dobre Podkarpackie wodę uzdatnianą z Rzeszowa.

Miasto Rzeszów oraz część gmin ościennych zaopatrywane są w wodę ujmowaną z rzeki Wisłok, która uzdatniana jest w Zakładzie Uzdatniania Wody (ZUW) przy ul. Zwięczyckiej w Rzeszowie.

Modernizacja1997-1999 r. Łączna wydajność ujęcia wynosi 84 tys. m sześc. W celu zwiększenia efektywności uzdatniania wody MPWiK kosztem 12 mln zł w latach 1997-1999 zmodernizowało Zakład Uzdatniania Wody. Do istniejącego układu technologicznego (koagulacji, filtracji, dezynfekcji) wprowadzono m.in. ozonowanie wstępne oraz intensyfikację procesu koagulacji.

- Dzięki temu nastąpiła znaczna poprawa właściwości wody uzdatnianej szczególnie zapachu i smaku, jednakże osiągnięcie w pełni zadawalających parametrów wody wymagało dalszej modernizacji ZUW oraz zastosowania nowych procesów technologicznych

Projekt za 31,6 mln euro Realizacja tych zadań wymagała niemałych pieniędzy, dlatego MPWiK wraz z Gminą Miasto Rzeszów podjęło starania o pozyskanie środków z funduszy unijnych na dofinansowanie dalszej modernizacji ZUW. W grudniu 2003 r. Komisja Europejska zaakceptowała projekt "Program poprawy wody pitnej dla aglomeracji rzeszowskiej".

Wartość projektu wyniosła 31,6 mln EUR. Dotacja z Funduszu Spójności to 14,8 mln EUR, pozostałe koszty pokrył MPWiK i Miasto Rzeszów. Celem projektu było osiągnięcie zgodności z dyrektywą nr 98/83/WE w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Co zrobiono? Największe znaczenie dla poprawy jakości wody miała modernizacja ZUW w zakresie technologii uzdatniania wody, która obejmowała:

  • modernizację istniejących procesów technologicznych ZUW,
  • budowę Nowego Bloku Technologicznego, w którym zlokalizowane zostały komory ozonowania wtórnego, filtry węglowe, zbiorniki podfiltrowe i centralna dyspozytornia,
  • budowę 2 zbiorników wody czystej niechlorowanej, w których magazynowana jest woda do płukania filtrów pospiesznych,
  • kompleksową przebudowę budynku chlorowni i wprowadzenie dwutlenku chloru jako nowego środka dezynfekującego,
  • automatyzację sterowania wszystkimi urządzeniami i przystosowanie wszystkich obiektów do centralnej wizualizacji parametrów technologicznych i stanu urządzeń.

Woda jak kryształ Modernizacja procesów technologicznych w obiektach ZUW, które pełnią funkcję pierwszego stopnia uzdatniania wody oraz budowa i uruchomienie Nowego Bloku Technologicznego (NBT) z ozonowaniem wtórnym i filtrami węglowymi pozwoliły na produkcję wody o wysokiej jakości i znacznie lepszych właściwościach pod względem smaku i zapachu oraz wysokiej stabilności wody w sieci wodociągowej.

NBT stanowiący drugi stopień uzdatniania wody, czyni wodę podobną do źródlanej, zdatną do picia bez przegotowania, bez zapachu chloru w związku z wprowadzeniem dwutlenku chloru jako środka dezynfekcyjnego. Stabilna biologicznie woda wtłaczana do sieci miejskiej uniemożliwia wtórny rozwój życia bakteryjnego (wtórne zakażenie sieci).

Badania to potwierdzają Produkowana obecnie woda odpowiada wymogom obowiązujących przepisów prawa polskiego i dyrektywy unijnej. Potwierdzają to wyniki badań wody wykonywanych przez laboratoria Sanepidu i MPWiK.

Dzięki wieloletnim staraniom dążącym do poprawy jakości uzdatnianej wody MPWiK otrzymało nagrodę Lider Regionu 2010 jako dostawca zdrowej i czystej wody.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24