Woda w Sanoku i Zagórzu już zdatna do spożycia, ale po...

  Woda w Sanoku i Zagórzu już zdatna do spożycia, ale po przegotowaniu

  Dorota Mękarska

  Nowiny

  Nowiny

  Woda w Sanoku i Zagórzu nadaje się już do spożycia.

  Woda w Sanoku i Zagórzu nadaje się już do spożycia. ©sxc.hu

  Kończy się mordęga mieszkańców Sanoka i Zagórza. Po sześciodniowym zakazie używania wody z ujęcia Zasław do konsumpcji, mycia i prania, od poniedziałku bez obaw można korzystać z wodociągu.
  Woda w Sanoku i Zagórzu nadaje się już do spożycia.

  Woda w Sanoku i Zagórzu nadaje się już do spożycia. ©sxc.hu

  28 lutego b.r. powiatowy inspektor sanitarny w Sanoku wydał zakaz używania wody z ujęcia Zasław do celów spożywczych, higienicznych i gospodarczych, gdyż w sieci wodociągowej stwierdzono ponadnormatywną zawartość bakterii z grupy coli i Escherichia coli. Tym samym od bieżącej wody zostało odciętych 18 tysięcy mieszkańców Sanoka, Nowego Zagórza, Doliny i Zahutynia.

  Od wtorku mieszkańcy Sanoka i Zagórza korzystali, więc z wody w dowożonej w beczkowozach przez Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Dziennie rozwożono około 500 kubików wody.

  W zeszły piątek, bazując na wynikach badań nie stwierdzających w próbkach wody groźnych bakterii Sanepid dopuścił ją do celów gospodarczych, czyli do mycia naczyń w zmywarkach i wyparzarkach oraz prania odzieży. Do celów higienicznych należało używać wody po przegotowaniu. W piątek woda nie nadawała się jeszcze do konsumpcji ze względu na ponadnormatywną zawartość chloru.

  W poniedziałek 5 marca b.r. powiatowy inspektor sanitarny stwierdził, że w wodzie znajduje się jeszcze ponadnormatywna zawartość wolnego chloru, wynosząca od 0,6 do 0,9 mg/l przy normie wynoszącej 0,3 mg/l. W próbkach ponownie nie ujawniono obecności bakterii E.coli oraz bakterii z grupy coli. Inspektor powiadomił mieszkańców Sanoka i Zagórza, że woda, po kilkuminutowym przegotowaniu może być przeznaczona do: bezpośredniego spożycia, przygotowywania posiłków, kąpieli niemowląt i małych dzieci. Natomiast bezpośrednio z sieci może już służyć do pozostałych celów.

  Z tego powodu sanocki szpital uruchomił w poniedziałek planowe przyjęcia, które w zeszłym tygodniu zostały odwołane.

  SPGK wstrzymało po komunikacie dowóz wody beczkowozami.

  - Spadek sprzedaży wody będzie można oszacować dopiero po odczytaniu liczników - podkreśla Czesław Bartkowski, prezes SPGK. - Wiemy już jednak, że koszty dowożenia nie będą wysokie.

  Przedsiębiorstwo musi też liczyć się z roszczeniami właścicieli barów, restauracji, punktów gastronomicznych i firm spożywczych, które z powodu braku czystej wody musiały zaprzestać działalności.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Lamparcik

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo