Wojewoda Ewa Leniart podsumowuje działania w walce z koronawirusem na Podkarpaciu. "Rząd przekazał nam 6 milionów"

KD
- Musimy zmierzyć się z przeciwnikiem, który jest sprytny, działa znienacka,  nie stosuje zasad fair play, w pierwszej kolejności atakuje najsłabszych - mówiła dziś wojewoda Ewa Leniart.
- Musimy zmierzyć się z przeciwnikiem, który jest sprytny, działa znienacka, nie stosuje zasad fair play, w pierwszej kolejności atakuje najsłabszych - mówiła dziś wojewoda Ewa Leniart. Archiwum/Krzysztof Kapica
Dziś w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie odbyło się nadzwyczajne zebranie Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Pojawiła się na nim wojewoda Ewa Leniart, która podsumowała dotychczasowe działania, podjęte w ramach walki z koronawirusem. Poinformowała ile miejsc w szpitalach na Podkarpaciu przeznaczono dla zarażonych koronawirusem oraz jaką liczbą respiratorów dysponujemy.

- To jest także czas próby dla ludzkiego społeczeństwa. Nie można ulegać panice ani przejawiać cech stricte egoistycznych - apelowała Ewa Leniart w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie. - Trzeba pamiętać, że jesteśmy odpowiedzialni za siebie i za innych. Jeśli będziemy kierować się odpowiedzialnością i solidarnością to wynik tej walki jest przesądzony na naszą korzyść - dodała.

Podkarpacie walczy z koronawirusem

Ewa Leniart opowiedziała o dotychczasowych działaniach w walce z koronawirusem, które zostały zrealizowane na Podkarpaciu:

  • Pierwsze działania przeciw rozpowszechnianiu się koronawirusa rozpoczęły się już w styczniu. Zapewniono bezpieczny powrót do domu studentom Politechnik Rzeszowskiej z Chin. Wskazywano osoby pozostające w Chinach, pilotowano współpracę z MSZ. I ostateczny studentów powrót do kraju.
  • Na terenie woj. podkarpackiego od dwóch tygodni został podniesiony stan gotowości w siedmiu szpitalach, w których strukturze znajdują się oddziały zakaźne. Są to szpitale: w Łańcucie, Jaśle, Jarosławiu, Mielcu, Przemyślu, Sanoku oraz Dębicy. Łącznie mają 167 miejsc przeznaczonych dla osób z chorobami zakaźnymi.
  • Od poniedziałku 16 marca zacznie funkcjonować jednoimienny szpital dedykowany dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Będzie to szpital w Łańcucie. W ramach tego szpitala wojewoda przewiduje 289 miejsc oraz zabezpieczenie 30 miejsc intensywnej terapii. Rozważane jest uruchomienie dodatkowych 100 miejsc w razie potrzeby.
  • Respiratory zostaną zabezpieczone dla miejsc intensywnej terapii, dzięki solidarności samorządów. Szpital w Łańcucie nie dysponuje taką ilością respiratorów. Wszystkie inne podkarpackie szpitale zadeklarowały udostępnienie łącznie 57 respiratorów.
  • Przed szpitalem w Łańcucie zostaną rozstawione 3 namioty Państwowej Straży Pożarnej. Będą oni segregować pacjentów.
  • W województwie podkarpackim funkcjonuje 5 karetek sanitarnych (wraz ze specjalnym dyspozytorem), specjalnie przeznaczonych do przewożenia osób z podejrzeniem koronawirusa. Po każdym przejeździe są one poddawane dekontaminacji.
  • Uruchomiona zostanie specjalna karetka wymazowa. Będzie to karetka, której jedynym celem będzie pobieranie wymazów, celem przeprowadzenia testów na koronawirusa dla osób przebywających w kwarantannie domowej.
  • Decyzją Rady Ministrów Została uruchomiona rezerwa celowa w kwocie 5 873 539 zł na potrzeby zapobiegania i zwalczania w województwie podkarpackim koronawirusa oraz związku z jego rozprzestrzenianiem.
  • Agencja Rezerw Strategicznych przekazała także środki ochrony osobistej dla szpitali, zespołów ratownictwa medycznego oraz inspekcji sanitarnej.
  • Na wschodniej i południowej granicy powołano punkty ochrony sanitarnej. Odbywa się tam pomiar temperatury. Podróżni wypełniają specjalne karty lokalizacyjne – odrębne dla kierowców i nieco inne dla pasażerów i przewoźników.
  • Wydano dyspozycje odwołujące imprezy masowe. Wydano polecenia zawieszające zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, wydarzenia o charakterze kulturalnym.
Witam, przesyłam zdjęcia z Leżajska, w którym wykryto przypadki koronawirusa. Miasto wygląda jakby było wymarłe, a po ulicy szwendały się tylko niedobitki. Mieszkańcy bardzo poważnie i roztropnie podchodzą do zagrożenia. Większość pozostaje w domach - pisze nasz Czytelnik. Zobaczcie przesłane przez niego zdjęcia.POLECAMY: Strach w Leżajsku. Zakażona koronawirusem podawała ludziom leki w przychodni

Koronawirus w Leżajsku. Miasto wygląda jak wymarłe [ZDJĘCIA ...

Wojewoda apeluje o spokój

- Nie możemy ulegać panice. Dotyczy to zwłaszcza osób, które pełnią funkcje publiczne - zwracała się posłów i radnych Ewa Leniart. - Nasze zachowanie jest drogowskazem do zachowania innych osób. Musimy być odpowiedzialni. Szanować się i prawo wolności naszych obywateli. Ale też mieć na uwadze, że bezpieczeństwo zdrowotne w związku z zagrożeniem epidemiologicznym jest spore.

Musimy zmierzyć się z przeciwnikiem, który jest sprytny, działa znienacka, nie stosuje zasad fair play, w pierwszej kolejności atakuje najsłabszych

- dodała wojewoda.


FLESZ: kiedy będzie szczepionka na koronawirusa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 64

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

123

Aktualnie największe zagrożenie to poczekalnie w szpitalach. Pamiętajcie na SOR tylko z zagrożeniem życia. I lepiej omijac na wszelki wypadek szpital "na górce"

r
rom
14 marca, 18:24, karol:

Wszyscy w Europie chwalą ministra zdrowia,ze zachowuje się bardzo profesjonalnie.Porównać do tego byłego ministra zdrowia,jak mu tam, chyba Arłukowicz, ten mówił do Sowy żeby zamknać co drugi szpital to kasy będzie więcej w budżecie.

14 marca, 14:51, Gość:

Tyle, że to za PO otworzono mnóstwo szpitali, a zamyka niestety PiS. Jeśli już coś bazgrzesz na necie, badź chociaż uczciwy.

tak po otworzylo tylko od razu byly braki finansowe sprzetu nie bylo otwarte tylko budynki z tabliczkami szpital personel nie oplacony nalezycie pozniej sie okazalo ze to nierentowne i co mial PIS zrobic zamknac to nieudacznictwo

j
jola

Szpitale to chciał zamykać w podsluchanej rozmowie były minister zdrowia Arłukowicz który mówił ,,masz na ulicy cztery szpitale zamknij dwa a póżniej przyjdz do mnie pod pieniądze,.A nie każdy już pamięta jak Sawicka z PO-PSL chciała prywatyzować dobrze usprzętowione publiczne szpitale, co nagrał były agent Tomek ze spółki ABC .A na początek przytuliła ,,łapówkę,, bo jej się chyba należała.Gdyby do tego doszło to nikt by teraz nie zezwolić z prywatnych aby ich szpital przeznaczyć dla chorych na coronavirus.

G
Gość
14 marca, 22:00, leszek:

Mamy chyba szczęscie że ten koronavirus nie zaistnił za czasów PO-PSL bu gdyby ministrem była toksyczna Ewa Kopacz to wszystkich by uspakajała że rzad panuje nad virusem.A ona sama nie potrafiła sobie dać rady nie tylko ze szpitalami ściany wschodniej ale że swoim mężem prokuratorem który powiesił się w domu z jego znanych powodów.Ona nawet w Smoleńsku nie była wiarygodna jakoi lekarz a co dopiero jako premier.

Daj spokój, przecież to PiS zamyka zakaźny w Skierniewicach. Pewnie niedługo otworzą na nowo, ogłaszając sukces, a tacy jak ty będą piać z zachwytu. Ech, nie jestem za PO, ale żeby pisowskie szczekacze aż takie bzdury wypisywały?!

G
Gość
14 marca, 18:24, karol:

Wszyscy w Europie chwalą ministra zdrowia,ze zachowuje się bardzo profesjonalnie.Porównać do tego byłego ministra zdrowia,jak mu tam, chyba Arłukowicz, ten mówił do Sowy żeby zamknać co drugi szpital to kasy będzie więcej w budżecie.

Tyle, że to za PO otworzono mnóstwo szpitali, a zamyka niestety PiS. Jeśli już coś bazgrzesz na necie, badź chociaż uczciwy.

k
karol

Wszyscy w Europie chwalą ministra zdrowia,ze zachowuje się bardzo profesjonalnie.Porównać do tego byłego ministra zdrowia,jak mu tam, chyba Arłukowicz, ten mówił do Sowy żeby zamknać co drugi szpital to kasy będzie więcej w budżecie.

Z
Zenek

A co z Urzędami Pracy???Cały czas rejestrujemy ludzi powracających z zagranicy!!! Ani maseczek,ani płynu antybakteryjnego!!!

G
Gość
14 marca, 11:49, Gość:

Pani Wojewodo! Niech Pani przestanie p...ć. Osoby od których pobrano wymazy w środę (dotyczy to pielęgniarek, które miały bezpośredni kontakt z osobami z potwierdzonym koronawirusem) do dziś tj. sobota godz. 11.30 nie mają wyników. System zapobiegania w województwie podkarpackim nie działa.

Bo badania w Sanepidzie robione są ręcznie. Nie ma aparatu do obróbki próbek. Pracownicy pracują 24h dobę tylko co z tego skoro ręczny proces obróbki jest czaso- i pracochłonny. A kierownictwo ma to daleko gdzieś.

G
Gość
13 marca, 20:43, Gość:

U nas w do bloku w Rzeszowie powrocil sasiad chodzi kicha smarka ,zadzwonilem do sanepidu a pani poomformowala mnie ze nie wysle ludzi bo nie ma jak i kazala na policje zadzwonic .Zadzwonilembna policje a dyzurny poinformowal mnie ze nie wysle patrolu bo policjanci nie sa zabezpieczeni o sie o nicj boii i polecil mi zebym sam poszedl do sasiada poinformować go ze obowiazuje go kwarantalna sluzbu dzialaja gdzie ro zglosic moze ktos przeczyta i zadziala na policji jest zgloszenje

Ja tez zadzwoniłam ,na sanepid ze sasedzi wrócili z Wloch ,to pani mi odpowiedziala ze nie beda badac ,bo jak nie maja objawów to moga chodzić paranoja Rzeszow wogóle nie przygotowany ,braki w sklepach , sluzby lekcewaza sygnały

G
Gość

Prezydent Duda jeździ po kraju i wizytuje niczym przywodca Korei a za nim cała swita, ot i mamy (zarażaną) .... dobrze że jeszcze nie poucza medyków;-)

G
Gość
14 marca, 09:48, Gość:

Żądam ograniczenia liczby osób jednocześnie przebywających w sklepie.

14 marca, 10:29, Gość:

Dlaczego kasjerki nie mają maseczek? Aptekarki stoją za szybą, dodatkowo wpuszczają po 1 kliencie.

14 marca, 10:44, Gość:

Bo maseczki nic nie daja.Tak mowi Szumowski,wiec sluchac!!!

Szumowski pierwszy założy maseczkę. Ech ci rządzący, sami produkowali fake newsy, wkręcali suwerenowi, że grypa groźniejsza, teraz licza na mądrość i rozsądek ludzi. By ich gęś kopnęła.

G
Gość

Pani Wojewodo! Niech Pani przestanie p...ć. Osoby od których pobrano wymazy w środę (dotyczy to pielęgniarek, które miały bezpośredni kontakt z osobami z potwierdzonym koronawirusem) do dziś tj. sobota godz. 11.30 nie mają wyników. System zapobiegania w województwie podkarpackim nie działa.

G
Gość

Droga Redakcjo i szanowna gimbazo pisząca artykuły. Małe sprostowanie do artykułu o obalaniu mitów przez WHO z pierwszej strony. Oczywiście, że czosnek nie leczy, bo czosnek zapobiega zachorowaniom wzmacniając odporność, więc nie wciskajcie ludziom ciemnoty. WHO to niech sobie obali, ale szklankę kwaśnego mleka na kaca.

G
Gość

To jak w koncu z tymi maseczkami,bo nie wiem?

G
Gość
14 marca, 10:52, Sęk:

Moze zlikwidowac urzad wojewody i te pieniadze przekazac na walke z koronawirusem

Teraz widac jak rzad i jego agendy panuje nad sytuacja,a raczej jak jak zapanowal,gdy wirus szalal w Chinach,a nasz minister zdrowia tez szalal,ale na nartach...Wtedy trzeba bylo zamykac granice,kontrolowac przyjezdzajacych z Chin,poddawac kwarantannie,robic testy.Teraz pan minister przerzuca cala odpowiedzilanosc na spoleczenstwo i jego odpowiedzialne zachowanie.B.Sienkiewicz dobrze to okreslil!!!

To nie o urząd chodzi a o to kto go go pełni. Pewni ludzi się do pewnych rzeczy ni nadają. Niestety nadania z klucza partyjnego nie zawsze są trafne. Ktoś moz ebyć idealnym dyrektorem arciwum czy bibloteki, moze nawet szkoły, jednak są takie funkcje do których się nie nadaje.

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie