- To jest także czas próby dla ludzkiego społeczeństwa. Nie można ulegać panice ani przejawiać cech stricte egoistycznych - apelowała Ewa Leniart w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie. - Trzeba pamiętać, że jesteśmy odpowiedzialni za siebie i za innych. Jeśli będziemy kierować się odpowiedzialnością i solidarnością to wynik tej walki jest przesądzony na naszą korzyść - dodała.
Podkarpacie walczy z koronawirusem
Ewa Leniart opowiedziała o dotychczasowych działaniach w walce z koronawirusem, które zostały zrealizowane na Podkarpaciu:
- Pierwsze działania przeciw rozpowszechnianiu się koronawirusa rozpoczęły się już w styczniu. Zapewniono bezpieczny powrót do domu studentom Politechnik Rzeszowskiej z Chin. Wskazywano osoby pozostające w Chinach, pilotowano współpracę z MSZ. I ostateczny studentów powrót do kraju.
- Na terenie woj. podkarpackiego od dwóch tygodni został podniesiony stan gotowości w siedmiu szpitalach, w których strukturze znajdują się oddziały zakaźne. Są to szpitale: w Łańcucie, Jaśle, Jarosławiu, Mielcu, Przemyślu, Sanoku oraz Dębicy. Łącznie mają 167 miejsc przeznaczonych dla osób z chorobami zakaźnymi.
- Od poniedziałku 16 marca zacznie funkcjonować jednoimienny szpital dedykowany dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Będzie to szpital w Łańcucie. W ramach tego szpitala wojewoda przewiduje 289 miejsc oraz zabezpieczenie 30 miejsc intensywnej terapii. Rozważane jest uruchomienie dodatkowych 100 miejsc w razie potrzeby.
- Respiratory zostaną zabezpieczone dla miejsc intensywnej terapii, dzięki solidarności samorządów. Szpital w Łańcucie nie dysponuje taką ilością respiratorów. Wszystkie inne podkarpackie szpitale zadeklarowały udostępnienie łącznie 57 respiratorów.
- Przed szpitalem w Łańcucie zostaną rozstawione 3 namioty Państwowej Straży Pożarnej. Będą oni segregować pacjentów.
- W województwie podkarpackim funkcjonuje 5 karetek sanitarnych (wraz ze specjalnym dyspozytorem), specjalnie przeznaczonych do przewożenia osób z podejrzeniem koronawirusa. Po każdym przejeździe są one poddawane dekontaminacji.
- Uruchomiona zostanie specjalna karetka wymazowa. Będzie to karetka, której jedynym celem będzie pobieranie wymazów, celem przeprowadzenia testów na koronawirusa dla osób przebywających w kwarantannie domowej.
- Decyzją Rady Ministrów Została uruchomiona rezerwa celowa w kwocie 5 873 539 zł na potrzeby zapobiegania i zwalczania w województwie podkarpackim koronawirusa oraz związku z jego rozprzestrzenianiem.
- Agencja Rezerw Strategicznych przekazała także środki ochrony osobistej dla szpitali, zespołów ratownictwa medycznego oraz inspekcji sanitarnej.
- Na wschodniej i południowej granicy powołano punkty ochrony sanitarnej. Odbywa się tam pomiar temperatury. Podróżni wypełniają specjalne karty lokalizacyjne – odrębne dla kierowców i nieco inne dla pasażerów i przewoźników.
- Wydano dyspozycje odwołujące imprezy masowe. Wydano polecenia zawieszające zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, wydarzenia o charakterze kulturalnym.
Koronawirus w Leżajsku. Miasto wygląda jak wymarłe [ZDJĘCIA ...
Wojewoda apeluje o spokój
- Nie możemy ulegać panice. Dotyczy to zwłaszcza osób, które pełnią funkcje publiczne - zwracała się posłów i radnych Ewa Leniart. - Nasze zachowanie jest drogowskazem do zachowania innych osób. Musimy być odpowiedzialni. Szanować się i prawo wolności naszych obywateli. Ale też mieć na uwadze, że bezpieczeństwo zdrowotne w związku z zagrożeniem epidemiologicznym jest spore.
Musimy zmierzyć się z przeciwnikiem, który jest sprytny, działa znienacka, nie stosuje zasad fair play, w pierwszej kolejności atakuje najsłabszych
- dodała wojewoda.
FLESZ: kiedy będzie szczepionka na koronawirusa?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?