Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda Ewa Leniart pyta o burzenie pomników. Co z symbolem Rzeszowa?

Bartosz Gubernat
Pomnik Wal Rewolucyjnych również ma być wyburzony.
Pomnik Wal Rewolucyjnych również ma być wyburzony. Krzysztof Kapica
Samorządy i właściciele pomników, które w ocenie IPN propagują komunizm, dostają pisma od wojewody podkarpackiego. Ewa Leniart pyta w nich o przyszłość monumentów, które w świetle przepisów ustawy dekomunizacyjnej powinny być zmodyfikowane, lub wyburzone.

Los pomników w wielu podkarpackich miastach zależy od stanowiska Instytutu Pamięci Narodowej. Wojewoda Ewa Leniart otrzymała już listę tych monumentów, wobec których zasadnym będzie zastosowanie przepisów tzw. „ustawy dekomunizacyjnej”, o którą wystąpiła do IPN. Teraz pisze do ich właścicieli listy, w których pyta o zamierzenia wobec pomników.

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc otrzymał już pismo dotyczące pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej.

- Rada Miasta Rzeszowa w lutym wyraziła wolę usunięcia tego pomnika z Placu Ofiar Getta oraz udzieliła zgodę na ewentualne przekazanie go do zbiorów zainteresowanego tym muzeum lub przeniesienia go na cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej. Wojewoda postanowiła zapytać, czy wobec powyższego prezydent Rzeszowa zamierza wykonać jakieś działania w tej sprawie - mówi Małgorzata Waksmundzka – Szarek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

Nadzór budowlany zbada sprawę

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim dodają, że odpowiedzi z ratusza nie ma, dlatego Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego 16 lipca wszczął w tej sprawie postępowanie administracyjne, które zakończy się zbadaniem sprawy i wydaniem decyzji, najprawdopodobniej nakazu rozbiórki pomnika. Decyzja zapadnie po analizie dokumentów i materiałów, na przykład opinii IPN czy Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rzeszowianie bronią pomnika Czynu Rewolucyjnego: Ci, co chcą burzyć pomnik, niech najpierw coś zbudują!

Taka sama procedura będzie obowiązywała w przypadku pozostałych obiektów, które nie zostały usunięte lub ich charakter nie został zmieniony na tyle – w ocenie IPN, aby wypełniało to wytyczne „ustawy dekomunizacyjnej”. Także pomnika Walk Rewolucyjnych, który jest własnością ojców Bernardynów.

- Z podobnym pismem zwróciliśmy się także do ojców oraz innych jednostek samorządu terytorialnego, które były zobowiązane podjąć działania związane z realizacją ustawy. Chcemy poznać ich zamierzenia wobec tychże pomników, zanim zostaną podjęte działania zmierzające do wszczęcia postępowań administracyjnych – tłumaczy rzecznik wojewody.

WIDEO: Pomnik Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie - wyburzyć czy nie? Pytamy mieszkańców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24