MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda Ewa Leniart spotkała się dziś z rodakami w Mościskach w obwodzie lwowskim. Zawiozła dary dla Polaków [ZDJĘCIA]

oprac. beta
Pierwsza transza pomocy zebranej podczas akcji „Polakom Na Ukrainie” dotarła już do Mościsk w obwodzie lwowskim. Otrzyma ją kilka tysięcy osób pozostających na terenie objętego wojną państwa. Przygotowane paczki zawierają artykuły spożywcze z długim terminem przydatności oraz środki chemiczne.

Spotkanie odbyło się w siedzibie Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Mościskach.

Przyjechali na nie Polacy z Mościsk i okolicznych miejscowości. Wojewodzie towarzyszył Andrzej Berestecki z Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, współorganizator akcji.

W Domu Polskim w Mościskach zorganizowane zostało świąteczne spotkanie, w którym uczestniczyła także Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, wiceprzewodniczący Administracji Państwowej we Lwowie Andrij Годик, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Mościkach Henryk Ilczyszyn oraz Jacek Magdoń, przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

⁃ Od dziś zaczęliśmy sukcesywnie wysyłać dary do organizacji polonijnych z terenu zachodniej Ukrainy, aby jak najszerzej dotrzeć do naszych rodaków - mówiła w rozmowie z dziennikarzami wojewoda Ewa Leniart.

Dodała, że pomoc trafi nie tylko do rodaków z obwodu lwowskiego, ale także do obwodu wołyńskiego.

⁃ Ta pomoc jest potrzebna, bo czas wojny spowodował znaczne zubożenie ludności cywilnej. Koszty życia na Ukrainie znacząco wzrosły, a w konsekwencji każda forma pomocy jest dziś bardzo ważna - dodała.

Konsul Eliza Dzwonkiewicz zwracając się do Polonii podkreśliła potrzebę zachowania odwagi w czasie wojny. ⁃ Chociaż zbliżające się święta będą napełnione trwogą i smutkiem, musimy pokazać, że jesteśmy silni, że się nie dajemy - mówiła konsul, dodając: - Życzę państwu, aby te święta były takie jak zawsze piękne, rodzinne i tradycyjne.

Wojewoda Ewa Leniart przypomniała o solidarności, jaka wiąże mieszkańców regionu z rodakami na wschodzie.

- To spotkanie jest dla mnie okazją do tego, aby pokazać Państwu, że Ojczyzna, że województwo podkarpackie stoi w trudnych chwilach ramię w ramię ze swoimi rodakami. Nie sposób wyrazić słowami tego, jak my w Polsce przeżywamy wojnę, która trwa nieprzerwanie od 24 lutego - mówiła. ⁃ W czasie przedświątecznym, chciałbym Państwu życzyć, aby nastąpiło ukojenie wszystkich cierpień Polaków pozostających za naszą wschodnią granica i życzyć, aby na całej Ukrainie zapanował pokój.

Polska delegacja zakończyła swoją wizytę składając kwiaty i paląc znicze na polskim cmentarzu w Mościskach, przy grobach żołnierzy poległych we Lwowie 1939 r.

Zbiórka produktów spożywczych, środków czystości oraz innych potrzebnych artykułów trwała od 1 do 12 grudnia i została zorganizowana wspólnie z Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem, Grupą Kapitałową „Specjał” i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24