MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda i Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przyznają: To nie koniec. Są dwa nowe ogniska epidemiczne w naszym regionie

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
- W jednej z gmin powiatu przemyskiego mamy cztery nowe zachorowania, w Rzeszowie jest drugie ognisko z dwoma nowymi przypadkami zachorowań – potwierdził we wtorek Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny podczas wspólnej z wojewodą Ewą Leniart konferencji prasowej.

– Obydwa ogniska rozpracowujemy, w obydwu prowadzimy naturalne dochodzenie epidemiczne w celu wyłonienia osób aktywnie zarażonych - mówił Adam Sidor.

Dodał, że na terenie województwa zdarzały się już, a należy spodziewać się, że nadal będą się zdarzać, pojedyncze ogniska epidemiczne.

- To przypadki „importowane” spoza granic naszego kraju, ale mogą pochodzić od osób przyjeżdżających do nas z regionów o wyższej zapadalności – tłumaczył. – Naszą rolą jest to, by u nas te zakażenia się nie rozprzestrzeniały, byśmy te osoby skutecznie wyławiali.

Przyznał, że oddział nefrologii ze stacją dializ szpitala przy ul. Szopena w Rzeszowie został zamknięty. U dwóch osób, przebywających na oddziale potwierdzono zakażenie. Sanepid zbiera informacje o kręgu osób, które miały z nimi styczność, by potwierdzić lub wykluczyć u tych osób nosicielstwo. Oboje zakażonych, to mieszkańcy Rzeszowa.

Inspektor Sidor odniósł się też do danych statystycznych, które mówią, że na Podkarpaciu zaskakująco wysoki jest odsetek osób zmarłych na COVID-19 w stosunku do liczby zakażonych.

- Analizowaliśmy te dane, rzeczywiście u nas ten odsetek wynosi ponad dziewięć procent, w kraju jest o połowę mniejszy – przyznał. – Na 37 osób, które zmarły na COVID w województwie, 17 osób było w wieku ponad 80 lat, kolejna liczna grupa była w wieku 70 – 79 lat.

W jego opinii ten wysoki odsetek zmarłych wynika z wyższej, niż w innych regionach kraju, średnią życia mieszkańców, a – co za tym idzie – większym prawdopodobieństwem, że wirus dotknie osób starszych.

Wojewoda Ewa Leniart poinformowała, że stopniowo „odmrażany” będzie łańcucki szpital, który przez ostatnie tygodnie pełnił rolę jednoimiennego szpitala przeciwepidemicznego.

- Tu dedykowane COVID-19 jest 69 łóżek, w tym 15 łóżek respiratorowych – wyliczała. – Prezes szpitala przedstawił nam harmonogram, które z oddziałów i przychodni szpitala już wznowiły swoją działalność, które wkrótce to zrobią.
Oboje zaapelowali, by – mimo łagodzenia obostrzeń – wciąż przestrzegać zaleceń o dystansie społecznym i używaniu maseczek.


ZOBACZ TEŻ: Ozdrowieniec z pow. lubaczowskiego drugi raz oddaje osocze, aby pomóc w walce z koronawirusem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24