Wojewoda i Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przyznają: To nie koniec. Są dwa nowe ogniska epidemiczne w naszym regionie

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
- W jednej z gmin powiatu przemyskiego mamy cztery nowe zachorowania, w Rzeszowie jest drugie ognisko z dwoma nowymi przypadkami zachorowań – potwierdził we wtorek Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny podczas wspólnej z wojewodą Ewą Leniart konferencji prasowej.

– Obydwa ogniska rozpracowujemy, w obydwu prowadzimy naturalne dochodzenie epidemiczne w celu wyłonienia osób aktywnie zarażonych - mówił Adam Sidor.

Dodał, że na terenie województwa zdarzały się już, a należy spodziewać się, że nadal będą się zdarzać, pojedyncze ogniska epidemiczne.

- To przypadki „importowane” spoza granic naszego kraju, ale mogą pochodzić od osób przyjeżdżających do nas z regionów o wyższej zapadalności – tłumaczył. – Naszą rolą jest to, by u nas te zakażenia się nie rozprzestrzeniały, byśmy te osoby skutecznie wyławiali.

Przyznał, że oddział nefrologii ze stacją dializ szpitala przy ul. Szopena w Rzeszowie został zamknięty. U dwóch osób, przebywających na oddziale potwierdzono zakażenie. Sanepid zbiera informacje o kręgu osób, które miały z nimi styczność, by potwierdzić lub wykluczyć u tych osób nosicielstwo. Oboje zakażonych, to mieszkańcy Rzeszowa.

Inspektor Sidor odniósł się też do danych statystycznych, które mówią, że na Podkarpaciu zaskakująco wysoki jest odsetek osób zmarłych na COVID-19 w stosunku do liczby zakażonych.

- Analizowaliśmy te dane, rzeczywiście u nas ten odsetek wynosi ponad dziewięć procent, w kraju jest o połowę mniejszy – przyznał. – Na 37 osób, które zmarły na COVID w województwie, 17 osób było w wieku ponad 80 lat, kolejna liczna grupa była w wieku 70 – 79 lat.

W jego opinii ten wysoki odsetek zmarłych wynika z wyższej, niż w innych regionach kraju, średnią życia mieszkańców, a – co za tym idzie – większym prawdopodobieństwem, że wirus dotknie osób starszych.

Wojewoda Ewa Leniart poinformowała, że stopniowo „odmrażany” będzie łańcucki szpital, który przez ostatnie tygodnie pełnił rolę jednoimiennego szpitala przeciwepidemicznego.

- Tu dedykowane COVID-19 jest 69 łóżek, w tym 15 łóżek respiratorowych – wyliczała. – Prezes szpitala przedstawił nam harmonogram, które z oddziałów i przychodni szpitala już wznowiły swoją działalność, które wkrótce to zrobią.
Oboje zaapelowali, by – mimo łagodzenia obostrzeń – wciąż przestrzegać zaleceń o dystansie społecznym i używaniu maseczek.


ZOBACZ TEŻ: Ozdrowieniec z pow. lubaczowskiego drugi raz oddaje osocze, aby pomóc w walce z koronawirusem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie