Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda ogłosiła przetarg na budowę polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Malhowicach koło Przemyśla

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Od wielu lat w miejscu, w którym ma powstań nowe przejście graniczne Malhowice-Niżankowice, odbywa się różne uroczystości. Nz. przekazanie betlejemskiego światełka pokoju.
Od wielu lat w miejscu, w którym ma powstań nowe przejście graniczne Malhowice-Niżankowice, odbywa się różne uroczystości. Nz. przekazanie betlejemskiego światełka pokoju. Norbert Ziętal
Wojewoda podkarpacka ogłosiła przetarg na budowę polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Malhowicach koło Przemyśla. Inwestycja ma kosztować ok. 100 mln złotych. Ma być gotowe w ciągu czterech lat.

Drogowe przejście graniczne w Malhowicach jest jedną z najbardziej oczekiwanych inwestycji na Podkarpaciu. Mówi się o nim już od wielu lat, jeszcze, gdy w planach była budowa polsko-ukraińskiego przejścia w Budomierzu koło Lubaczowa. To jednak powstało w 2013 r., a to w Malhowicach jak na razie nie doczekało się realizacji.

Nowe przejście graniczne z Ukrainą powstanie kilka kilometrów na południe od Przemyśla, przy dawnej, przedwojennej drodze do Dobromila. Dzisiaj można nią dojechać w południowe regiony Ukrainy.

Projektowane przejście graniczne, podobnie jak to w Budomierzu, będzie posiadało charakter lokalny. Prowadzona będzie w nim obsługa pojazdów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz jak również autokarów. Nie będzie odpraw pieszych, ani rowerzystów.

Kilkaset metrów od drogi i miejsca, w którym planowana jest budowa terminali, znajduje się linia kolejowa 102. Jeszcze niewiele ponad 20 lat temu jeździły nią pociągi. Obecnie nie jest w regularnej eksploatacji i na razie nie zapowiada się, aby była i aby powstało kolejowe przejście graniczne.

Podobnie, jak w Budomierzu, cała infrastruktura przejścia w Malhowicach zostanie wybudowana po polskiej stronie.

Powstanie budynek odpraw autobusów, z zadaszonymi strefami kontroli. Obiekty szczegółowej kontroli polskich i ukraińskich służb, tax free, po pięć kabin kontroli granicznej w kierunku wyjazdowym z Polski i wjazdowym. Ponadto budynki techniczne i infrastruktura socjalna.

Obecnie do końca dobiegają prace związane z generalną przebudową kilkukilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej prowadzącej z Przemyśla do Malhowic i dalej do granicy.

W związku z bardzo słabą infrastrukturą po stronie ukraińskiej pojawiały się jednak pytania o sens tej inwestycji. O ile do oddalonego o 2 km od granicy miasteczka Niżankowice dojazd jest względnie dobry, o tyle za tą miejscowością stan dróg jest fatalny.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24