Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki Szpital w Przemyślu podpisał umowę na kredyt restrukturyzacyjny [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Umowa kredytowa została podpisana przy zachowaniu wszelkich procedur bezpieczeństwa sanitarnego.
Umowa kredytowa została podpisana przy zachowaniu wszelkich procedur bezpieczeństwa sanitarnego. Wojewódzki Szpital w Przemyślu
Wojewódzki Szpital w Przemyślu zawarł umowę kredytową na 93 mln złotych z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. - Podpisanie tej umowy finalizuje pierwszą w Polsce kompleksową restrukturyzację zadłużenia i reorganizacji szpitali wojewódzkich – mówi Stanisław Kruczek, odpowiedzialny za służbę w regionie członek zarządu województwa podkarpackiego.

Umowa kredytowa została zawarta na 93 mln złotych. Została podpisana w czwartek w przemyskim szpitalu, w specjalnie zaaranżowanym otoczeniu, z zachowaniem wszystkich wymaganych zaleceniami procedur.

Szpital reprezentowała dyrektor Barbara Stawarz, Region Podkarpacki Banku Gospodarstwa Krajowego, dyrektor Beata Rapa oraz wicedyrektor Konrad Skomra. W imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego podpisy pod poręczeniem kredytu złożyli wicemarszałek Piotr Pilch oraz członek zarządu Stanisław Kruczek, bezpośrednio nadzorujący ochronę zdrowia.

- Podpisanie tej umowy finalizuje pierwszą w Polsce kompleksową restrukturyzację zadłużenia i reorganizacji szpitali wojewódzkich – mówi Stanisław Kruczek.

- Mogliśmy podpisać tę bardzo oczekiwaną umowę dzięki staraniom marszałka Władysława Ortyla oraz całego zarządu województwa, który zdecydował o poręczeniu przez Samorząd Województwa Podkarpackiego kredytów restrukturyzacyjnych we wszystkich szpitalach wojewódzkich – dodaje wicemarszałek Pilch.

W Przemyślu znajduje się jeden z siedmiu oddziałów zakaźnych na Podkarpaciu. Zlokalizowany jest na ul. Focha. Przemyski oddział zakaźny przynależy do Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu.

Koronawirus na Podkarpaciu. Tak wygląda oddział zakaźny Woje...

Przemyski szpital rozmowy z BGK w sprawie kredytu rozpoczął jeszcze w 2016 r. Jest to kolejna placówka, która podpisała taką umowę na Podkarpaciu na podobnych, bardzo korzystnych zasadach, jak w przypadku pozostałych szpitali. Jako pierwsze kredyty restrukturyzacyjne w grudniu 2017 roku uzyskały Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 w Rzeszowie (w wysokości 72 mln zł) oraz Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 w Rzeszowie (135 mln zł). Następnie w 2018 roku kredyt otrzymał Szpital Wojewódzki w Krośnie (43 mln zł) i Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu (36,8 mln zł).

Warunki kredytowania są bardzo korzystne, ponieważ okres kredytowania wynosi 25 lat, z 3–letnią karencją spłaty kapitału, a obecnie oprocentowanie łączne to 1,98 proc. Wszystkie kredyty udzielone przez BGK zostały poręczone przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Pieniądze z kredytów pozwoliły na spłatę całości zobowiązań wymagalnych i odzyskanie płynności finansowej. Dodatkowo po restrukturyzacji zadłużenia, szpitale uzyskały m.in. oszczędności wynikających z bardzo niskiego oprocentowania i związanych z tym kosztów finansowych.

- Ze sposobu restrukturyzacji zadłużenia opracowanego przez zarząd województwa dla Podkarpackich Szpitali Wojewódzkich korzysta obecnie wiele szpitali powiatowych i duże szpitale kliniczne w całej Polsce

– mówi Stanisław Kruczek.

Podpisanie umów kredytowych poprzedziły liczne zmiany w podkarpackich szpitalach wojewódzkich, które rozpoczęły się już w 2015 roku wraz z powstaniem na Uniwersytecie Rzeszowskim kierunku lekarskiego. Dzięki temu oddziały w szpitalach mogły uzyskać status oddziałów klinicznych.

Realizacja kompleksowego programu naprawczego na poziomie wojewódzkim wymagała zmian w strukturze i organizacji funkcjonowania szpitali wojewódzkich. W pierwszej kolejności zmiany objęły organizację i optymalizację udzielanych świadczeń zdrowotnych w Przemyślu i Rzeszowie. Do roku 2016 w Przemyślu funkcjonowały dwa szpitale wielospecjalistyczne - Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio oraz Szpital Miejski, a także duża przychodnia - Obwód Lecznictwa Kolejowego.

W pierwszym etapie realizacji programu naprawczego w 2016 r. dokonano połączenia Obwodu Lecznictwa Kolejowego ze Szpitalem Miejskim, w wyniku tego połączenia powstał Szpital Wojewódzki OLK. Następnym krokiem było połączenie w 2017 roku obydwu szpitali – wojewódzkiego im. Ojca Pio ze szpitalem OLK.

- Działania te pozwoliły na optymalizację udzielanych świadczeń medycznych, redukcję niewykorzystanych łóżek szpitalnych oraz wzrost kontraktu z NFZ

– wyjaśnia Stanisław Kruczek, dodając:

- Rozłożenie realizacji procesu łączenia szpitali w dłuższym okresie czasu zmniejszyło koszty społeczne dokonywanych zmian, w szczególności dla zatrudnionego personelu. W placówkach nie wystąpiły zwolnienia grupowe, nie dokonywano redukcji zatrudnienia, a odejścia pracowników następowały z przyczyn naturalnych, np. przejścia na emeryturę czy zmiany pracodawcy przez pracownika.

Podobna sytuacja i takie same przesłanki do łączenia szpitali wystąpiły w Rzeszowie. W roku 2017 połączono Kliniczny Szpital Wojewódzki im. Fryderyka Chopina z Podkarpackim Centrum Chorób Płuc.

Kolejnym działaniem było przygotowanie na zlecenie zarządu województwa w 2017 roku indywidualnych programów naprawczych dla 5 szpitali wojewódzkich. Ich wdrożenie dawało gwarancję uzyskania przez nie kredytów na restrukturyzację zadłużenia. Realizacja indywidualnych programów naprawczych optymalizowała m.in. koszty działalności szpitali w sferze medycznej i niemedycznej, zatrudnienie personelu, wykorzystanie łóżek szpitalnych oraz dawała szansę na zwiększenie przychodów z tytułu udzielania świadczeń medycznych.

W przypadku Przemyśla głównie nacisk położono na rozwój kardiologii. Dzięki decyzji marszałka Władysława Ortyla i zarządu województwa zrealizowano w Przemyślu m.in. unijny projekt z RPO WP 2014-2020 dedykowany opiece kardiologicznej za 14,8 mln zł.

- Dzięki wprowadzonym zmianom przemyski szpital jako jeden z dwóch szpitali wojewódzkich został zakwalifikowany do III poziomu tzw. ”sieci szpitali”. Podniosło to prestiż i poziom finansowania procedur medycznych przez NFZ. A teraz w czasach pandemii koronawirusa szpital jako jeden z sześciu na Podkarpaciu posiada Oddział Obserwacyjno – Zakaźny – mówi Stanisław Kruczek.

W miejscu i budynkach po byłym szpitalu miejskim zarząd województwa utworzył Przemyską Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego działającą na terenie Przemyśla, powiatu przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego i przeworskiego. Powstały tam również Zakład Opiekuńczo Leczniczy i Hospicjum prowadzone przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej. W dobie koronowirusa obiekty te służą również jako miejsce na kwarantannę i odpoczynek dla kadr medycznych z Przemyśla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24