Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki Szpital w Przemyślu w ścisłym finale ogólnopolskiego konkursu medycznego [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Dr Barbara Stawarz, dyr. Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu odebrała nagrodę z rąk Rafała Błoszczyńskiego, dyrektora Biura Profilaktyki Narodowego Funduszu Zdrowia (po lewej) oraz dr. Marka Tombarkiewicza, przewodniczącego kapituły konkursu.
Dr Barbara Stawarz, dyr. Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu odebrała nagrodę z rąk Rafała Błoszczyńskiego, dyrektora Biura Profilaktyki Narodowego Funduszu Zdrowia (po lewej) oraz dr. Marka Tombarkiewicza, przewodniczącego kapituły konkursu. Idea Trade
Telerehabilitacja kardiologiczna prowadzona w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu znalazła się w ścisłym finale ogólnopolskiego konkursu „Bezpieczny Szpital Przyszłości - Inspiracje 2020”. Podczas gali w Warszawie nagrodę odebrała dyr. szpitala Barbara Stawarz.

Realizowany przez Wojewódzki Szpital w Przemyślu projekt „Wdrożenie hybrydowego modelu rehabilitacji kardiologicznej w grupie pacjentów objętych programem KOS-ZAWAŁ"znalazł się finale konkursu, w kategorii „Nowatorskie produkty i e-usługi poprawiające jakość życia i zdrowia”.

Telerehabilitacja, czyli rehabilitacja kardiologiczna w warunkach domowych, jest odpowiedzią na potrzebę czasu. Dzięki urządzeniom pomiarowym oraz Internetowi i telefonowi, pacjent przebywający w domu, jest pod stałą kontrolą lekarzy specjalistów.

Wojewódzki Szpitalu w Przemyślu wprowadził to rozwiązanie jako pierwszy na Podkarpaciu.

Dr Barbara Stawarz, dyr. Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu odebrała nagrodę z rąk Rafała Błoszczyńskiego, dyrektora Biura Profilaktyki Narodowego Funduszu Zdrowia (po lewej) oraz dr. Marka Tombarkiewicza, przewodniczącego kapituły konkursu.

Wojewódzki Szpital w Przemyślu w ścisłym finale ogólnopolski...

– Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom pacjentów i zmieniającej się rzeczywistości, wprowadzając coraz to nowsze, często innowacyjne rozwiązania. Dotyczą one przede wszystkim metod leczenia, ale także komfortu pobytu w szpitalu i powrotu do zdrowia. Jednym z takich rozwiązań jest telerehebalitacja kardiologiczna. Dzięki niej pacjenci nie muszą spędzać w oddziale kilku tygodni, ale będąc w stabilnym stanie mogą w domu kontynuować rehabilitację

– mówi dr Barbara Stawarz, dyr. Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu.

Na oddział rehabilitacji kardiologicznej trafiają przede wszystkim pacjenci po operacjach kardiologicznych. Jeśli wyrażają taką chęć, a ich stan zdrowia na to pozwala, pobyt w szpitalu można skrócić, a resztę turnusu spędzić w domu. Chory nie jest jednak pozostawiony samemu sobie – codziennie musi wykonywać ćwiczenia i pomiary ciśnienia krwi oraz EKG.

Służą do tego urządzenia, które są wypożyczane pacjentowi: ciśnieniomierz, aparat EKG z zestawem słuchawkowym, router do zbierania pomiarów i przesyłania do bazy danych w szpitalu oraz - jeśli zachodzi taka potrzeba - waga. Obsługa tych urządzeń nie jest trudna i radzą sobie z nią także seniorzy.

Rano pacjent wykonuje pomiary i są one za pośrednictwem routera wysyłane na oddział. Lekarze analizują wyniki i wykonują telefon do pacjenta.

– Oprócz suchych danych ważna jest bowiem rozmowa z pacjentem, jego ogólne samopoczucie, czy ewentualne inne dolegliwości, których na EKG nie zobaczymy. Jeśli nie ma przeciwwskazań, zezwalamy na ćwiczenia

– opowiada lek. Dariusz Paszkiewicz, kierownik oddziału rehabilitacji kardiologicznej Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu.

Ponowna analiza wyników następuje po zakończeniu treningu. Co istotne, aparat EKG jest małym urządzeniem i bez problemu można włożyć go do kieszeni i zabrać na spacer. Działa on wszędzie, gdzie jest zasięg sieci GSM. W razie niepokojących objawów, pacjent w każdej chwili może przesłać zapis do stacji kontroli, gdzie lekarze przeanalizują wyniki i mogą w razie potrzeby zareagować.

Konkurs „Bezpieczny Szpital Przyszłości - Inspiracje 2020” promuje osoby, instytucje, szpitale, organizacje pozarządowe i firmy działające w ochronie zdrowia, które w minionym roku szczególnie zasłużyły się dla krzewienia nowych idei, rozwiązań i technologii, wpływając na zwiększanie bezpieczeństwa pacjentów i pracowników szpitali. Jego organizatorem konkursu jest firma Idea Trade, koordynator Koalicji Bezpieczny Szpital Przyszłości.

Gala finałowa konkursu odbyła się w auli Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji Warszawie. Wręczenie nagród zostało poprzedzone debatą „Dyrektor szpitala wobec wyzwań 2021 roku”. Jednym ze specjalnych uczestników był prof. Marian Zembala – były minister zdrowia, a przede wszystkim wybitny kardiochirurg i bliski współpracownik prof. Zbigniewa Religi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24