MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie podsumowuje: Najwięcej zwolnień na Podkarpaciu - w branży lotniczej i motoryzacyjnej

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
publicdomainpictures
Od 1 stycznia do 31 sierpnia podkarpaccy pracodawcy zgłosili do powiatowych urzędów pracy zamiar zwolnienia 4053 pracowników, a wypowiedzenia wręczono 2073 pracownikom – podsumowuje Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie.

Jak wylicza Krzysztof Powrózek, kierownik Wydziału ds. Promocji i Komunikacji Społecznej w WUP w sierpniu napłynęły zgłoszenia zwolnienia 405 osób z czterech zakładów. Wśród pracodawców zgłaszających do PUP zwolnienia, najczęściej pojawiały się firmy z branży motoryzacyjnej i lotniczej oraz niektóre handlowe i usługowe.

Na początku sierpnia pisaliśmy, że na Podkarpaciu zwolnienia zbiorowe miały już miejsce m. in. w Goodrich Aerospace Poland w Krośnie i Tajęcinie czy Safran Transmission Systems w Sędziszowie Małopolskim. W tym miesiącu, że trwają też zbiorowe zwolnienia w Pratt & Whitney Rzeszów

- Jak wynika z obserwacji rynku pracy, pandemia nie odcisnęła znacząco piętna w takich sektorach jak budownictwo, turystyka czy gastronomia, które wcześniej były prognozowane do znaczących spadków – zwraca uwagę Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. - Mieszkańcy chętniej pozostawali w kraju, spędzając urlop na miejscu, z powodu ograniczeń w podróżowaniu do niektórych państw. COVID-19 nie zaszkodził również skali sprzedaży w produktach pierwszej potrzeby, z powodu stosowania bezinwazyjnej dezynfekcji i bezpiecznej dystrybucji towarów.

Dodaje także, że niektóre firmy na spadek popytu na komponenty i produkty z regionu musiały zareagować dostosowaniem poziomu produkcji do zmienionych warunków na rynku. Inne ratowały się zdobyciem nowych kooperantów i rynków zbytu. To dotyczyło jak na razie nielicznych branż, takich jak zaawansowane systemy sterowania czy elementy tzw. wykończeniówki dla budownictwa.

- W efekcie niektórzy pracodawcy zdecydowali się wycofać planowane redukcje w całości lub części, co przełożyło się na zmniejszenie zwolnień o 581 miejsc, czyli o ok. 14,3 procent w stosunku do zgłoszeń – podsumowuje dyrektor WUP. - Istotnym czynnikiem łagodzącym negatywne skutki pandemii była rządowa Tarcza Antykryzysowa.

Na Podkarpaciu- według na razie wstępnego szacunku powiatowych urzędów pracy - w końcu sierpnia zarejestrowanych było 86,3 tys. bezrobotnych. W porównaniu do lipca (86,6 tys.) liczba bezrobotnych spadła o ok. 0,3 tys.


O zwolnieniach grupowych z powodu pandemii koronawirusa opowiada Krzysztof Powrózek z Wojewódzkiego Urzędu Pracy z Rzeszowa [WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24