MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Województwo podkarpackie przeznaczyło 350 mln zł na walkę ze skutkami pandemii

Beata Terczyńska
mat. prasowe UM
50 mln zł trafi na pomoc medyczną, jak zakup ambulansów, samochodów dla sanepidu, sprzętu medycznego, 240 dla przedsiębiorców a ponad 60 na utrzymanie miejsc pracy. - Ze względu na strategiczne znaczenie lotnisk, rząd przewidział dodatkowe pieniądze z tarczy antykryzysowej. Staramy się o nie - zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Władysław Ortyl, marszałek województwa.

Wczoraj po raz pierwszy tylko w formule on-line odbyła konferencja prasowa marszałka Władysława Ortyla. Jej temat dotyczył dotychczasowych działań w walce ze skutkami pandemii. Na ten cel województwo przeznaczyło ponad 350 mln zł.

W sumie na pomoc medyczną pójdzie 50 mln. W trakcie są następujące zakupy:

  • - dla Centrum Medycznego w Łańcucie - 20 respiratorów (wartość ok. 2 mln zł),
  • - dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie – zestaw do automatycznej izolacji i detekcji koronawirusa (wartość ok. 0,5 mln zł) oraz 7 samochodów wraz z niezbędnym wyposażeniem do przewożenia próbek do badań (wartość ok. 0,7 mln zł), które w tym tygodniu zostaną już przekazane.
  • - dla pięciu Stacji Pogotowia Ratunkowego funkcjonujących w województwie podkarpackim – 10 ambulansów sanitarnych oraz 5 karetek transportowych (wartość ok. 7 mln zł)
  • -dla Szpitala w Dębicy – na doposażenie stacji dializ i oddziału psychiatrii (wartość ok. 1 mln zł)
  • - dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie – komora laminarna (II klasa bezpieczeństwa), urządzenie do dekontaminacji powietrza technologią HEPA oraz lampy bakteriobójcze przepływowe (wartość ok. 161 tys. zł)
  • - dla Szpitali z oddziałami zakaźnymi i stacji pogotowia ratunkowego oraz KSW 2 i SPZOZ Nr 1 w Rzeszowie – 35 respiratorów (wartość ok. 3,5 mln zł) oraz 31 szt. Urządzeń do dezynfekcji i dekontaminacji (wartość ok. 2 mln zł)
  • -dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie – 86 zestawów komputerowych z oprogramowaniem (wartość ok. 620 tys. zł)

- Ponad 220 mln z RPO chcemy skierować do przedsiębiorców. Za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego uruchomić korzystne pożyczki służące płynności firm - wyliczał Wałdsysław Ortyl.

Na wsparcie przedsiębiorczości przekazano też ponad 20 mln jeszcze ze starej perspektywy finansowej.

Z kolei 60 mln pójdzie na podtrzymanie miejsc pracy. WUP przyjmuje wnioski o dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W czwartek 16 kwietnia zostały przelane środki na wnioski 46 podkarpackich firm, dla 5 655 osób, łącznie na ok. 12 mln zł. 17 kwietnia została zrealizowana kolejna cześć wsparcia dla 962 osób z 17 firm, na blisko 1,7 miliona złotychmln zł.Wydział Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych Wojewódzkiego Urzędu Pracy
w Rzeszowie pracuje w potrojonej obsadzie personalnej. Pieniędzy na realizację świadczeń nie zabraknie.

Marszałek mówił też o wprowadzonych uproszczeniach dla przedsiębiorców, jeśli chodzi o rozliczenia, zaliczki, kontrole.

- Odbylismy videokonferencję z przedstawicielami Podkarpackiego Związku Pracodawców Lewiatan, Podkarpackiego Klubu Biznesu i Rzeszowskiej Loży BCC. Na ich wniosek powołamy zespół ds. przeciwdziałania i zarządzania kryzysowego w gospodarce.

Władysław Ortyl ma sygnały o kilku firmach, które zapowiadają zwolnienia grupowe.
- To zapowiedź tego, że gospodarka rzeczywiście może mieć problemy. Jako samorząd też liczymy się z ograniczeniami budżetu. Na najbliższej sesji będziemy o nich informowali.

Zwolnień w urzędzie na razie nie planuje. Zablokowane są przyjęcia, premie, nagrody i wzrost płac. Dotyczy to także jednostek UM. Poza szpitalami, które muszą być elastyczne. Dziś 1/3 pracowników jest na urlopach, zwolnieniach lekarskich, świadczeniach opiekuńczych. 1/3 - na pracy zdalnej a 1/3 na miejscu. Nie było przypadków zakażenia koronawirusem wśród pracowników.

Urząd marszałkowski w swoich budynkach wdrożył procedury bezpieczeństwa mające chronić pracowników przed rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2. Wprowadzono kontrolę ruchu osobowego.

Zapytaliśmy o pomoc dla portu mocno dotkniętego ograniczeniami związanymi z pandemią.

- Podlega on wsparciu z tarczy antykryzysowej. Ze względu na strategiczne znaczenie lotnisk, jeśli chodzi o komunikację i bezpieczeństwo, rząd przewidział dodatkowe środki. Staramy sie o nie.

Czy zagrożone są inwestycje drogowe?
- W większości są one zakontraktowane, więc nie przewidujemy tutaj problemów. Trzeba się liczyć z tym, że fundusze, które zostały zarezerwowane na infrastrukturę kolejową mogą ulec ograniczeniu.


ZOBACZ TEŻ: Będą grupowe zwolnienia na Podkarpaciu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24