Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

5 grudnia jest 285. dniem wojny na Ukrainie. W poniedziałek Zaporoże znalazło się pod zmasowanym ostrzałem wroga, okupanci używają systemu S-300, uderzyli w infrastrukturę przemysłową i energetyczną miasta poinformował Anatolij Kurtiew, sekretarz Rady Miejskiej Zaporoża.

Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Marynarka wojenna Ukrainy oświadczyła w niedzielę, że wojska rosyjskie używają w atakach przeciwko oddziałom ukraińskim zakazanej broni chemicznej - granatów K-51 z chloropikryną, mającą właściwości gazu bojowego.
14:4005.12.2022

Coraz więcej gwałtów popełnianych przez rosyjskich żołnierzy

Wraz z wyzwalaniem kolejnych terytoriów Ukrainy spod rosyjskiej okupacji odnotowujemy coraz większą liczbę gwałtów popełnianych przez żołnierzy agresora; ofiary tych zbrodni to ludzie w bardzo różnym wieku, bez względu na płeć - poinformował ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin w rozmowie z niemieckimi i francuskimi mediami.

Przemoc seksualna jest wykorzystywana przez dowództwo wroga jako narzędzie prowadzenia wojny i nasiliła się w ostatnich tygodniach. Cztery miesiące temu mieliśmy 40 zarejestrowanych przypadków gwałtów, obecnie mamy ich już 110 i ta liczba stale wzrasta. W rzeczywistości jest z pewnością znacznie wyższa - oznajmił Kostin w wypowiedzi dla gazet z niemieckiej grupy medialnej Funke i francuskiego dziennika "Ouest-France". Ocenę prokuratora zacytował w poniedziałek portal międzynarodowego nadawcy Euronews.

"Gwałcone są (nawet) dzieci i osoby starsze. W obwodzie kijowskim pięcioletnia dziewczynka została zgwałcona po tym, jak spotkało to jej 30-letnią matkę. Naszej prokuraturze udało się ustalić podejrzanego, lecz (sprawca) niestety nie przebywa już na terenach kontrolowanych przez Ukrainę" - powiedział Kostin.

"Odnotowaliśmy liczne przypadki gwałtów po wyzwoleniu obwodu kijowskiego. Potem to samo było w obwodach charkowskim i chersońskim. Otrzymujemy również informacje za pośrednictwem mediów społecznościowych lub poprzez krewnych i przyjaciół o gwałtach w innych częściach kraju, które nie znajdują się jeszcze pod kontrolą Ukrainy. W wielu przypadkach ludzie są gwałceni, torturowani, a następnie zabijani przez rosyjskich żołnierzy. Często te gwałty odbywają się na oczach członków rodzin, w tym dzieci. Jesteśmy przekonani, że to metoda wojenna mająca na celu podkopanie morale Ukraińców oraz (...) zastraszenie (naszych obywateli)" - podkreślił prokurator.

Jak dodał, w wielu przypadkach dowódcy wroga akceptują takie postępowanie swoich podwładnych, a nawet popierają przemoc seksualną lub zachęcają żołnierzy do jej stosowania wobec mieszkańców podbitych terenów.

14:3705.12.2022

Prezydent Zełenski: Ten rok pokazał siłę wolontariuszy; Ukraina docenia wysiłki każdego z was

W tym roku cały świat zobaczył niesamowitą siłę wolontariuszy i ich wielki wkład w nasze zwycięstwo - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek, w który obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Ukraina docenia wysiłki każdego z was - podkreślił.

Cały świat widzi, jak wolontariusze potrafią w kilka godzin zebrać pieniądze na drony, karetki pogotowia czy bieliznę termiczną - napisał ukraiński prezydent. "Jak są w stanie zdobyć wszystko. Kupić wszystko. Dostarczyć wszystko. A później znów zdobyć, kupić i dostarczyć, bo to nie wystarczyło" - kontynuował Zełenski we wpisie w mediach społecznościowych.

"Ukraina docenia wysiłki każdego z was. Dziękujemy za wasze dobre serca i niestrudzoną pracę!" - podkreślił prezydent.

14:0805.12.2022

W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego zginęły dwie osoby w obwodzie zaporoskim

W wyniku trwającego w poniedziałek zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę w kilku obwodach słychać było eksplozje; w obwodzie zaporoskim zginęły dwie osoby, zrujnowane zostały budynki cywilne – poinformował zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

13:3505.12.2022

Lokalne władze: ruch oporu w okupowanym Mariupolu zniszczył co najmniej dwa rosyjskie systemy S-300

Ruch oporu w zrujnowanym i okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, w nocy z piątku na sobotę zniszczył co najmniej dwa systemy rakietowe S-300 należące do sił wroga - poinformował w poniedziałek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

13:0105.12.2022

Armia: rosyjscy żołnierze wysyłani na front są teraz lepiej wyszkoleni; to zagrożenie

Przeprowadzana w Rosji mobilizacja zwiększyła zagrożenie dla Ukrainy - przekazał w poniedziałek dowódca wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski. Rosyjscy żołnierze, którzy przybywają obecnie na front są lepiej wyszkoleni niż ci wysyłani wcześniej - zaznaczył.

12:3405.12.2022

Niemcy nie robią wystarczająco dużo, żeby pomóc Ukrainie, są na 18 miejscu wśród krajów wspierających Kijów

Niemcy nie robią wystarczająco dużo, żeby pomóc Ukrainie, są na 18 miejscu wśród krajów wspierających Kijów - pisze portal tygodnika "Spiegel". 0,17 procent produktu krajowego brutto (PKB) Niemiec płynie na Ukrainę. Stawia to Niemcy na 18 miejscu wśród krajów wspierających Ukrainę. Od stycznia 2022 roku na Ukrainę wpłynęło prawie 7 miliardów euro pomocy. Dla porównania: 100 miliardów jest do dyspozycji na odbudowę Bundeswehry, a 200 miliardów na odciążenie obywateli Niemiec od wysokich cen energii spowodowanych wojną - przypomina "Spiegel".

11:0105.12.2022

10:0705.12.2022

Liczba rosyjskich lotów bojowych nad Ukrainą znacząco spadła

Liczba lotów bojowych przeprowadzanych przez rosyjskie samoloty nad Ukrainą zmniejszyła się znacząco w porównaniu z pierwszymi tygodniami wojny, a Rosja straciła do tej pory ponad 60 samolotów - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony. "W ostatnich miesiącach liczba lotów prowadzanych przez rosyjskie taktyczne samoloty bojowe nad Ukrainą znacząco się zmniejszyła. Rosyjskie samoloty przeprowadzają obecnie prawdopodobnie kilkadziesiąt misji dziennie, w porównaniu ze szczytowymi poziomami sięgającymi 300 dziennie w marcu 2022 roku" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

08:3705.12.2022

ISW: wsparcie Zachodu dla ukraińskich operacji w okresie zimowym ma kluczowe znaczenie dla losów wojny

Władze USA błędnie oceniają, że zimą dojdzie do spowolnienia działań zbrojnych podczas wojny Ukrainy z Rosją; wsparcie Zachodu dla ukraińskich operacji kontrofensywnych w okresie zimowym będzie miało kluczowe znaczenie dla dalszych losów konfliktu - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

07:0105.12.2022

W poniedziałek Zaporoże znalazło się pod zmasowanym ostrzałem wroga

W poniedziałek Zaporoże znalazło się pod zmasowanym ostrzałem wroga, okupanci używają systemu S-300, uderzyli w infrastrukturę przemysłową i energetyczną miasta poinformował Anatolij Kurtiew, sekretarz Rady Miejskiej Zaporoża.

06:5705.12.2022

Rząd ukraiński chce zatrzymać obywateli na Ukrainie

Rząd ukraiński jest mocno zdeterminowany, żeby stworzyć takie warunki, które pozwolą na to, żeby ludzie pozostali na Ukrainie - mówił wiceszef MSZ, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker tygodnikowi "Polska Metropolia Warszawska". Szefernaker pytany był czy w związku z nadchodzącą zimą spodziewana jest w Polsce nowa fala uchodźców z Ukrainy. "Możemy się spodziewać różnych sytuacji. Dzisiaj jest duża determinacja Ukraińców, żeby zostać w kraju, żeby się nie poddawać agresorowi, któremu zależy na tym, żeby ludzie stamtąd uciekali" - odpowiedział.

21:5904.12.2022

Tej zimy Ukraina powinna stać się jednym wielkim "punktem niezłomności" – powiedział w niedzielę wieczorem Wołodymyr Zełenski. Wzywając rodaków do cierpliwości i pomagania sobie nawzajem, powiedział, że jeśli Ukraińcy wytrwają, to „obronią wszystko”.

„Żeby przetrwać tę zimę, musimy sobie pomagać jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Jeszcze bardziej troszczyć się o siebie nawzajem. (…) Powinniśmy być zjednoczeni - nie wolno dopuszczać do konfliktów wewnętrznych i kłótni, które mogą nas osłabić” – powiedział Zełenski w wystąpieniu opublikowanym w niedzielę wieczorem na Telegramie (https://t.me/V_Zelenskiy_official/4285).

Prosił Ukraińców, by nie traktowali tej zimy jako próby, lecz jako „czas, który przybliża zwycięstwo”.

„Wróg bardzo chce wykorzystać zimę przeciwko nam: uczynić chłód zimy i trudności częścią swojego terroru” – zaznaczył.

„Rosja wciąż ma rakiety i przewagę w artylerii, ale u nas jest to, czego okupant nie ma i nie będzie mieć: my bronimy swojego domu i to daje największą motywację” – dodał.

Mówiąc o sytuacji na froncie, zaznaczył, że wojsko ukraińskie utrzymuje pozycje nawet na najtrudniejszych kierunkach. „Ile razy okupanci próbowali zająć cały Donbas, wejść do Bachmutu? Ile razy już mówili o swoich postępach, swoich zwycięstwach?” – zapytał retorycznie.

20:3504.12.2022

Anton Geraszczenko: Nie jest tajemnicą, że grupa Wagnera werbuje skazanych do walki na Ukrainie. Oto spojrzenie na świeżą „partię”. Spójrzcie tylko z kim muszą walczyć nasi Obrońcy. I co gorsza – Ukraińcy na terenach okupowanych mają do czynienia z tymi „żołnierzami”.

19:1304.12.2022

85 proc. mieszkańców wyzwolonego w listopadzie Chersonia na południu Ukrainy ma już prąd – powiadomił szef władz obwodu chersońskiego Jarosław Januszewycz, informując o postępach prac na rzecz przywrócenia elektryczności. W mieście odremontowano też stację wodociągową, która dostarcza wodę dla 70 proc. mieszkańców. 

Januszewicz przekazał również na Telegramie, że do miasta dotarły trzy agregaty prądotwórcze o mocy 176 kW, wysłane przez UE. Zostaną one przekazane szpitalom, w tym obwodowemu szpitalowi dziecięcemu.

W mieście wznowiono także działanie stacji wodociągowej, która zapewni dostawy wody dla 70 proc. mieszkańców.

Jak informowały ukraińskie władze, po wyzwoleniu Chersonia 11 listopada w mieście w ogóle nie było prądu.

Przedstawiciel operatora DTEK Dmytro Sacharuk informował wówczas, że „Rosja całkowicie zniszczyła system energetyczny miasta podczas odwrotu na lewy (wschodni) brzeg Dniepru”. Zapowiadano wówczas, że przywrócenie dostaw prądu może potrwać nawet miesiąc.

Oprócz tego w wyniku zmasowanych rosyjskich ostrzałów rakietowych poważnie ucierpiała infrastruktura energetyczna w całej Ukrainie. Rosja otwarcie przyznaje się do planów zniszczenia infrastruktury krytycznej oraz pozbawienia Ukraińców prądu i ogrzewania.

18:5204.12.2022

Kremlowska propaganda upada coraz niżej - pisze w niedzielę portal dziennika „Stern”. „W świecie równoległym, do którego Władimir Putin chce przenieść swoich poddanych, protezy są teraz stylizowane na +godne pozazdroszczenia ulepszenia+” oraz „fajne gadżety” – podaje gazeta, podkreślając: „Oto nowy, wspaniały świat kremlowskiej propagandy”.

„Im mocniej Putin czepia się fotelu prezydenckiego zsiniałymi palcami, tym dalej sięga inwencja jego propagandystów” – zauważa „Stern”, dodając, że „w równoległym wszechświecie, tworzonym przez Putina w Rosji, od dawna obowiązuje zasada, że +wojna to pokój, wolność to niewola, ignorancja to siła+”. Gazeta zaznacza, że kremlowska propaganda idzie dalej, a jej najnowszy przekaz brzmi: „Protezy są lepsze niż naturalne części ciała”.

Kreml chce, żeby Rosjanie szybko w to uwierzyli, dlatego kilku państwowych nadawców już przystąpiło do realizacji tego zamówienia. „Najważniejszy w Rosji kanał Pierwyj, popularny NTW czy nadająca za granicę RT (Russia Today) - wszystkie niemal jednocześnie wyemitowały programy opowiadające widzom, perfekcyjnie przekonującym tonem, jak wspaniałe byłoby życie z protezami” – opisuje „Stern”.

Niemiecka gazeta wyróżnia tu RT, która protezy zachwala jako „cyfrową transformację, która pozwala ludziom spojrzeć w przyszłość – zaczynając od siebie, od własnych rąk i nóg". "Przechodzimy od inwalidy do cyborga, którego zdolności przewyższają zwykłych ludzi. Cyborgi istnieją nie tylko w filmach! To prawdziwy cud techniki” - przekonuje propagandowa stacja.

Tłem tych wypowiedzi były - jak opisuje "Stern" - radosne komputerowe wizualizacje „z jasnozieloną trawą i nienaturalnie błękitnym niebem”, gdzie osoby z protezami grały we frisbee lub zajmowały się malarstwem. Telewizja przekonywała, że posiadaczom takich „gadżetów” - czyli protez - wkrótce będzie się zazdrościć, gdyż ich życie będzie „bardziej satysfakcjonujące niż normalnej istoty ludzkiej”.

„To nic złego, jeśli ktoś nie ma ręki lub nogi. To nie jest inwalida, nawet nie używamy tego określenia. To osoba inna, wyjątkowa” – mówił na antenie przedstawiciel producenta, przekonując, że protezy to „fajne, nadające się do rozbudowy gadżety”.

To nie przypadek - podkreśla „Stern” - że właśnie teraz rosyjscy propagandyści zachwycili się cyborgami i prezentują „szczęśliwych młodych mężczyzn z metalowymi rękami lub nogami”.

W Rosji liczba recept na protezy wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat o 40 proc. - poinformował 1 grudnia rosyjski Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FSS). Zapotrzebowanie na zaawansowane technologicznie protezy rąk i nóg wzrosło ponad 2,5-krotnie. Rocznie rosyjski budżet przeznacza na protezy 12 mld rubli (ok. 182 mln euro).

17:0704.12.2022

Drony są wykonane z plastiku i materiałów, które źle reagują na mróz, dlatego siły rosyjskie korzystają z nich w mniejszym stopniu – powiedział na antenie ukraińskiej telewizji pomocnik dowódcy Sił Połączonych Jewhen Siłkin. 

„Obecnie obserwujemy loty szkoleniowe lotnictwa bombowego, a użycie dronów na razie wstrzymano” – ocenił wojskowy.

Kilka dni temu rzecznik dowództwa Sił Powietrznych Jurij Ihnat mówił, że Rosja od dwóch tygodni nie używa irańskich dronów kamikadze Shahed-136, jako możliwą przyczynę wskazując wyczerpanie się pierwszej partii przekazanych agresorowi bezzałogowców.

Jak mówił Siłkin w telewizji, Ukraina nie jest w stanie przeciwdziałać irańskim dostawom broni dla Rosji, ale wzmacnia swoją obronę powietrzną dzięki dostawom środków obrony z Zachodu. „Obecnie jesteśmy w stanie zestrzeliwać ok. 75-80 proc.” – wyjaśniał.

23 listopada Rosja przeprowadziła kolejny zmasowany ostrzał ukraińskiej infrastruktury energetycznej, w wyniku którego miliony ludzi zostały pozbawione prądu i ogrzewania. Według władz w Kijowie Rosja może planować kolejne ataki, a jej celem jest „przekształcenie zimna w broń masowego rażenia”

16:2604.12.2022

Ktoś chce dawać gwarancje bezpieczeństwa Rosji, państwu–terroryście i zabójcy? – napisał w niedzielę na Facebooku sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow. „To świat potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa od Rosji, a nie na odwrót” – podkreślił. 

„Zamiast Norymbergi - podpisanie porozumienia z Rosją i uściski dłoni? Ukraińska krew na rękach Putina nie przeszkodzi w +business as usual+? To dziwna logika zakulisowych zabiegów dyplomatycznych, której czas minął” – ocenił Daniłow.

Dzień wcześniej o gwarancjach dla Rosji mówił prezydent Francji Emmanuel Macron. Jego zdaniem „Zachód powinien rozważyć, jak odpowiedzieć na zgłaszaną przez Rosję potrzebę uzyskania gwarancji bezpieczeństwa, jeśli Władimir Putin zgodzi się na negocjacje w celu zakończenia wojny z Ukrainą”. „Europa musi zacząć przygotowania do budowy nowej architektury bezpieczeństwa na kontynencie i zastanowić się, jak ma ona wyglądać w przyszłości” - dodał.

„To świat potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa od Rosji, a nie na odwrót” – napisał Daniłow.

„Jedyna gwarancja (dla Rosji - PAP) to humanitarność europejskiego sądownictwa – po wyroku w Hadze nie jest przewidziany wyrok śmierci” – ocenił szef RBNiO, dodając, że „najlepsza gwarancja dla Europy i świata to zdemilitaryzowana i pozbawiona broni jądrowej tzw. Rosja”.

Ukraiński urzędnik przypomniał także Memorandum Budapeszteńskie z 1994 r., którego sygnatariusze – USA, Wielka Brytania i Rosja - w zamian za zrezygnowanie przez Ukrainę z broni jądrowej złożyły jej gwarancje bezpieczeństwa i zobowiązały się do respektowania suwerenności Ukrainy i nienaruszalności jej granic. Rosja złamała porozumienie w 2014 r., anektując Krym i rozpoczynając wojnę w Donbasie. W lutym br. Rosja rozszerzyła ją w pełnoskalowy konflikt, rozpoczynając inwazję na Ukrainę.

15:2604.12.2022

Dziewiętnaście osób cywilnych zginęło, a 39 zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów w wyzwolonym Chersoniu na południu Ukrainy od 20 listopada do 4 grudnia – powiadomiła rada miejska w niedzielę. 

Wśród rannych jest jedno dziecko - powiadomiono na Telegramie.

We wskazanym okresie odnotowano 169 wrogich ostrzałów. Tylko w niedzielę do godziny 14 (13 w Polsce) było ich pięć.

Chersoń, stolica obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, został wyzwolony 11 listopada po blisko ośmiu miesiącach okupacji. W wyniku ukraińskiej kontrofensywy wojska przeciwnika wycofały się na lewy (wschodni) brzeg Dniepru i rozpoczęły stamtąd regularne ostrzały miasta. Chersoń znajduje się obecnie w zasięgu artylerii agresora. Rosjanie atakują cele cywilne, przez co giną mieszkańcy.

15:2204.12.2022

W sieci pojawił się film, jak wygląda Bakhmut po ostrzale przez wojska rosyjskie.

15:1404.12.2022

14:0304.12.2022

Marynarka wojenna Ukrainy oświadczyła w niedzielę, że wojska rosyjskie używają w atakach przeciwko oddziałom ukraińskim zakazanej broni chemicznej - granatów K-51 z chloropikryną, mającą właściwości gazu bojowego.

W oświadczeniu cytowanym przez agencję Interfax-Ukraina marynarka wojenna podała, że takie granaty zrzucane są z dronów na żołnierzy ukraińskich na wschodzie kraju. Oddziały ukraińskiej piechota morskiej podczas tych ataków utrzymywały pozycje, używając środków obrony chemicznej.

Chloropikryna to lotna ciecz, której w czasie pierwszej wojny światowej używano jako bojowego środka trującego

13:1904.12.2022

Szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj poinformował w niedzielę, że władze weryfikują doniesienia o dokonanej przez Rosjan w tym regionie publicznej egzekucji cywilów. O egzekucji informował aktywista Serhij Sternenko.

W komunikacie na serwisie Telegram Hajdaj napisał, że władze sprawdzają informacje na temat zdjęć opublikowanych przez Sternenkę. 

Aktywista zamieścił w niedzielę na Telegramie fotografie powieszonych ludzi dodając, że zostali oni publicznie straceni przez rosyjskich okupantów. Na ciałach zamordowanych wiszą kartonowe tabliczki, głoszące m.in.: "zdrajca narodu ługańskiego". Sternenko nie poinformował, gdzie dokładnie w okupowanej części regionu ługańskiego doszło do egzekucji. Napisał, że była ona "pokazowa", przeprowadzona tak, "by wszyscy widzieli"

12:2704.12.2022

Rosyjski okupant w zajętym Mariupolu wyburza zniszczone w wyniku działań wojennych mieszkalne wieżowce. Zdaniem Rady Miejskiej Rosjanie chcą w ten sposób zatrzeć ślady swoich zbrodni wojennych. "Rosjanie masowo wyburzają wielopiętrowe budynki w mieście. Świadczą o tym zdjęcia satelitarne wykonane przez firmę Maxar Technologies. Domy, w których kiedyś żyliśmy spokojnie, stają się stuprocentowymi ruinami. Są dosłownie zmiatane z powierzchni ziemi" - czytamy w oświadczeniu Rady.

Według mariupolskiego Ratusza w wyniku rosyjskiego ostrzału podczas oblężenia uszkodzonych zostało 2 tysiące 257 budynków mieszkalnych."To 90 procent całego miejskiego zasobu mieszkaniowego" - doprecyzowują miejskie władze.
Trzy dni temu doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko poinformował, że rosyjskie wojsko burzy domy w historycznym centrum miasta. Chodzi o zabudowania sprzed 100 i więcej lat.

11:0804.12.2022

Białoruś będzie wojskowo wspierać Rosję w wojnie z Ukrainą, ale nie wyśle swoich żołnierzy na front - tak sytuację oceniają białoruscy i rosyjscy analitycy niezależni. Wczoraj w Mińsku przebywał z wizytą minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, który spotkał się ze swoim białoruskim odpowiednikiem Wiktarem Chreninem i rządzącym na Białorusi Aleksandrem Łukaszenką.

W ocenie rosyjskich analityków niezależnych, wizyta Siergieja Szojgu miała być jednym z elementów presji jaką na Mińsk próbuje wywrzeć Moskwa, aby zmusić Aleksandra Łukaszenkę do bezpośredniego zaangażowania się w wojnę w Ukrainie. Do tej pory Rosjanie wykorzystują terytorium Białorusi do prowadzenia ostrzału ukraińskiej infrastruktury, szkolą na tamtejszych poligonach kadrę oficerską i korzystają z białoruskich zapasów amunicji.

10:3204.12.2022

Rozpoczęta przez prezydenta Rosji Władimira Putina wojna nie jest rezultatem ekspansji NATO, ale jej przyczyną - powiedział minister obrony USA Lloyd Austin w sobotę podczas Forum Obrony Narodowej im. Reagana w Simi Valley w Kalifornii.

"Rosja nie została sprowokowana. Rosji nie grożono. Rosja nie została zaatakowana. Zamiast tego, jeden człowiek zdecydował się na wojnę. I wojna Putina nie jest rezultatem ekspansji NATO. To przyczyna ekspansji NATO. Teraz, z powodu tęsknoty Kremla za utraconym imperium, Europa stoi w obliczu największego kryzysu bezpieczeństwa od zakończenia II wojny światowej" - mówił Austin cytowany przez agencję Ukrinform.

09:5804.12.2022

Żołnierze oddziału Carlson wchodzącego w skład ukraińskich sił specjalnych umieścili pierwszą flagę ukraińską na okupowanym lewym (wschodnim) brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim - podała w sobotę wieczorem agencja UNIAN na serwisie Telegram, powołując się na wideo opublikowane przez oddział.

Nagranie ukazało się na Facebooku na profilu oddziału Carlson. Widać na nim fragment nabrzeża portowego i powiewający na jednej z konstrukcji ukraiński sztandar.

"Tę flagę podnieśli żołnierze oddziału specjalnego Carlson - będzie to przyczółek do wyzwolenia spod okupacji lewego brzegu Chersońszczyzny" - głosi komentarz. Dodano w nim, że "operacja zakończyła się sukcesem", nie podając jednak żadnych szczegółów na jej temat.

09:4504.12.2022

Ostatnie sondaże wskazują, że poparcie rosyjskiego społeczeństwa dla "specjalnej operacji wojskowej" na Ukrainie znacząco spada, szczególnie od czasu "częściowej mobilizacji" z września - przekazało w niedziele brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, według przywoływanych przez niezależne rosyjskie media danych zebranych na użytek wewnętrzny przez Federalną Służbę Ochrony, 55 procent Rosjan opowiada się za rozmowami pokojowymi z Ukrainą, a tylko 25 procent twierdzi, że popiera kontynuowanie konfliktu. Dodano, że wyniki te są zbieżne z innym sondażem z października, w którym 57 procent respondentów mówiło, że jest za rozmowami, podczas gdy w kwietniu tego roku ok. 80 procent Rosjan twierdziło, że popiera operację.

"Pomimo wysiłków władz rosyjskich mających na celu wymuszenie wszechobecnej kontroli środowiska informacyjnego, konflikt stał się coraz bardziej namacalny dla wielu Rosjan od czasu +częściowej mobilizacji+ z września 2022 roku. W sytuacji, gdy Rosja zapewne nie osiągnie większych sukcesów na polu walki w ciągu najbliższych miesięcy, utrzymanie nawet milczącej aprobaty dla wojny wśród społeczeństwa będzie prawdopodobnie coraz trudniejsze dla Kremla" - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

09:1104.12.2022

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała listę duchownych Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego objętych sankcjami. Chodzi o 10 osób, spośród których 9 nosi godność biskupią. Osobom ttym zarzuca się szereg inicjatyw godzących w integralność terytorialną Ukrainy, w tym: współpracę z władzami okupacyjnymi, wzywanie do przyłączania diecezji do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, uprawianie prorosyjskiej propagandy, usprawiedliwianie rosyjskiej agresji. SBU zwraca uwagę, że objęci sankcjami duchowni obecnie przebywają albo na obszarach tymczasowo okupowanych albo w Rosji.

Sankcje zostały nałożone na okres pięciu lat i dotyczą blokady aktywów, blokady możliwości transferu kapitału poza Ukrainę, ograniczenia możliwości prowadzenia transakcji handlowych. Osoby te nie będą też mogły nabywać własności działek, brać udziału w procesach prywatyzacji własności państwowej, uczestniczyć w przenoszeniu praw autorskich. Ponadto wszyscy zostaną pozbawieni ukraińskich państwowych odznaczeń i wszelkich wyróżnień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - Ireneusz Zyska - skrót

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Komentarze 85

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
ab
Kijowscy sataniści dostali się do

kanonicznej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. Szukając powiązań ze światem rosyjskim. Zabierają cerkiewny majątek. Duchowni i parafianie są bici. Jednak prześladowania UPC zaczęły się dużo wcześniej. UPC i Mińsk porozumiały się w sprawie jego nieudanej reelekcji. Prezydenci Ukrainy nie wyróżniali się jednak wcześniej siłą wiary. Modlili się tylko do pieniędzy.

Nie o nich chodzi, ale o fundamentalne prawa ustanowione przez ich rzekomo demokratyczną konstytucję, są deptane, a wierzący w obawie przed różnymi obrzydliwościami zmuszani do uczęszczania do „właściwych” kościołów.

Dlatego obecne władze ukraińskie jawnie stały się wrogami Chrystusa i prawosławia. Tak powinien być traktowany przez cały chrześcijański świat.

I oczywiście kijowscy zdrajcy Chrystusa powinni pamiętać o słowach Pisma Świętego: „Nie spojrzę na was z litością, nie oszczędzę was. Odpłacę

wam za wasze postępowanie i obrzydliwe praktyki wśród was.

poznacie, że to Ja, Pan, uderzam was

(Ezech. 7:9).
O
Onuca Putina
2 grudnia, 13:52, Gość:

Dekolonizacji trzeba poddac Europe ! To europa jes kolonia USA .Czemu ukraincy nie wolali o dekoniliacje USA gdy ta napadla na inne kraje ??

Bo USrael nie podlega niestety ZADNYM prawom i robia, morduja gdzie chca, kogo chca i kiedy chca. "Nasz rzad niestety rowniez zrobil z nas niewolnikow tego bandyckiego imerium oddajac im NAWET tajemnice bankowe i wiele innych.

O
Onuca Putina
2 grudnia, 14:06, Gość:

Bracia i sistry Stepana Bandery moga rzadac ! Oj Wladimir ,oj Wladimir , narobiles bigosu ! Myslalem ze w tydzien bedzie po obiedzie !!,

Nie tracmy nadzieii. Wladimir da rade.

O
Onuca Putina
Moze tak przy okazji faszysci UPAinscy zajma sie morderstwami i zbrodniami na Polakach. W koncu wymordowali nas 60 tys.
G
Gość
Bracia i sistry Stepana Bandery moga rzadac ! Oj Wladimir ,oj Wladimir , narobiles bigosu ! Myslalem ze w tydzien bedzie po obiedzie !!,
G
Gość
Dekolonizacji trzeba poddac Europe ! To europa jes kolonia USA .Czemu ukraincy nie wolali o dekoniliacje USA gdy ta napadla na inne kraje ??
G
Gość
Jest wojna, takie sytuacje się zdarzają. Czyż nie?
s
seba
Dwa lata covid i jedna jedyna prawda najprawdziwsza która była w mediach czyli zbawienny płyn dożylny i maseczki a teraz taka sama jedna jedyna prawda najprawdziwsza to co piszą i mówią o tej wojnie ukraincy ... Jak cos przeciw szczepieniom to foliarz i szur a jak coś przeciw ukrainie to ruska onuca i muzyka gra na nowo ...
a
ab
28 listopada, 12:18, PI Grembowicz:

Oby nie...; wojska pod flagą ONZ czy NATO powinny już dawno wejść na Ukrainę, zaraz po 24.02.2022; to był błąd, że tak się nie stało. Wojna ta szybko by się wtedy skończyła. I rzeź, i śmierć.

Chodziło o to, że to sami Ukraińcy powinni położyć kres kijowskiej, nazibanderowskiej juncie wspieranej i inspirowanej przez USA/NATO a obecne działania rosyjskich sił alianckich polegające na niszczeniu czułych punktów ukraińskiej infrastruktury energetycznej właśnie mają ich do tego zachęcić.

P
PI Grembowicz
Oby nie...; wojska pod flagą ONZ czy NATO powinny już dawno wejść na Ukrainę, zaraz po 24.02.2022; to był błąd, że tak się nie stało. Wojna ta szybko by się wtedy skończyła. I rzeź, i śmierć.
G
Gość
25 listopada, 6:26, ab:

Jestem tylko ciekaw czy ten ukraiński żydek Zełenski w swej prywatnej kulturze żydowskiej tez dopuszcza ten lgbt-szajs. Jestem więcej niż pewny ze nie.

Próbują „uszczęśliwiać” innych rozbijając ich rodziny. Ich specjalny bóg, jest bogiem tylko ich jako „narodu wybranego”. Tylko ze ten „naród wybrany” w swej historii idzie od jednego Holokaustu do drugiego. I nic się nie uczy.

Jak myślicie, czy pięćdziesiąt lat ucisku narodu palestyńskiego, mordowania, niszczenia i grabieży ujdzie im na sucho? Zapłacą za wszystko co wyrządzili innym. Za każdy płacz matki, za każde zamordowane dziecko. Ich domy będą tak samo niszczone jak oni robią to Palestyńczykom. Zapłacą za każdą wyrządzona krzywdę innym. Tego mogą być pewni.

Polakom za Katyń tez zapłacą. Przecież to NKWD wymordowało polskich oficerów, a NKWD to byli żydzi którzy rządzili Rosja sowiecka. Az się Żukow wk…ł i wyrżnął tych bandytów. To są fakty historyczne.

Przeczytajcie to koniecznie, bo mało kto zna te fakty historyczne o likwidacji żydostwa w Rosji:

👍

G
Gość
Rosja zawiodla mnie okropnie !! Nie tego sie spodziewalem po rosjanach ,nie tego ! Teraz placi cala europa a niemcy az sie pala do pomocy w odbudowaniu Ukrainy !! dla swoich nie maja ale dla obcych pieniedzy nie zaluja !!
G
Gość
Wiadomo ze Rosjanom nie idzie tak jak to sobie mysleli !! Ale wedlug propagandy ukrainsko - polskiej to ukraincy odnoszac takie blyskotliwe zwyciestwa a kazdy ukrainiec to bohater powinni juz byc w Moskwie !!Pokazuja zniszczona bron jak czolgi ktore moga byc ich wlasnymi !!!
a
ab
Jestem tylko ciekaw czy ten ukraiński żydek Zełenski w swej prywatnej kulturze żydowskiej tez dopuszcza ten lgbt-szajs. Jestem więcej niż pewny ze nie.

Próbują „uszczęśliwiać” innych rozbijając ich rodziny. Ich specjalny bóg, jest bogiem tylko ich jako „narodu wybranego”. Tylko ze ten „naród wybrany” w swej historii idzie od jednego Holokaustu do drugiego. I nic się nie uczy.

Jak myślicie, czy pięćdziesiąt lat ucisku narodu palestyńskiego, mordowania, niszczenia i grabieży ujdzie im na sucho? Zapłacą za wszystko co wyrządzili innym. Za każdy płacz matki, za każde zamordowane dziecko. Ich domy będą tak samo niszczone jak oni robią to Palestyńczykom. Zapłacą za każdą wyrządzona krzywdę innym. Tego mogą być pewni.

Polakom za Katyń tez zapłacą. Przecież to NKWD wymordowało polskich oficerów, a NKWD to byli żydzi którzy rządzili Rosja sowiecka. Az się Żukow wk…ł i wyrżnął tych bandytów. To są fakty historyczne.

Przeczytajcie to koniecznie, bo mało kto zna te fakty historyczne o likwidacji żydostwa w Rosji:
O
Onuca Putina
OBAWY USraela? Przeciez po to zrobili te wojne by zgodnie ze swoja bandycka filozofia od dekad, trwala jak NAJDLUZEJ. Za odbudowe oczywiscie ROWNIEZ skasuja durnych UPA incow.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie