Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Waldemar Ulanowski
Waldemar Ulanowski
30 stycznia 2023 r. jest 341. dniem wojny. Francja i Australia zgodziły się na współpracę przy produkcji 155-milimetrowych pocisków dla Ukrainy - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. Tymczasem minister obrony Niemiec Boris Pistorius nie chce się angażować w debatę na temat przekazania myśliwców Ukrainie po decyzji o dostarczeniu czołgów - napisała w poniedziałek agencja dpa.

Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
18:0530.01.2023

Raport: rośnie liczba Polaków o opiniach zbieżnych z rosyjską propagandą

Rośnie liczba Polaków o opiniach zbieżnych z rosyjską propagandą, szczególnie w kwestii postaw dotyczących Rosji i wojny w Ukrainie - wynika z raportu opublikowanego przez Warsaw Enterprise Institute. "Wojna nie toczy się tylko na polu bitwy, ale także w ludzkich umysłach" - wskazują eksperci.

"Kryzys czy propaganda? Postawy Polaków wobec wojny w Ukrainie" to druga edycja badania przeprowadzonego przez firmę Maison&Partners dla Warsaw Enterprise Institute.

We wrześniu 2022 r. i w styczniu 2023 r. firma badawcza poprosiła Polaków o określenie swojego stosunku do ośmiu wybranych tez, które uznano za spójne z ogólnym celem narracji eksportowanych przez Kreml za granicę. Jak podkreślają autorzy badania, narracja ta ma osłabić poparcie dla pomocy Ukrainie w zachodnich społeczeństwach oraz wywołać napięcia społeczne w państwach, do których napłynęli uchodźcy wojenni. Część z tych tez - jak zauważono - wprost pojawia się w wypowiedziach rosyjskich propagandystów.

(PAP)

17:2030.01.2023

Francja i Australia wspólnie będą produkować 155-milimetrowe pociski dla Ukrainy

Francja i Australia zgodziły się na współpracę przy produkcji 155-milimetrowych pocisków dla Ukrainy - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.

Francuski minister obrony Sebastien Lecornu powiedział w poniedziałek po spotkaniu ze swoim australijskim odpowiednikiem Richardem Marlesem, że Francja i Australia zgodziły się na współpracę w celu wyprodukowania "kilku tysięcy" 155-milimetrowych pocisków dla Ukrainy - napisała agencja.

Były to pierwsze rozmowy dotyczące współpracy wojskowej na tak wysokim szczeblu od czasu, gdy dwa lata temu Canberra odstąpiła od porozumienia obronnego z Paryżem na rzecz umowy z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi.

(PAP)

17:0830.01.2023

Zastępczyni sekretarza stanu USA przyjedzie do Polski, by rozmawiać o Ukrainie

Asystent sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Karen Donfried odwiedzi 2 lutego Warszawę i weźmie udział w rozmowach w ramach polsko-amerykańskiego dialogu strategicznego - podał w poniedziałek Departament Stanu. Rozmowy będą dotyczyć współpracy w sprawach bezpieczeństwa, pomocy Ukrainie oraz energetyki jądrowej.

"Dialog wzmocni nasze dwustronne bezpieczeństwo i cywilną współpracę jądrową, zakorzenione we wspólnym zobowiązaniu do demokratycznych wartości" - napisano w komunikacie zapowiadającym wizytę. Będą to pierwsze rozmowy w ramach dialogu strategicznego od lutego 2022 r., kiedy miały miejsce w Waszyngtonie z udziałem szefów dyplomacji obu państw.

W Warszawie czołowa przedstawicielka Departamentu Stanu odpowiedzialna za Europę ma odbyć też szereg spotkań z polskimi oficjelami, by omówić wsparcie dla Ukrainy.

(PAP)

16:5230.01.2023

Żaryn: fałszywe tezy kremlowskiej propagandy o rzekomych przygotowaniach do inwazji na Rosję

16:0630.01.2023

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak: MKOl jest promotorem wojny, morderstw i destrukcji

15:1330.01.2023

Zdaniem profesora Grigorija Judina, celem Putina jest "wielka wojna". Dyktator chce przywrócić "żelazną kurtynę"

14:5330.01.2023

Szef MSZ Ukrainy krytykuje MKOl ws. udziału Rosjan w olimpiadzie: ich armia zabija i gwałci

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba ponownie skrytykował plany dopuszczenia do udziału w olimpiadzie sportowców z Rosji. Większość rosyjskich medalistów ostatnich igrzysk reprezentowała armię, która zabija Ukraińców w prowadzonej przez Rosję wojnie – oświadczył w poniedziałek.

„Rosja zdobyła 71 medali na igrzyskach olimpijskich w Tokio. 45 z nich zdobyli sportowcy, którzy byli jednocześnie członkami Centralnego Klubu Sportowego Armii Rosyjskiej” – napisał Kułeba na Twitterze.

(PAP)

14:4830.01.2023

Prezydent Zełenski i premier Danii odwiedzili Mikołajów; miasto ma być odbudowane z pomocą Duńczyków

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Danii Mette Frederiksen odwiedzili w poniedziałek rannych żołnierzy w szpitalu w Mikołajowie. Latem ubiegłego roku Dania zadeklarowała swój udział w odbudowie tego portowego miasta na południu Ukrainy.

„Razem z premier Danii Mette Frederiksen odwiedziłem rannych ukraińskich żołnierzy w jednym ze szpitali w Mikołajowie” – powiadomił Zełenski na Telegramie.

(PAP)

14:1830.01.2023

Prezydent Chorwacji Zoran Milanović powiedział, że jest przeciwny wysyłaniu Ukrainie jakiejkolwiek broni, ponieważ - jego zdaniem - to jedynie przedłuża wojnę z Rosją.

"Jaki jest tego cel? Rozpad Rosji, zmiana tamtejszej władzy? Mówi się nawet o rozczłonkowaniu Rosji; to szaleństwo" - oświadczył chorwacki prezydent, komentując plan wysłania Ukrainie czołgów produkcji zachodniej.

"Od 2014 roku do roku 2022 obserwowaliśmy, jak ktoś stale prowokował Rosję, żeby doszło do wybuchu tej wojny. I wojna wybuchła. Minął rok, a dopiero teraz rozmawiamy o czołgach. Żaden z czołgów amerykańskich nie trafi na Ukrainę w ciągu najbliższego roku, a wyślemy tam wszystkie czołgi niemieckie. Kto płaci cenę za wojnę? Europa, USA płacą najmniej" - ocenił Milanović cytowany w poniedziałek przez portal index.hr.

Prezydent dodał, że "Ukraińcy patologicznie nienawidzą Rosjan". "Nawet Chorwaci nie nienawidzili Serbów tak, jak tam nienawidzi się Rosjan" - stwierdził.

Milanović odniósł się również do stanu chorwackich magazynów broni, mówiąc, że jest on "żenujący, na poziomie II wojny światowej".

"My w ogóle nie mamy wozów opancerzonych, dopiero teraz rozpoczęli jakieś zakupy, ale efekty zobaczymy za ponad dwa lata" - dodał. "Kto za to odpowiada? Rząd. Plenković (premier Chorwacji Andrej Plenković - red.)" - wskazał prezydent.

13:5030.01.2023

Więźniowie białoruskich łagrów szyją mundury dla armii rosyjskiej, informuje Radio Swaboda. Antena powołuje się na świadectwa więźniów zwolnionych po odbyciu kary. Wśród prac przymusowych ta ma charakter priorytetowy. Wykonują ją także więźniowie polityczni.

13:4430.01.2023

Zdaniem profesora Grigorija Judina, celem Putina jest "wielka wojna". Dyktator chce przywrócić "żelazną kurtynę". Szykuje też "niespodziankę" przed rocznicą ataku na Kijów.

13:3430.01.2023

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedza obwód mikolajowski.

"Wyjazd roboczy do obwodu mikołajowskiego. Region bohatersko opiera się wszelkim atakom terrorystów. Podczas wizyty odbyłem spotkanie na temat aktualnej sytuacji w regionie"- napisał na Facebooku prezydent.

Wołodymyr Zełenski poinformował, że tematem jego rozmów była sytuacja operacyjna na południu Ukrainy, konsekwencje rosyjskich ataków rakietowych i dronów.

"Dokonaliśmy również przeglądu stanu infrastruktury energetycznej regionu, sposobów jej ochrony oraz tempa odbudowy. Rozmawialiśmy także o odbudowie instytucji edukacyjnych w obwodzie mikołajowskim, długoterminowej odbudowie gospodarki regionu i tworzeniu nowych miejsc pracy" - napisał Wołodymyr Zełenski.

13:0830.01.2023

Pomiędzy zmasowanymi atakami rakietowymi Rosji, do których przeciwnik przygotowuje się około 10-12 dni, możliwe są pojedyncze uderzenia – powiedziała rzeczniczka Sił Obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk.

„Obecnie, nawet pomiędzy zmasowanymi atakami, gdy wszyscy już przywykliśmy, że można liczyć na pewną przerwę 10-12 dni, gdy oni się przygotowują, wróg nie śpi i zaczął terroryzować nas takimi niewielkimi atakami powietrznymi” – powiedziała Humeniuk na antenie telewizji ukraińskiej. Cytuje ją portal RBK-Ukraina.

Rzeczniczka zwróciła m.in. uwagę, że na Morzu Czarnym Rosja utrzymuje okręty, mogące przenosić pociski manewrujące Kalibr.

„Obecnie jest tam 11 okrętów, ale liczba okrętów przenoszących rakiety jest stała – trzy jednostki i 20 rakiet Kalibr. To mówi o tym, że oni utrzymują presję na ludność (Ukrainy) i absolutnie nie są wykluczone punktowe ataki rakietowe” – zaznaczyła Humeniuk.

Dodała, że pogoda nie sprzyja wykorzystaniu dronów, „ale nie można tracić czujności, bo czasami w nocy wiatr słabnie i właśnie noc oni (Rosjanie) wykorzystują do ataków Szahedami (irańskimi dronami kamikadze)”.

Ponadto, jak wskazała Humeniuk, armia agresora wykorzystuje ataki dronami do rozpoznania i osłabienia ukraińskiej obrony powietrznej. Dlatego ataki bezzałogowców poprzedzają ostrzały rakietowe.

„Szukają taktyki, która pozwoli obniżyć skuteczność naszej obrony powietrznej. Tańsze Shahedy wysyłają na początku, żeby zlokalizować i zniszczyć zasoby obrony powietrznej i obciążyć systemy wykrywania, a dopiero potem rozpoczynają ataki rakietowe” – mówiła rzeczniczka.

12:4730.01.2023

Baterie obrony przeciwlotniczej i antyrakietowej rozstawiono niedaleko rezydencji Putina. Chronią satrapę i jego kochankę przed uderzeniem pocisków i dronów.

11:5930.01.2023

Rosyjscy żołnierze dopuszczają się zbrodni wojennych w obwodzie zaporoskim; najeźdźcy wysyłają tam cywilów, by przechodzili przez pola minowe i sprawdzają w ten sposób możliwości poruszania się po zaminowanym terenie - poinformował w poniedziałek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.

Wróg wysyła lokalnych mieszkańców, by przedostawali się na pozycje zajmowane przez ukraińskich wojskowych i przekazywali im rzekome rosyjskie propozycje negocjacji w sprawie zabrania ciał poległych żołnierzy. Jest to podstęp i cyniczne wykorzystywanie ludności cywilnej do własnych celów, ponieważ siły wroga nie zamierzają podejmować w tej sprawie żadnych rozmów - ostrzegł rządowy serwis.

Portal przypomniał, że podobne, choć mniej drastyczne praktyki odnotowywano już na początku grudnia na pograniczu Ukrainy z Białorusią. Władze w Mińsku miały wtedy wysyłać na granicę nielegalnych migrantów, głównie z Pakistanu i Iranu, próbując w ten sposób rozpoznać możliwości reagowania strony ukraińskiej i znaleźć "słabe miejsca" w ochronie granicy.

11:2930.01.2023

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała rosyjskiego agenta, który przekazywał agresorowi dane do korygowania ataków rakietowych na Charków.

11:0830.01.2023

Kończący się styczeń był dla Rosji najgorszym miesiącem inwazji na Ukrainę, jeśli chodzi o liczbę zabitych i rannych żołnierzy. Od początku 2023 roku zginęło ponad 20 tys. najeźdźców, a łącznie z rannymi i wziętymi do niewoli straty wroga wynoszą około 60 tys. - ocenił w poniedziałek ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeksandr Kowałenko.

Taki stan rzeczy jest uwarunkowany trzema głównymi czynnikami: nadejściem mrozów, co umożliwiło zwiększenie intensywności działań na froncie; dużą liczbą słabo wyszkolonych rezerwistów i więźniów z zakładów karnych, walczących w rosyjskich oddziałach oraz niewystarczającym wyposażeniem sił wroga w lekkie i średnie pojazdy opancerzone - wyjaśnił Kowałenko na Telegramie.

Jego opinię przytoczyła też w poniedziałek agencja UNIAN.

"Stracić w styczniu 60 tys. żołnierzy i przynieść Putinowi na tacy tylko jakiś Sołedar (niewielkie miasteczko w Donbasie, opanowane w połowie miesiąca przez rosyjskie wojska - red.)... Za coś takiego Stalin rozstrzelałby kilku generałów, a może nawet więcej. Ale jeśli chodzi o taktykę i strategię, (rosyjski) strach i brak myślenia i tak niczego by (wówczas) nie zmieniły" - ocenił Kowałenko.

10:2530.01.2023

Jedna osoba została ranna w wyniku ostrzelania przez Rosjan miasta Czasiw Jar - przekazał szef administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Nie ucierpiał nikt z mieszkańców innych atakowanych miejscowości na kierunku wołnowaskim. W Kurachowem uszkodzonych zostało pięć domów.

09:3530.01.2023

Mieszkańcy okupowanych miejscowości w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, są masowo deportowani do Rosji, a ich domy zajmują żołnierze agresora, przybywający na front - zaalarmował w poniedziałek lojalny wobec Kijowa szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

"Od kilku dni trwają masowe wywózki z Popiwki nieopodal miasta Swatowe. (Rosjanie) już zapowiedzieli mieszkańcom sąsiednich miejscowości, zwłaszcza Swatowego, że też mają przygotować się (do deportacji). Nikt nie pyta ludzi, czy chcą jechać, podobnie jak nikt nie zastanawia się, dokąd te osoby zostaną zabrane i gdzie zakwaterowane w środku zimy. Rosjanom po prostu wszystko jedno. Najważniejsze jest dla nich zwolnienie domów dla swoich żołnierzy" - napisał Hajdaj w porannych komunikatach na Telegramie.

Gubernator dodał, że taka praktyka wroga to nic nowego, bowiem wcześniej podobny los spotkał mieszkańców Pidhoriwki pod Starobielskiem. Rosyjscy wojskowi kwaterowali przez kilka miesięcy w domach tamtejszych cywilów - zarówno tych, którzy wyjechali ze wsi, jak też tych, którzy zostali stamtąd wywiezieni. Przed wyjazdem na pozycje położone bliżej linii frontu żołnierze dosłownie ogołocili domy ze wszystkiego, co dało się tam zabrać. Podobnie stało się też w sąsiedniej miejscowości Połowynkyne - relacjonował szef regionalnych władz.

09:1230.01.2023

Nowe dane o rosyjskich stratach. Ponad 126,6 tys. zabitych żołnierzy

09:0530.01.2023

Opóźnienia w dostawach zachodniego uzbrojenia i sprzętu wojskowego zdecydowały o tym, że po wyzwoleniu zachodniej części obwodu chersońskiego w listopadzie ubiegłego roku ukraińska armia nie była już w stanie przeprowadzić kolejnych operacji ofensywnych - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Największy wpływ na taki przebieg wydarzeń miał brak dostarczenia pocisków rakietowych dalszego zasięgu, nowoczesnych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz czołgów. Na skutek tych zaniechań zachodnich partnerów Ukraina nie mogła wykorzystać rosyjskich niepowodzeń i "pójść za ciosem" po skutecznych jesiennych ofensywach w regionach charkowskim i chersońskim - argumentują eksperci ISW.

Jak podkreślono w raporcie think tanku, gdyby w czerwcu 2022 roku Zachód w porę zareagował na pierwsze sygnały o potrzebie dostarczenia nowoczesnych czołgów, to ukraińskie wojsko mogło zacząć z nich korzystać w listopadzie lub grudniu.

W ocenie amerykańskiego ośrodka wojnę na Ukrainie można podzielić na trzy zasadnicze etapy. W pierwszym z nich, trwającym od 24 lutego do 3 lipca, inicjatywę miały siły rosyjskie, które - mimo wycofania się spod Kijowa i obwodów na północy Ukrainy - zdołały opanować m.in. Siewierodonieck i Lisiczańsk w Donbasie. Druga faza, wyznaczana przez skuteczne ukraińskie kontrofensywy, trwała do 11 listopada. Władzom w Kijowie udało się wówczas wyzwolić znaczną część obwodów charkowskiego i chersońskiego. Kolejny etap, który trwa do dziś, charakteryzuje się głównie walkami pozycyjnymi. Brak zdolności Ukrainy do przeprowadzenia kontruderzenia w miesiącach zimowych sprzyja odzyskaniu inicjatywy przez Rosję.

Analitycy ISW zauważyli, że zbyt opieszałe reakcje partnerów Kijowa to nie jedyny czynnik wpływający na przebieg wojny, ponieważ trzeba też wziąć pod uwagę nie zawsze trafne decyzje podejmowane przez władze Ukrainy. Należy jednak pamiętać, że zaatakowany kraj nie posiada znaczącego przemysłu zbrojeniowego, który mógłby wykorzystać w przypadku braku zachodniego wsparcia. Dlatego tempo i jakość pomocy wojskowej od partnerów odgrywają w tym konflikcie decydującą rolę.

Tę ocenę potwierdza korelacja pomiędzy dostawami konkretnych rodzajów broni i ukraińskimi sukcesami na froncie. Przekazanie Kijowowi zestawów przeciwpancernych typu Javelin miało znaczący wpływ na działania zbrojne wiosną ubiegłego roku, skutkujące wycofaniem się najeźdźców spod Kijowa. Dostarczenie bardziej zaawansowanego zachodniego uzbrojenia, takiego jak artyleria kalibru 155 mm oraz systemy rakietowe HIMARS, umożliwiło jesienną ukraińską kontrofensywę na Charkowszczyźnie i Chersońszczyźnie. Z kolei dostawy systemów obrony powietrznej NASAMS w listopadzie pozwoliły Ukraińcom częściowo powstrzymać rosyjskie ataki na obiekty infrastruktury krytycznej, przeprowadzane przy pomocy pocisków rakietowych i dronów - wyjaśnili analitycy ISW.

Wprowadzanie na pole walki na Ukrainie zachodniego uzbrojenia, takiego jak czołgi i samoloty, to długotrwały proces. Ukraińscy żołnierze muszą zostać przeszkoleni z obsługi nowych maszyn. Trzeba też stworzyć zaplecze logistyczne, skompletować części zamienne. Dlatego przywódcy Zachodu muszą w większym stopniu brać pod uwagę nieunikniony okres przejściowy pomiędzy decyzją o dostawach broni i jej użyciem na froncie. Niezbędne jest właściwe odczytywanie pierwszych sygnałów, że należy przekazać określony typ uzbrojenia. Nie wystarczy reagować dopiero wówczas, gdy sytuacja staje się dramatyczna - konkludują eksperci ISW.

08:1730.01.2023

Rosyjskie władze prawdopodobnie utrzymują otwartą możliwość kolejnej tury powołań rezerwistów w ramach "częściowej mobilizacji" na wojnę z Ukrainą, starając się zarazem ograniczyć niezadowolenie społeczne z tego powodu - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 22 stycznia media podały, że rosyjska straż graniczna uniemożliwiła opuszczenie Rosji mającym podwójne obywatelstwo kirgiskim imigrantom zarobkowym, informując ich, że ich nazwiska znajdują się na listach mobilizacyjnych. Natomiast 23 stycznia rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że dekret o "częściowej mobilizacji" pozostaje w mocy, gdyż nadal jest niezbędny dla wsparcia działań sił zbrojnych.

"Obserwatorzy zastanawiali się, dlaczego środek ten nie został formalnie uchylony. Rosyjskie kierownictwo najprawdopodobniej nadal poszukuje sposobów, aby zapewnić dużą liczbę personelu niezbędnego do przeprowadzenia jakiejkolwiek przyszłej dużej ofensywy na Ukrainie, przy jednoczesnym zminimalizowaniu wewnętrznego sprzeciwu" - ocenił brytyjski resort obrony.

08:0730.01.2023

Na ukraińskim froncie najcięższe boje toczą się w Donbasie w okolicach Bachmutu. Tam Rosjanie od wielu tygodni próbują zdobyć miasto. Rosyjska armia atakuje jednocześnie obiekty cywilne. W ostatnich godzinach ostrzelała Charków i Chersoń.

Jak podaje ukraiński Sztab Generalny - ostatniej doby odparto szturmy Rosjan na 10 odcinkach frontu. Głównie w obwodzie donieckim. W Bachmucie i okolicach okupanci próbują otoczyć ukraińskich obrońców. Jak wyjaśnia ekspert do spraw wojskowości Ołeh Żdanow, Rosjanie dążą do przecięcia głównej drogi, która od strony południowej zabezpiecza dostawy dla ukraińskiego garnizonu w Bachmucie. Tam właśnie Rosjanie koncentrują najwięcej sił - zaznacza ekspert i dodaje, że są to oddziały najbardziej zdolne bojowe, w tym oddziały desantowe.

Rosjanie nasilili ostrzały Chersonia na południu kraju. W wyniku ostatniego ataku artyleryjskiego na dzielnice mieszkalne zginęło 3 cywilów, a 6 zostało rannych. W nocy rosyjska rakieta spadła też na blok mieszkalny w Charkowie. Zginęła tam co najmniej jedna osoba.

07:1230.01.2023

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Koreę Południową do zwiększenia wsparcia wojskowego dla walczącej z Rosją Ukrainy. Powołał się na inne kraje, które po inwazji Kremla na Ukrainę zmieniły swoją politykę niedostarczania broni krajom w konflikcie.

Stoltenberg przebywa w Seulu, to pierwszy przystanek jego podróży obejmującej także Japonię. Sekretarz generalny Sojuszu chce wzmocnienia więzi z sojusznikami Stanów Zjednoczonych w obliczu wojny na Ukrainie i rosnącej konkurencji z Chinami.

Na spotkaniach z wyższymi urzędnikami Korei Południowej Stoltenberg argumentował, że wydarzenia w Europie i Ameryce Północnej są powiązane z innymi regionami i że Sojusz chce pomóc w zarządzaniu globalnymi zagrożeniami - poprzez zacieśnienie partnerstwa w Azji. Podziękował Korei Południowej za dotychczasową pomoc dla Ukrainy, ale wezwał Seul do dalszych kroków. Dodał, że Kijów bardzo potrzebuje amunicji.

Jens Stoltenberg zauważył, że politykę podobną do Korei Południowej miały między innymi Niemcy, Szwecja i Norwegia, ale ją zmieniły. "Jeśli nie chcemy zwycięstwa autokracji i tyranii, to [Ukraińcy] potrzebują broni, taka jest rzeczywistość" - podkreślił.

07:0930.01.2023

W nocy siły rosyjskie prowadziły ostrzał artyleryjski w rejonie Nikopola. Zaatakowana została wieś Czerwonohryhoriwka, uszkodzone zostały dwa domy, garaż i obiekt techniczny, a także linia energetyczna. Nie ucierpiał nikt z mieszkańców.

07:0330.01.2023

Ruiny budynków w okupowanym Mariupolu

06:5030.01.2023

Rosjanie atakowali wczoraj w obwodach ługańskim i donieckim. Ich celem był też Charków i Bachmut. Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych poinformował, że w ciągu minionej doby rosyjska armia przeprowadziła wiele ataków z powietrza, a także z wieloprowadnicowych systemów rakietowych. Ukraińcy odnotowali rannych i zabitych wśród ludności cywilnej.

Rosjanie prowadzą działania ofensywne na kierunkach bachmuckim, awdijiwskim, łymańskim i Nowopawliwki na wschodzie kraju. Na innych kierunkach ich działania mają charakter defensywny. Ukraińcy odparli ataki w rejonach Biłogoriwki w obwodzie ługańskim, a także w wielu miejscowościach w obwodzie donieckim.

Ukraińska armia w ciągu minionej doby uderzyła samolotami w kompleks rakietowy Rosjan, a także w rejony koncentracji wojsk okupacyjnych. Ukraińcy trafili też w stacje radarowe, skład amunicji i inne rosyjskie obiekty.

06:4230.01.2023

Alarmy przeciwlotnicze rozległy się rano w obwodach kirowohradzkim, mikołajkowskim, odeskim i chersońskim.

01:1630.01.2023

Ukraina uzgadnia ze swoimi sojusznikami przekazanie samolotów bojowych i rakiet dalekiego zasięgu w celu zniszczenia magazynów na tyłach armii rosyjskiej i jej punktów dowodzenia, powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z kanałem CBC.

„W zeszłym roku zapisałem swoje życzenia w liście do Świętego Mikołaja. Ta lista pozostaje w mocy: myśliwce, lotnictwo, pociski podobne do ATACMS lub coś podobnego, zdolne do ataków z dużej odległości na rosyjskie składy paliwa i amunicji, a także na stanowiska dowodzenia” – powiedział Reznikow.

"Systemy HIMARS były latem punktem zwrotnym, teraz taką rolę będą pełnić czołgi, a później samoloty bojowe będą punktem zwrotnym" - zaznaczył minister.

„Musimy przedstawić prawdziwe argumenty i wyjaśnić, w jaki sposób będziemy ich używać i dlaczego są nam potrzebne. Patrzę na to z optymizmem” – zaznaczył Reznikow.

„Naszym celem jest wyzwolenie wszystkich okupowanych terytoriów, ale zobaczymy, jak szybko to się stanie” – podsumował szef resortu obrony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup najtaniej

Fitbit

Fitbit Sense Beżowy

799,00 zł

kup najtaniej

Haylou

Haylou LS02 Czarny

127,99 zł

kup najtaniej

Garmin

GARMIN Fenix 7S Srebrno-szary (100253901)

2 619,00 zł

kup najtaniej

Hama

Hama Fit Watch 6900 czarny GPS (178607)

229,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Nocna bitwa nad Dnieprem. Batalion Terror stoczył bój z Rosjanami

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Powiedział Pan oni będą rozliczeni jeśli w ich życiorysie nic się nie zmieni.
G
Gość
Co jeden kacap to przechlana morda prymitywa z azjatyckich stepów.
P
PI Grembowicz
Oby nie...; wojska pod flagą ONZ czy NATO powinny już dawno wejść na Ukrainę, zaraz po 24.02.2022; to był błąd, że tak się nie stało. Wojna ta szybko by się wtedy skończyła. I rzeź, i śmierć.
P
PI Grembowicz
Rosja - Rosjanie - tow. Putin z kgb to śmierć, nihilizm, destrukcja, bandytyzm, gwałty morderstwa, zabijanie ludzi.

To jest ruska znowu i nadal ich: schizofrenia, paranoja, obłęd i maniactwo.

Rosja chce tego dla siebie samobójczo i dla wszystkich wokoło jak zawsze tradycyjnie; tzw. samobójstwo rozszerzone.

To jest ich wojna z całym Zachodem, Europą, Polską i światem jak oni sami mówią wprost: kreml, sputnik, tow. Putina zkgb, russ media jak ZSRR tow. Stalina Lenina nkwd...

Ukraina (wcześniej Czeczenia i Gruzja) jest następna po Rzeczypospolitej Polsce jak kiedyś w XVIII wieku (rozbiory: I. 1772, II. 1793, III. 1795), później w latach 30- ych (exterminacja Polaków przez nkwd - kresy), 17 września 1939 roku, PKWN 1944 - 1945 - 1989 aż do 1993 roku(wyjście z Polski).
G
Gość
Brawo ...brawo .brawooooo

"Zamach na sędziego separatystów. To on skazał zagranicznych żołnierzy na śmierć

W mieście Wuhłehirsk w obwodzie donieckim, na terytorium tzw. Republiki Donieckiej, nieznani sprawcy dokonali zamachu na prezesa Sądu Najwyższego tej rebelianckiej republiki, formalnie anektowanej przez Rosję."
G
Gość
"7 października 55-letnia Tetiana Mudrenko i jej mąż, 60-letni Anatolij Oriechow, zostali porwani w Skadowsku. Mężczyzna spędził dwa dni w areszcie śledczym, po czym został zwolniony. Kobietę odnaleziono powieszoną w pobliżu sądu. Rodzina Tetiany nie ma złudzeń: okupanci działali w taki sposób, by zastraszyć innych mieszkańców i dać do zrozumienia, że "to czeka wszystkich, którzy wykazują postawy proukraińskie".

Śmierć na froncie , śmierć obywatelska w Europie dla wszystkich skurruskichwysynów . Mija granicę [email protected]@j z ruskim paszportem dostaje w gifcie zdjęcie Tani i wyprdala z powrotem na przeklętą ruską ziemię .
K
Krzysztof
Prześcignie Stalina?
G
Gość
Lukaszenka nie chce wysylac zolnierzy na ukraine ? A jakie ma inne wyjscie ?? Jak Putin przegra to przegra i on !!!
G
Gość
3 listopada, 12:31, Gość:

świat bez rosjan byłby lepszy

bez ruskich i szwabów, teraz unie zniemczyli i robią co chcą identycznie jak kacapy

G
Gość
a co za zdziwienie, ruski okradł, to u tej dziczy jest norma takie samo jak mordowanie ludzi
G
Gość
W 1939 podczas wspólnej z hitlerem napaści na Polskę rosjanie przywiązywali polskie dzieci do czołgów jako żywe tarcze.
G
Gość
15 października, 11:26, Artur:

Obawiam się, że aby zapobiec nadciągającym aferą, związanym z pseudo pandemią, pseudo szczepionkami,

globalistom pozostaje wywołane jakiejś większej wojny,

lub sprowokowanie Rosji do bestialskiego ataku nuklearnego na Ukrainę

lub " awarii" jakiejś ukraińskiej elektrowni atomowej, czyli spowodowane dużego opadu radioaktywnego na Europę

aby przykryć temat.

PS: Ciekawe, co faktycznie jest w tych "tabletkach potasu "

Więcej na

http://nie-wierze-nikomu.pl/index.php/aktualnosci/128-warto-poczytac-11-20-pazdziernik-2022

Obawiam się, że jesteś kre.tynem i dlatego nie umiesz pisać w języku ojczystym.

G
Gość
10 października, 17:46, Gość:

Stephan Bandera tez poszukiwany?

Znudzony debil prowokuje. On wcale nie jest prorosyjski, on jest po prostu głupi i samotny. Uwielbia się kłócić, dlatego prowokuje. Bo to debil.

G
Gość
wstrętna, odrażająca dzicz ruska
G
Gość
1 października, 16:04, Gość:

Wkroczycie chlopcy do d... a nie na Krym. Nawet USraelskie NATO wam nie pomoze.

leć im pomagac ruski, jakiej cholery taki bohater tu siedzi w Polszy?

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie