Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojna. Psycholog radzi, jak rozmawiać o niej z dziećmi

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Magdalena Pilecka, psycholog, psychoterapeuta rodzinny i dziecięcy z DIALOG. Centrum Terapii Rodzin i IDIA-e-poradni
Magdalena Pilecka, psycholog, psychoterapeuta rodzinny i dziecięcy z DIALOG. Centrum Terapii Rodzin i IDIA-e-poradni Barbara Galas
Rozmowa z Magdaleną Pilecką, psychologiem, psychoterapeutą rodzinnym i dziecięcym z DIALOG. Centrum Terapii Rodzin i IDIA-e-poradni.

Do naszych dzieci dopływają przerażające informacje, co dzieje się na Ukrainie. Czy powinniśmy odciąć najmłodszych od tych faktów?

W Ukrainie wojna ,czyli bardzo blisko nas. Nie możemy się oszukiwać, że nasze dzieci o niczym nie wiedzą. Zapewne każde z nich usłyszało słowa ‚wojna, atak, niebezpieczeństwo”. Słyszą rozmowy dorosłych, odczuwają niepokój, napięcia. Nie możemy więc udawać, czy zaprzeczać, że jest spokojnie, ale też nie możemy panikować. Ważne, żeby nazwać dzieciom, że w Ukrainie zaczęła się wojna, dlatego my dorośli dyskutujemy, wymieniamy spostrzeżenia. Nie powinniśmy ukrywać, czy zaprzeczać, że wojna jest, ale też nie zapraszać dzieci do wspólnego śledzenia wydarzeń w Ukrainie. Filmiki czy informacje podawane w mediach mogą być za trudne dla dzieci, dlatego warto je przed nimi chronić.

Jak zatem rozmawiać o wojnie?

Inaczej będziemy rozmawiać z dziećmi przedszkolnymi, a inaczej szkolnymi. Należy do tego stworzyć przestrzeń do rozmowy, a język powinien być dostosowany do wieku dziecka i opierać się o fakty, na które dziecko jest gotowe. Z dziećmi starszymi można dyskutować, ale bardziej słuchać co one wiedzą, co myślą, co czują. Dzieci młodsze często wyrażają swoje myśli i emocje w zabawach, w rysunkach. Ważne, żeby być uważnym na to, co dziecko przeżywa. Istotne, aby dzieci otrzymywały informacje od nas rodziców, ważnych i dających im poczucie bezpieczeństwa osób. Niejednokrotnie będziemy my dorośli korygować też informacje docierające z różnych źródeł.

Czyli mamy mówić prawdę?

Przekazujmy informacje adekwatnie do sytuacji, że ‚„w Ukrainie jest wojna, ponieważ prezydent Rosji zaatakował Ukrainę. Obywatele Ukrainy bronią się, walczą, co jest niebezpieczne, dlatego martwimy się o nich. Wojna stanowi zagrożenie, dlatego ludzie często boją się, złoszczą, smucą.” Ważne, żeby dzieci pytać co wiedzą o wojnie, co czują, czego się obawiają. Są dzieci, które nie będą chciały rozmawiać. Pytajmy, czy chcą rozmawiać, nie naciskajmy na rozmowę, czekajmy na ich gotowość.

Dzieci boją się wojny. Zadają mnóstwo pytań i to są trudne rozmowy nawet dla nas dorosłych.

Nie bójmy się pytań dzieci, w nich słyszymy, o czym myślą, czego się obawiają. Nazywajmy im to, co słyszymy. Np „słyszę, że się boisz, że wojna będzie też w Polsce i będziemy też musieli uciekać”. To ważne, by dzieci mówiły o uczuciach. Tłumienie emocji przytłacza. A dla dorosłych takie rozmowy są trudne, ponieważ sami czują niepewność, lęk, złość, smutek. Możemy powiedzieć dzieciom, że i my dorośli też odczuwamy takie emocje, ale nie możemy ich zalać swoim niepokojem i zmartwieniami.

Jak zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa?

Poczucie bezpieczeństwa tworzymy my. Dzieci czują się bezpiecznie jeśli czują sprawczość osób dorosłych. Kolejny raz podkreślam, że warto nazywać dzieciom, że widzimy, że się boją, ale też, że robimy różne rzeczy, żeby dzieci czuły się bezpiecznie. Poczucie kontroli i sprawczości w rękach dorosłych bardzo redukuje lęk u dzieci. Cenną regulacją emocji jest bliskość fizyczna (przytulanie, głaskanie, kołysanie), ona uspokaja. Bliskość emocjonalna poprzez rozmowy, spędzanie wspólnie czasu, spacery, zabawy z dzieckiem.

A co z osobami starszymi m.in. naszymi dziadkami, którzy już przeżyli jedną wojnę i wiedzą, z czym to wszystko się wiąże?

Czy to dziecko, czy osoba starsza z doświadczeniami wojny ma prawo się bać. To, co jest pomocne to możliwość rozmowy o tym co czują, czego się boją. Skupianiu się na tym co jest tu i teraz, a nie na tym co będzie. To, co jest nieznane, jest niepewne i budzi lęk. Zapewniajmy sobie i bliskim możliwość wspierania się poprzez bycie razem. Natomiast jeśli nam samym jest trudno poradzić sobie ze swoim lękiem lub lękiem naszych bliskich, korzystajmy z pomocy specjalistów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojna. Psycholog radzi, jak rozmawiać o niej z dziećmi - Nowiny

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24